anses haber ajansı Haber arşivi 4/3/2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB ülkelerine çağrı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan başta olmak üzere tüm AB ülkelerini, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine uygun şekilde, topraklarına gelen mültecilere saygılı davranmaya davet ediyoruz” dedi.

Rusya’dan İdlib iddiası
Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib’deki muhalif mevzilerin Türk gözlem noktalarıyla birleştiğini ve “siviller ile Rus hava üssü Hmeymim’in bulunduğu bölgelerin her gün topçu atışı altında olduğunu’”iddia etti.

Almanya: AB sınırları Türkiye’deki mültecilere kapalı
Alman Hükümeti, Türkiye’den Avrupa’ya gelmeyi umut edenleri sosyal medya üzerinden “sınırlarımız kapalı” mesajıyla uyardı. Berlin’deki protesto gösterisinde ise Avrupalı liderlere “AB sınırlarını açın” çağrısı yapıldı.

Dünya Bankası’ndan koronavirüs için 12 milyar dolarlık acil yardım paketi
Dünya Bankası, koronavirüs salgınıyla mücadele eden kalkınmakta olan ülkelere yardım için 12 milyar dolarlık bir kaynak ayırdığını duyurdu.

ABD Merkez Bankası’ndan faiz indirimi
ABD Merkez Bankası (Fed), koronavirüsün neden olduğu ekonomik riskler nedeniyle olağanüstü bir toplantıda politika faizini 50 baz puan indirdi.

Merkel’den Suriye’de güvenli bölge önerisi
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in İdlib’de güvenli bir bölge oluşturulmasını önerdiği, ancak bunun Türkiye’nin kontrolündeki alanların güvenli bölge olarak kabul edileceği anlamına gelmediğini vurguladığı belirtiliyor.

Avrupa basınından özetler
Türkiye’nin, Suriye’nin İdlib eyaletinde 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği hava saldırısı sonrası, batısındaki sınır kapılarını açmasıyla başlayan mülteci krizi İngiltere basınında geniş yer buluyor.

Ana Sayfa