anses haber ajansı Haber arşivi 17/12/2021
Hisarcıklıoğlu: Acil önlemler alınmasını bekliyoruz
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, piyasalardaki son duruma ilişkin açıklama yaptı. Hisarcıklıoğlu, "Piyasaların ivedilikle istikrara kavuşmasını sağlayacak acil önlemler alınmasını ve öngörülebilirliğin temin edilmesini bekliyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu: Akli melekelerini kaybetmiş biri ülkeyi intihara sürüklüyor
CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Herkesin konuşması gerekiyor. Akli melekelerini kaybetmiş bir adamın ülkeyi intihara sürüklemesini kim daha ne kadar izleyecek?” açıklamasında bulundu.

ABD: Türkiye'de terörün tanımı geniş
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2020 Terörizm Raporu'nda Türkiye'nin "yabancı terörist savaşçılar için bir kaynak ve transit ülke" olduğu belirtildi. Raporda, Türkiye'de terörün geniş bir tanımı olduğuna da işaret ediliyor.

Stokçuluğa karşı düzenlenen kanun teklifi komisyonda kabul edildi
Stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren kanun teklifi, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonunda kabul edildi.

CHP'li belediyelerde asgari ücret 4.500 TL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerde asgari ücretin 4 bin 500 lira olacağını açıkladı.

Yıllık 30 bin liralık teşvik
Asgari ücretin enflasyonun 29 puan üstünde (yüzde 50) artması Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yatırımcılarına da adeta piyango oldu. BES'te devlet katkısı en fazla brüt asgari ücretin yüzde 25'i kadar olabiliyor. Yeni yılda BES yatırımcıları Gönüllü BES'te 60 bin 48 lira ve Otomatik BES'te de aynı miktar kadar birikim yaparsa toplam 120 bin 96 liralık tasarruf karşılığında yılda 30 bin 24 lira devlet teşviki alabilecek. Oysa geçen yıl her iki sistemde tavandan birikim yapan vatandaşa devlet ayda 1.788 lira ve yıl boyunca da 21 bin 456 lira devlet katkısı veriyordu. BES yatırımcıları bu yıl tam 8 bin 568 lira daha fazla devlet katkısı alacak.

Dolar 16 TL'yi de aştı
Dolar güne 15,70 liradan başladı. Sabah saatlerinde 16,10 lirayı aşarak yeni tarihi zirvesini gördü. Dolar/TL son 1 ayda yüzde 50,5 yükseldi. 2021 genelindeki yükselişi ise yüzde 114'ü buldu. Benzer şekilde Euro/TL de 18,10'un üzerine tırmanarak rekor kırdı.

Yeni asgari ücret 4 bin 253 TL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin 4 bin 253,4 TL olacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari Ücret artışının son 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden yüzde 50 seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretten gelir ve damga vergisinin kaldırıldığını, böylece işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarmış olacaklarını belirtti.

Ana Sayfa