anses haber ajansı Haber arşivi /9/2021
Eylül ayı haberleri

23 milyar liralık yeni kredi paketi geliyor(30/09/2021)
İstihdam odaklı ve ağırlıkla KOBİ'lere yönelik 23 milyar lira tutarında kefalet hacmi oluşturacak yeni bir kredi paketi hazırlandı.

Dış ticaret açığı Ağustos’ta 4,3 milyar dolar oldu(30/09/2021)
Türkiye ekonomisi, Ağustos ayında 18,92 milyar dolar ihracat; 23,28 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. Böylece, Ağustos ayında GTS'ye göre dış ticaret açığı 4,26 milyar dolar oldu.

Erdoğan'dan Suriye açıklaması: Herhangi bir geri adım söz konusu değil(30/09/2021)
Putin ile görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak Suriye'de Rusya'yla birlikte kararlaştırdığımız her hususa bağlılığımızı sürdürüyoruz. Buralardan herhangi bir geri adım söz konusu değil" dedi.

Erdoğan ile Putin Soçi'de bir araya geldi(29/09/2021)
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya lideri Putin ile Soçi'deki en önemli gündem maddelerinden biri İdlib oldu. Erdoğan görüşme öncesinde Suriye'ye işaret ederek, "Oranın da barışı yine Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı" dedi.

Erdoğan ile Putin Soçi'de bir araya geldi(29/09/2021)
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya lideri Putin ile Soçi'deki en önemli gündem maddelerinden biri İdlib oldu. Erdoğan görüşme öncesinde Suriye'ye işaret ederek, "Oranın da barışı yine Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı" dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan HSK'nın terfi kararına tepki(29/09/2021)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Anayasa Mahkemesi kararını yerine getirmeyen bir hakimi terfi ettirmesine tepki gösterdi.

Fitch'ten Türkiye değerlendirmesi(28/09/2021)
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, TCMB faiz indiriminin Türkiye'nin dış dengesinde sağladığı ılımlı gelişmeye zarar verebileceği yorumu yaptı.

ABD'li senatörlerden S-400 uyarısı: Yaptırım uygulanması zorunlu(28/09/2021)
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Menendez, Türkiye'nin yeni S-400 satın alma gündemiyle ilgili, "CAATSA yasasını yazarken oldukça nettik: Rus ordusu ya da istihbaratıyla dikkate değer düzeyde iş yapan her kuruluşa yaptırım uygulanması zorunludur" dedi.

HDP: İlkeler ve yöntemler üzerinde müzakere edilmeli(27/09/2021)
HDP 11 maddelik Demokrasi Tutum Belgesi açıkladı. Açıklamada Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin "İsimler yerine ilkelerin ve yöntemlerin tartışılmasının gerekli olduğu inancındayız" denildi.

CHP: Elektrik, su, doğal gaz ve internette KDV yüzde 1 olsun(27/09/2021)
CHP milletvekilleri, konut elektrik, su, doğal gaz ve internet hizmetlerinde KDV oranının yüzde 1'e düşmesi için kanun teklifi verdi.

Küresel piyasalarda tedarik sıkıntısı(27/09/2021)
Dünya genelinde enerji ürünlerinde yaşanan arz sıkıntısının ekonomik toparlanmayı sekteye uğratmasından endişe ediliyor.

Erdoğan: Türkiye'de Kürt sorunu yoktur(24/09/2021)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu için gittiği ABD'nin New York kentinde gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye'de Kürt sorunu olmadığını söyleyen Erdoğan, "Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur… Türkiye'de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik" dedi.

Merkez Bankası 1,5 yıl sonra faiz indirdi(23/09/2021)
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine çekti. Böylelikle 1,5 yıl sonra ilk faiz indirim kararı gelmiş oldu. Piyasanın beklentisi faizlerin yüzde 19 seviyesinde tutulacağı yönündeydi. Karar metninde çekirdek enflasyon gelişmelerinin değerlendirildiği ifade edildi. Metinden faizin enflasyon üzerinde belirleneceği olmak üzere sıkı duruş taahhüdü veren ifadeler çıkarıldı.

Erdoğan: Paris İklim Anlaşması'nı önümüzdeki ay Meclis'e sunmayı planlıyoruz(22/09/2021)
Bugün başlayan 76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliğine karşı mücadelenin önemine değinerek "Paris İklim Anlaşması'nı önümüzdeki ay Meclis onayına sunmayı planlıyoruz" dedi. Erdoğan, "Tabiata en büyük zararı kim verdiyse, doğal kaynakları kim vahşice sömürdüyse iklim değişikliğiyle mücadeleye en büyük katkıyı da onlar yapmalıdır" ifadesini kullandı.

