anses haber ajansı Haber arşivi /6/2020
Haziran ayı haberleri

İran, Rusya ve Türkiye Suriye’yi görüşecek(30/06/2020)
İran, Rusya ve Türkiye liderleri Çarşamba günü video konferans aracılığıyla Suriye’yi görüşecek. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre görüşme Astana formatında düzenlenecek.

AK Parti Meclis Grup Yönetimi değişmedi(30/06/2020)
AK Parti Grup Toplantısı bugün basına kapalı olarak toplanırken, Meclis Grup Yönetimi de belirlendi. AK Parti’nin Meclis Grup Yönetiminde önemli bir değişiklik olmadı. AK Parti MYK ise öğleden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak.

ABD’li senatör: Türkiye’nin elindeki S-400’leri biz satın alalım(30/06/2020)
Washington ile Ankara arasında yaşanan S-400 hava savunma sistemi krizini aşmak için Cumhuriyetçi senatör “Türkiye’nin elindeki S-400’leri biz alalım” önerisinde bulundu.

Viyana’da Türk ve Kürt gruplar arasında gerginlik(30/06/2020)
Avusturya’da protesto gösterisi düzenleyen Kürt gruplarla kendilerini “Bozkurtlar” olarak tanımlayan bir grup arasında yaşanan gerginlik, iki ülke yönetimi arasındaki ilişkilere yansıdı.

Türkiye Libya’ya yüzer elektrik santrali gönderiyor(30/06/2020)
Türkiye’den Trablus’a düzenlenen üst düzey ziyaretin ardından Türk şirketler enerji işbirliği için kolları sıvadı. Libya Ulusal Petrol Kurumu da üretime başlanabilmesi için bölge ülkeleriyle görüşüldüğünü açıkladı.

Macron: Türkiye Libya’da cezai sorumluluk taşıyor(30/06/2020)
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Türkiye’nin Libya politikasını sert dille eleştirdi. Macron, bölgeye “savaşçı ithal etmekle” suçladığı Türkiye’nin davranışlarının cezai sorumluluk taşıdığını savundu.

Koronavirüsten can kayıpları yarım milyonu geçti(29/06/2020)
John Hopkins Üniversitesi, dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının yarım milyonu geçtiğini açıkladı. Verilere göre can kayıpların üçte ikisi Avrupa ve ABD’de.

Avrupa basınından özetler(29/06/2020)
Almanya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini devralması, Polonya’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ABD’deki koronavirüs vakaları Alman basınında öne çıkan yorum konuları.

AK Parti’den yeni kanun teklifi(24/06/2020)
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresinin Bakanlığın denetimine alınması, yerli tütün kullanım oranının yüzde 30’a çıkarılmasını da içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Dışa açılacak AB sınırları 1 Temmuz’da ABD’ye kapalı kalabilir(24/06/2020)
Avrupa Birliği, 1 Temmuz’dan itibaren kapılarını birlik dışındaki ülkelere açmaya hazırlanıyor. Ziyaret izni verilecek turistler arasında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları yer almayabilir.

İmamoğlu bir yılının bilançosunu çıkardı(24/06/2020)
Göreve gelişinin birinci yılını değerlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a ilişkin partizan uygulamalar olduğunu belirterek salgın boyunca hükümetle ilişki kurma taleplerine yanıt alamadıklarını söyledi.

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'daki değişiklikler Resmi Gazete'de(24/06/2020)
Türk rekabet hukuku mevzuatına göre, bir ya da birden fazla teşebbüsün, herhangi bir mal veya hizmet piyasasındaki etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğuracak şekilde birleşmeleri hukuka aykırı ve yasak olacak.

AB vatandaşlarının yüzde 60'ı yerleşik siyasi partilere güvensiz(24/06/2020)
AB Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) anketine göre AB vatandaşlarının yüzde 60’ı ana akım siyasi parti ve siyasetçilerin onların çıkarlarını savunmadığını düşünüyor. Bu oran ekonomik sıkıntı çekenler arasında daha yüksek.

Avrupa basınından özetler(24/06/2020)
Rusya'daki anayasa referandumu, eğitimde fırsat eşitsizliğini bir kez daha ortaya koyan Eğitim Raporu ve koronavirüsle mücadele, Alman basınında yer alan yorum konuları arasında.

CHP’li Budak: Başkanlık işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı getirdi(23/06/2020)
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ikinci yılında başkanlık sistemini değerlendirdi.

Türkiye'ye 344,6 milyon euroluk muharebe silahı(23/06/2020)
Türkiye, 2019'da 344 milyon 600 bin euroluk muharebe silahı ithalatıyla Almanya'nın silah ihracat listesinde birinci sıradaki yerini korudu.

