anses haber ajansı Haber arşivi 1/9/2020
Merkez Bankası’ndan repo ihalesi
Merkez Bankası (TCMB) sıkılaştırma adımları kapsamında geleneksel yöntemle açtığı 29 Eylül vadeli repo ihalesinde ortalama yüzde 10,11 basit faizle 10 milyar TL verdi.

Fahrettin Koca: En hızlı vaka artışı Ankara'da yaşanıyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki koronavirüs vakalarının artışta olduğunu, en hızı vaka artışının ise Ankara'da gözlendiğini ifade ederek dikkatlerinin bu bölgelerde olduğunu ifade etti.

İmalat PMI Ağustos'ta gerilemesine rağmen toparlanmaya işaret etti
İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos’ta 54,3'e geriledi; ancak sektördeki toparlanmanın bir önceki aya göre hafif ivme kaybederek devam ettiğini gösterdi.

Türkiye ve Yunanistan arasında yeni Navtex gerilimi
Türkiye yeni bir Navtex ilanı ile sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'deki faaliyet süresini uzattı. Buna tepki gösteren Yunanistan, Türkiye'yi diyalog çağrılarını dikkate almamakla suçladı.

Erdoğan: Ülkemizi kimse Akdeniz sahillerine hapsedemez
Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerginliği sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan "hakkımızı yedirmeyiz" derken, Yunanistan Maliye Bakanı orduya mali desteğin artırılacağını açıkladı.

Avrupa basınından özetler
Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan yetki alanları ile ilgili gerilim Alman basınında geniş yer buluyor. Yorumlarda krizin çözümü için diyaloğa işaret ediliyor.

Ana Sayfa