anses haber ajansı Haber arşivi 22/10/2020
Tüketici güveni Ekim'de azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı; Eylül ayında 82,0 olan endeks, Ekim ayında 81,9 oldu.

Dolar kuru Merkez Bankası'nın kararı sonrası sert yükseldi
Dolar yeni güne 7.81, Euro ise 9.25 liradan başladı. Dolar, Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde 7.78'e kadar geriledi. Merkez Bankası'nın politika faizini 10.25'te sabit tutmasıyla birlikte kurda sert yükseliş yaşandı. Öğlen 14.05 itibarıyla dolar/TL 7.95 TL'ye geldi. Euro/TL 9.40'ı aştı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Bir önceki toplantıda sürpriz yaparak faizi 200 baz puan artıran Merkez Bankası, ekim ayında 200 baz puan artış beklentisine karşın politika faizini değiştirmedi. Merkez Bankası, geç likidite penceresi faizini 150 baz puan artırarak yüzde 14.75'e yükseltti. Dolar/TL kararın ardından rekor kırarken faizin açıklandığı ilk saniyelerde dolar/TL 12 kuruş, euro/TL 24 kuruş yükseldi.

Dışişleri Bakanlı'ndan Lefkoşa'daki zirveye sert tepki
Dışişleri Bakanlığı, dün düzenlenen Mısır-Yunanistan-Kıbrıs zirvesinin ardından yayımlanan bildiriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Kathimerini: ABD Boğazlar'a alternatif rota oluşturacak
Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan analizde ABD'nin İstanbul ve Çanakkale Boğazları'na alternatif bir rota oluşturmak amacıyla Yunanistan'ın kuzey liman kentlerine altyapı yatırımı yaptığı belirtildi.

Fed Bej Kitabı yayınladı
ABD Merkez Bankası (Fed) tüketicilerin harcamaları artırması ve konut satın almasıyla Ekim başında ABD'de ekonomik toparlanmanın hafif ile orta arasında bir hızda gerçekleştiğini ancak ekonominin farklı sektörleri arasında büyük farklar bulunduğunu belirtti.

Ana Sayfa