anses haber ajansı Haber arşivi 2/9/2020
Altın ithalatında 30 yılın rekoru kırıldı
Küresel çapta altın fiyatlarındaki artışa dolar/TL kurunda yükselişi de eklenince Türkiye'de altın talebi patlama yaptı. Yaşanan bu talep artışıyla birlikte altın ithalatı da 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Finans dışı döviz açığı Haziran'da 163 milyar dolar oldu
Finans dışı firma net döviz pozisyonu Haziran ayında, bir önceki aya göre 2,1 milyar dolar gerileyerek 162,9 milyar dolar açık verdi.

Fitch Türkiye Varlık Fonu'nun görünümünü negatife revize etti
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye Varlık Fonu'nun görünümünü durağandan negatife revize etti.

Emrah Şener yeniden Merkez Bankası yardımcılığına atandı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Emrah Şener, dört yıldır sürdürdüğü görevine yeniden atandı.Muharrem İnce Memleket Hareketi için 4 Eylül'de Sivas'ta sahaya iniyor
CHP'nin 37. Olağan Kurultayı'nın ardından, parti yönetimine sert eleştiriler yönelterek, '1000 günde Memleket Hareketi' adı altında yeni bir oluşum başlatan eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 4 Eylül'de Sivas'ta sahaya inecek.

Trump, polislere destek için Wisconsin'i ziyaret etti
ABD Başkanı Donald Trump, polisin siyah ABD'li Jacob Blake'i yedi el ateş açarak vurmasıyla başlayan olayların ardından kolluk kuvvetlerini desteklemek için Wisconsin'in Kenosha kentini ziyaret etti.

İhracat Ağustos’ta yüzde 5,7 geriledi
Ticaret Bakanlığı Genel Ticaret Sistemi'ne göre ihracat Ağustos’ta yıllık yüzde 5,74 düşüşle 12,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yüzde 20,64 artışla 18,78 milyar dolar oldu.

ABD Kıbrıs Cumhuriyeti'ne silah ambargosunu kısmen kaldırdı
ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne 33 yıldır uygulanan silah ambargosunu kaldıracağını ve güvenlik işbirliğinin artırılacağını duyurdu. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs yönetimi karara tepki gösterdi.

Rekor ÖTV artışı otomotiv pazarına darbe vurdu
Otomobil fiyatlarına uygulanan ÖTV’nin geçtiğimiz günlerde bir gece yarısı kararıyla artması otomobil pazarına planları altüst etti. ÖTV kararı sonrası sektör temsilcilerinin büyük bir çoğunluğu sektörde daralma beklerken, sipariş iptalleri gelmeye başladı.

Ana Sayfa