Macron: Türkiye Libya'da tehlikeli bir oyun oynuyor(23/06/2020)
Türkiye'yi Libya'da "tehlikeli bir oyun" oynamakla suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bunun Berlin zirvesinde verilen taahhütlere aykırı olduğunu savundu.

Baroların oturma eylemi bütün gece sürdü(23/06/2020)
Baroların savunma yürüyüşünde polis engeliyle karşılaşması sonucu başlattığı oturma eylemi dün gece devam etti. Baro başkanları bütün gece gelişmeleri sosyal medyadan paylaştı.

DSÖ: Koronavirüs vakalarında artış rekor düzeyde(22/06/2020)
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs vaka sayılarının dünya ölçeğinde hızla arttığını bildirerek, son bir gün içinde 183 bin 20 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

Ankara’ya yürüyen baro başkanlarına polis engeli(22/06/2020)
Ankara’ya yürümek isteyen baro başkanları şehrin girişinde polis engeli ile karşılaştı.

Türkiye ve Fransa arasında Libya gerilimi(18/06/2020)
Fransa, NATO savunma bakanları toplantısında Türkiye'yi Akdeniz'deki bir Fransız askeri gemisine müdahale ederek "aşırı saldırgan" davranmakla suçladı.

Volkan Bozkır BM Genel Kurul Başkanı seçildi(18/06/2020)
BM Genel Kurul Başkanlığına Türkiye'nin eski AB Bakanı Volkan Bozkır seçildi. Bozkır, Türkiye'den bu göreve seçilen ilk isim oldu. BM Güvenlik Konseyi'nin geçici üyelerinden dördü de belirlendi.

Korona vakaları 8 milyonu aştı(16/06/2020)
Dünya genelinde koronavirüs vakalarının sayısı 8 milyonu geçti. Türkiye en fazla vaka görülen ülkeler sıralamasında Almanya’nın ardından 12’nci basamakta.

Turizmcilerden Alman hükümetine Türkiye baskısı(16/06/2020)
Alman turizmciler, Türkiye’nin de dahil olduğu ülkelere yönelik seyahat uyarılarının milyarlarca euroluk kayba yol açtığını belirterek uyarının kaldırılmasını istedi. Avrupalı Türk acentacılar ise hükümete dava açacak.

Avrupa basınından özetler(16/06/2020)
Alman gazetelerinde bugün Berlin'de tanıtımı yapılacak olan yeni cep telefonu uygulamasına ilişkin yorumlar ön planda. Korona vakalarının takibine yarayacak uygulama salgınla mücadelede önemli bir adım olarak görülüyor.

Çavuşoğlu: Rusya'yla teknik düzeyde görüşeceğiz(15/06/2020)
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Libya konusunda açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Libya'da kalıcı ateşkes için Rusya'yla teknik düzeyde görüşmelerin süreceğini açıkladı.

Avrupa ülkeleri sınırlarını bugünden itibaren açmaya başladı(15/06/2020)
Avrupa ülkeleri koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aldıkları tedbirleri kaldırmayı sürdürürken “yeni normal” olarak adlandırılan süreçte bugünden itibaren büyük ölçüde son aşamaya girilecek.

Türkiye’den Kuzey Irak’a Pençe-Kartal operasyonu(15/06/2020)
Türkiye, Irak’ın kuzeyine yönelik başlattığı “Pençe-Kartal” operasyonu kapsamında Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki hedeflerin bombalandığını duyurdu.

NATO’nun doğu Avrupa planına Türkiye’den blokaj(15/06/2020)
NATO’nun doğu Avrupa’daki yeni savunma planlamasını hayata geçirme girişimi Türkiye’ye takıldı. Türkiye, plana onay vermek için PYD ve YPG’nin terör örgütü olarak sınıflandırılmasını istiyor.

Koca: Ankara, İstanbul ve İzmir’de vaka sayısı düşüyor(11/06/2020)
Sağlık Bakanı Koca, İstanbul ve İzmir’in ardından Ankara’da da vaka sayısının düştüğünü, Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu’da ise kısmi artış kaydedildiğini açıkladı.

Avrupa'ya uçuşlar başladı(11/06/2020)
Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2,5 aydır gerçekleştirilemeyen yurtdışı uçuşları kısıtlamalı olarak yeniden başladı. Ancak bilet fiyatları el yakıyor.

İşsizlik Sigortası Fonu, Mayıs’ta 127,3 milyar liraya geriledi(11/06/2020)
Koronavirüs salgını nedeniyle daha etkin uygulanmaya başlayan kısa çalışma ödeneğiyle gerilemesini sürdüren İşsizlik Sigortası Fonu, Mayıs ayında 127,3 milyar liraya kadar geriledi.

