anses haber ajansı Haber arşivi 7/2/2020
TÜSİAD’dan yeni ekonomik program vurgusu
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski, “Önümüzde kredi büyümesine değil, verimlilik artışlarına odaklanılması gereken bir süreç var. Üzerinde mutabakat sağlanmış ve günün küresel koşullarını göz önünde bulunduran bir ekonomik program, geleceğe umutla bakmamızı sağlar” dedi.

BM'den İdlib'te ateşkes çağrısı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İdlib gündemi ile toplandı. Konsey, İdlib'de şiddete son verilmesi çağrısı yaptı.

Merkel’e güvenli bölge raporu
Türkiye’nin sığınmacıları Suriye’deki “güvenli bölgeye” yerleştirme planını uluslararası hukuk merceğinden inceleyen Alman meclisi uzmanları, Başbakan Angela Merkel için bir rapor hazırladı.

Bankacılık kanununda değişikliğe gidiliyor
Bankacılık Kanunu ve diğer bazı kanunlarda önemli değişikler öngören tasarı Meclis'e sunuldu. Vatandaşın büyük projelere ortak olabilmesinin önü açılırken, Varlık Fonu'na kredi sınırlamalarına takılmadan borçlanma imkanı geliyor. Finansal piyasalardaki kişi ve kuruluşlara "manipülasyon ve yanıltıcı işlemler" gerekçesiyle verilecek cezalar artırılırken, bankacılık işlemlerinde ücret ve komisyonları belirleme yetkisi Merkez Bankası'na devrediliyor. Bankacılık sistemini tehlikeye düşürdükleri tespit edilen banka mensuplarının imza yetkisi geçici olarak kaldırılabilecek.

Avrupa basınından özetler
Alman basının yorum sütunlarının tamamı, Thüringen’de eyalet başbakanının sağ popülist ve İslam karşıtı AfD’nin desteğiyle seçilmesi üzerine başlayan siyasi krize ayrılmış.

Ana Sayfa