anses haber ajansı Haber arşivi 22/9/2022
Merkez Bankası faizi yüzde 13'ten yüzde 12'ye düşürdü
Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 12'ye düşürdü. Karar sonrasında dolar/TL 18,40 ile rekor tazeledi.

Tüketici güveninde sınırlı artış
TÜİK verilerine göre, tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında artarak 72,4 değerini aldı.

Fed'den 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
ABD Merkez Bankası (Fed) piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini 75 baz puan artırırken, faiz artışlarının devam edeceğini öngördü. Fed yetkililerinin faize ilişkin öngörüleri Kasım ayı için de 75 baz puanlık artışın masada olduğunu gösterdi. Fed faiz kararıyla birlikte ekonomik projeksiyonlarını da yayımladı. Enflasyon ve işsizlik beklentileri yukarı yönlü güncellenirken, bu yılın büyüme beklentisinde aşağı yönlü sert bir revizyon yapıldı.

Rusya ve Ukrayna arasında 270 kişilik esir değişimi
Uzun zamandır üzerinde görüşmelerin sürdüğü Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi gerçekleşti. Rusya’nın Mariupol kuşatmasında gözaltına alınan Azak Taburu komutanlarının ve 10 yabancı ülke vatandaşının da yer aldığı gruplar, karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Müzakerelerde Suudi Arabistan ve Türkiye arabulucu oldu.

Ana Sayfa