Taliban BM Genel Kurulu'na katılmak istiyor(22/09/2021)
Taliban, BM'ye gönderdiği mektupla, bir hafta sürecek olan Genel Kurul toplantılarına katılmak istediğini bildirdi. Söz konusu talep, dokuz ülke temsilcisinin yer aldığı ilgili komisyon tarafından değerlendirilecek.

Şentop: Seçim kanunu değişikliği için son tarihin Haziran 2022(22/09/2021)
TBMM Bakanı Mustafa Şentop, 2023'teki genel seçime normal tarihte gidilmesi halinde seçim kanunundaki değişikliğin en geç Haziran 2022'de tamamlanmış olması gerektiğini bildirdi.

Freedom House: Türkiye internette özgür değil(21/09/2021)
ABD merkezli insan hakları kuruluşu Freedom House’un "2021 İnternette Özgürlük" raporuna göre, Türkiye internette özgür değil. Raporda toplam 34 puan alan Türkiye, "özgür olmayan ülkeler" arasında yer aldı.

Rusya'dan Türkiye'ye Kırım tepkisi(21/09/2021)
Kırım'daki seçim sonuçlarının "hukuki bir geçerliliği" olmadığını açıklayan Ankara'ya Moskova'dan tepki geldi. Kremlin Sözcüsü, "Bu tür açıklamaları kabul etmediklerini" söyledi.

Demirtaş: Kürt sorununda çözümün adresi TBMM'dir(21/09/2021)
HDP'nin eski lideri Selahattin Demirtaş, "Kürt sorununda muhatap" tartışmalarına dahil olarak çözüm için TBMM'yi adres gösterdi. Sezai Temelli'nin "muhatap İmralı'dır" açıklaması tartışma yaratmıştı.

Ankara'dan MED9 bildirisine tepki(18/09/2021)
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nde kabul edilen ortak bildirinin Türkiye’yle ilgili kısımlarını "taraflı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk" olarak değerlendirdi.

Dijital TL için platform oluşturuldu(15/09/2021)
Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile 'Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu' oluşturdu. Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilecek.

Muharrem İnce: Her parti kendi adayını çıkarsın(15/09/2021)
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, çatı adayın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımı düşüreceği uyarısı yaparak muhalefet partilerine ayrı ayrı kendi adaylarını çıkarmaları çağrısında bulundu.

AB 200 milyon doz aşı daha bağışlayacak(15/09/2021)
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa ve dünya çapında aşılamalara hız verilmesi çağrısı yaparak yoksul ülkelere 200 milyon doz aşı daha bağışlayacaklarını açıkladı.

Mansur Yavaş, Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü'nü kazandı(14/09/2021)
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "şeffaf yönetim" anlayışı ve toplumun "yoksul ve en korunmasız" kesimlerini destekleyen çalışmaları ile Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü'ne layık görüldü.

Putin, Suriye'de yabancı güçlerin bulunmasını eleştirdi(14/09/2021)
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Moskova'da görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki "yasa dışı yabancı güçleri" ülkede birliğin sağlanmasında engel olarak nitelendirdi.

Temmuz ayı cari işlem açığı verileri beklentileri aştı(13/09/2021)
Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, Temmuz ayı cari işlemler bir önceki yılın Temmuz ayına göre 1 milyar 306 milyon dolar azalarak 683 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece, 12 aylık cari işlemler açığı 27 milyar 832 milyon dolar oldu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem’den cumhurbaşkanı adayı açıklaması(13/09/2021)
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, cumhurbaşkanı adaylığı tartışması üzerinden Millet İttifakı içinde tartışma ve kriz çıkarmanın hedeflendiğini belirterek, "Bu hem yersiz bir çabadır, hem de AKP’nin ne kadar acziyet içinde olduğunun göstergesidir" dedi.

CHP Milletvekili Emir: Zorunlu aşıyı tartışmalıyız(13/09/2021)
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Covid-19 aşısı reddinin Türkiye’de toplumsal bağışıklık hedefi için tehdit haline geldiğini söyledi. Emir, "Özellikle milyonlarca çocuk ve gencimizin yüz yüze eğitimden geri kalmaması için özellikle öğretmenler ve okul çalışanları için zorunlu aşıyı tartışmalıyız ve geniş bir mutabakatla bu uygulamayı hayata geçirmeliyiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer: Öğrencilere aşı da PCR testi zorunluluğu da yok(13/09/2021)
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer "Okullar açık kalmaya devam edecek. Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak" dedi.