Ekonomi torba teklifi komisyonda kabul edildi(11/06/2020)
Ekonomide düzenlemeler içeren torba kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

OECD Türkiye’de bu yıl yüzde 4,8 daralma bekliyor(10/06/2020)
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye ekonomisinin yüzde 4,3 daralmasın bekliyor.

Muharrem İnce'den işsizlik rakamları tepkisi(10/06/2020)
CHP'li Muharrem İnce, açıklanan işsizlik rakamlarına tepki gösterdi. İnce; "Hem işsizliği hem istihdamı aynı anda düşürme başarısı gösteren ekonomi yönetimini kutluyorum" dedi.

Mart ayı işsizlik rakamları açıklandı(10/06/2020)
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı, Mart’ta geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan azalışla yüzde 13,2 oldu.

Yunanistan ile İtalya'dan Akdeniz'de kritik anlaşma(09/06/2020)
Doğu Akdeniz'deki doğal gaz sondaj çalışmaları nedeniyle gerginliğin tırmandığı bir dönemde Yunanistan ile İtalya bir Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) oluşturmak üzere anlaştı.

Suriye'de ateşkes ihlal edildi iddiası(09/06/2020)
Suriye'de yaklaşık üç ay önce Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğu ile gerçekleşen ateşkesin ihlal edildiği ileri sürüldü.

Avrupa basınından özetler(09/06/2020)
ABD’de Başkan Trump'a kendi partisi Cumhuriyetçiler'e mensup isimlerden gelen eleştiriler ve Almanya’nın Münster kentinde ortaya çıkarılan pedofil şebekeyle gündeme gelen çocuk istismarı basında öne çıkan konular.

Yeni Zelanda virüsten arındığını açıkladı(08/06/2020)
Yeni Zelanda, ülkede aktif bir koronavirüs vakası kalmadığının açıklanması üzerine ülke içindeki tüm koronavirüs önlemlerini kaldırdı.

BM: Libya'da intikam amaçlı yağma yapılıyor(08/06/2020)
Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Libya'da Trablus hükümetine bağlı ordunun son haftalarda ele geçirdiği iki bölgede intikam amaçlı yağma olaylarına karıştığını duyurdu.

Buldan: Kapalı kapılar ardında ittifak yapmayacağız(08/06/2020)
HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Türkiye'nin en büyük üçüncü partisi olarak ittifaklar için başkalarına gitmeyeceklerini, kapılarının açık olduğunu belirterek "İsteyen gelir, istemeyen gelmez" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma kısıtlamalarını iptal etti(05/06/2020)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 büyükşehir ile Zonguldak'ta bu gecen itibaren yürürlüğe girmesi beklenen iki günlük sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini açıkladı.

Economist: Türkiye, koronavirüsle birçok ülkeden daha iyi mücadele etti(05/06/2020)
İngiltere’de yayımlanan Economist dergisi, koronavirüs salgınıyla birçok ülkeden daha iyi mücadele ettiğini yazdı.

Erdoğan: Libya’nın meşru hükümetine desteğimiz artarak devam edecek(05/06/2020)
Libya Ulusal Mutabat Hükümeti lideri Serrac’la görüşen Erdoğan ülkedeki meşru hükümete verilen desteğin artarak süreceğini söyledi. Serrac, yeniden imar sürecinde Türk şirketlerini Libya’da görmek istediklerini belirtti.

Milletvekillikleri düşürülen Güven, Farisoğulları ve Berberoğlu tutuklandı(05/06/2020)
HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun dün milletvekillikleri düşürüldü, üç isim de gece geç saatlerde tutuklandı.

Üç ismin milletvekillikleri düşürüldü(05/06/2020)
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın Yargıtay tarafından kesinleşen cezalarının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasının ardından üç milletvekilinin vekilliği resmen düşmüş oldu. Enis Berberoğlu, karardan kısa süre sonra CHP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “Bu karar bana hiçbir şekilde sürpriz olmadı, şaşkınlık yaratmadı. Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak üzere cezaevine teslim olacağım” dedi.

Türklerin Alman vatandaşlığına ilgisi artıyor(04/06/2020)
Almanya’da geçen yıl vatandaşlık alan yabancıların sayısının yüzde 15 arttığı bildirildi. Alman vatandaşlığına geçen 128 bin 900 kişi arasında Türkler 16 bin 200 ile birinci sırada yer alıyor.