Mitsotakis: Türkiye ile çıkarlarımız örtüşüyor(13/09/2021)
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Afganistan'dan sığınmacı akınlarının engellenmesi konusunda "Türkiye ile çıkarlarının örtüştüğünü" söyledi. Öte yandan Fransa, Atina'nın altı Rafale savaş uçağı daha alacağını teyit etti.

CHP’den işsizlik rakamlarına tepki(10/09/2021)
TÜİK verilerinde, işsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile yüzde 12,0 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. CHP'li Milletvekilleri sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda TÜİK'in verilerinin gerçeği yansıtmadığı yönünde ifadeler kullanarak AKP iktidarı öncesine dikkat çektiler.

İşsizlik oranı Temmuz'da yükseldi(10/09/2021)
TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre işsizlik oranı son ayda 1,4 puan artışla % 10,6'dan % 12’ye yükseldi. İşsiz sayısı da son ayda 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişiye yükseldi. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı ise % 23,1 oldu.

Blinken: Taliban’ın uluslararası meşruiyeti hak etmesi gerekiyor(09/09/2021)
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban’ın uluslararası meşruiyeti ve desteği "hak etmesi gerektiğini" söyledi.

Merkez Bankası’ndan çekirdek enflasyona vurgu(09/09/2021)
TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası’nın odağını çekirdek enflasyon göstergelerine çevirdiğini belirtti. Kavcıoğlu son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşündüklerini söyledi.

Türkiye'den AB’ye yasa dışı göçte artış(07/09/2021)
AB Komisyonu’nun ilgili raporuna göre Avrupa Birliği'ne yönelik yasa dışı göçte önemli oranda artış kaydediliyor. Türkiye’den Yunanistan’a geçişlerde de son bir buçuk yılın en yoğun dönemi yaşanıyor.

Tanju Özcan CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilecek(06/09/2021)
CHP Merkez Yönetim Kurulu, çocuk sahibi olmak isteyen bir kadına yönelik cinsiyetçi ifadeleri nedeniyle Bolu Belediye Başkanı Özcan'ın Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkine karar verdi.

Afganistan'da ülke çapında direniş çağrısı(06/09/2021)
Pencşir Vadisi’ni Taliban’a karşı korumaya çalışan NRFA’nın lideri Ahmed Mesud, Afganistan halkını, Taliban’a karşı direnmeye davet etti. Mesud, her türlü direnişe "son ana dek destek vereceklerini" ifade etti.

OVP’de enflasyon hedefi, Merkez Bankası tahmininin üzerinde(06/09/2021)
2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan Afganistan’da iç savaş uyarısı(05/09/2021)
ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Afganistan’daki durumun iç savaşa dönüşebileceğini ifade ederek, oluşacak ortamda El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerin de yeniden güç kazanabileceğini dile getirdi.

Enflasyon faizi aştı(03/09/2021)
Tüketici enflasyonu Ağustos ayında beklentilerin üzerinde yüzde 19,25 seviyesinde açıklanırken, gerçekleşen enflasyona göre reel faiz negatif bölgeye geriledi. Tüketici enflasyonu içinde özellikle gıda grubu dikkat çekti. Gıda enflasyonu yüzde 29 ile 28 ayın zirvesine çıktı. Ağustos ayında tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasındaki makas açılmaya devam ederek yeni rekora ulaştı.

Dış ticaret açığı Ağustos'ta 4,3 milyar dolar oldu(02/09/2021)
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ağustos ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre Ağustosta ihracat, yıllık bazda yüzde 52 artarak 18,9 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek aylık rakamına ulaştı.

Bahçeli’den seçim barajı açıklaması: Yüzde 7 olarak tescillendi(01/09/2021)
MHP lideri Devlet Bahçeli, millet ittifakının seçim barajının yüzde 7 olarak “tescillendiğini” açıkladı.

Kılıçdaroğlu: Birden fazla cumhurbaşkanı adayımız olabilir(01/09/2021)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox Tv'de katıldığı yayında, cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki soruya "Millet ittifakı olarak birden fazla adayımız olabilir" yanıtını verdi.

Eğitimde PCR testli dönem başlıyor(01/09/2021)
Okul öncesi eğitim ve ilkokul birinci sınıflar için uyum eğitimleri bugün başladı. İçişleri Bakanlığı okulların açılması öncesinde "PCR testi" genelgesi yayımladı.

Türkiye ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü(01/09/2021)
Türkiye ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdü. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, “Gelir dağılımı adaletini daha da iyileştirecek bir büyümeyi sürekli kılmanın çabasındayız” dedi.

Ana Sayfa