Almanya'da 130 milyar euroluk yeni teşvik paketi(04/06/2020)
Almanya'da hükümet, pandemiden etkilenen ekonominin canlanması için 130 milyar euroluk yeni bir teşvik paketi üzerinde anlaştı. Hükümet daha önce de 1 trilyon euroyu aşan teşvik paketlerini hayata geçirmişti.

Binlerce Türk şirketinin gözü AB’de(04/06/2020)
Türkiye’nin ihracatı COVID-19 salgını sonrasında hem nisan hem de mayıs ayında yüzde 40 geriledi. Binlerce şirket, ihracat kanallarının tekrar açılmasını bekliyor. Ticaretin canlanması için ise gözler AB ekonomilerinde.

Avrupa basınından özetler(04/06/2020)
Alman basınındaki yorumlarda, ABD’de yaşanan kitlesel protesto eylemleri ve Başkan Donald Trump’ın buna yaklaşımı ile Berlin’in 31 ülkeye seyahat uyarısını kaldırma hazırlığı öne çıkan konular arasında.

ABD'de protestocular sokağa çıkma yasağına uymadı(03/06/2020)
ABD'de George Floyd protestolarının önüne geçmek için uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen birçok kentte gösteriler devam etti. Bazı kentlerde polis ve askerler de diz çökerek protestocularla dayanışma gösterdi.

TEPAV Perakende güven endeksi Mayısta aylık 9,2 puan arttı(03/06/2020)
Nisanda tarihin en düşük seviyelerine gerileyen TEPAV Perakende Güven Endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre 9,2 puan artış kaydetti. Yılık bazda ise 2,1 puan düştü.

Enflasyon rakamları açıklandı(03/06/2020)
Mayıs ayında enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 arttı. Enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,36 artarken Tüketici Fiyat Endeksi on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 yükseldi. Fiyatı en çok artan gıda ürünü yüzde 40,87 ile çilek oldu.

Ankara-Atina arasında yeni Doğu Akdeniz gerilimi(02/06/2020)
Türkiye’nin Libya ile vardığı anlaşma kapsamında Doğu Akdeniz’de petrol arama girişimi, Yunanistan tarafından “yeni bir provokasyon” olarak tanımlandı. Türkiye ise konuya ilişkin “kararlılığını” yineledi.

BM: Libya’da ateşkes görüşmeleri yeniden başlayacak(02/06/2020)
Birleşmiş Milletler Libya’da savaşan tarafların ateşkes görüşmelerine yeniden başlama konusunda anlaştığını açıkladı.

Trump: Orduyu görevlendiririm(02/06/2020)
ABD Başkanı Trump, kent ve eyalet yönetimlerinin protestolar karşısında “gerekli” adımları atmayı reddetmeleri hâlinde orduyu görevlendireceğini söyledi.

Avrupa basınından özetler(02/06/2020)
Alman basınındaki yorumlarda ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan gösterilerde hükümetin tavrı ve Lufthansa’nın AB Komisyonu’nun şartlarını kabul ederek yardım paketini onaylaması öne çıkıyor.

Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayısı öngörülen seviyede seyrediyor(01/06/2020)
Türkiye'de 31 Mayıs itibarıyla koronavirüs vaka sayısı 163 bin 942'7e virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı da 4 bin 540'a yükseldi.

Trump'ın G7 davetine Rusya’dan yanıt(01/06/2020)
ABD Başkanı Trump’ın G7 zirvesine Rusya’nın da davet edilmesi önerisine Moskova’dan açıklama geldi. Kremlin sözcüsü, daveti kabul etmek için önce zirveye ilişkin ayrıntıları öğrenmek istediklerini ifade etti.

ABD’de George Floyd’un öldürülmesini protesto gösterileri dinmiyor(01/06/2020)
ABD’de George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesiyle başlayan gösterilerde 4 binden fazla kişi gözaltına alındı. Minneapolis’te aracını göstericilerin üzerine süren tanker şoförü protestocular tarafından dövüldü.

TBMM 48 günlük aranın ardından açılacak(01/06/2020)
Meclis, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 16 Nisan'da ara verdiği çalışmalarına 48 gün sonra yeniden başlayacak. Genel Kurulda çarşı ve mahalle bekçileri düzenlemesine ilişkin kanun teklifi görüşülecek.

Kamu bankalarından normalleşme atağı(01/06/2020)
Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile yeni kredi paketleri hazırladı. Sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0,64'e kadar düşürüldü. İkinci elde faiz yüzde 0,74 olacak. Sıfır otomobil için taşıt kredileri 0,49'a kadar çekilirken; ikinci elde faizler yüzde 0,82 olarak açıklandı.

Ana Sayfa