anses haber ajansı Haber arşivi 2/10/2020
Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı
Ticaret Bakanlığı verilerine göre GTS sisteminde Eylül ayında, ihracat bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,8 oranında artarak 16 milyar 13 milyon dolar olarak gerçekleştı. Aynı ayda ithalat ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,3 artışla 20 milyar 892 milyon dolar oldu.

Avrupa'dan Türkiye'ye uygulanan seyahat kısıtlamaları yine kaldırılmadı
Avrupa Birliği'nin, koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'ye uyguladığı seyahat kısıtlamaları, artan enfeksiyonlar nedeniyle yine gevşetilmedi. Almanya, 4 il dışında Türkiye'ye gidilmemesini isterken, Avusturya ve Belçika, "kesinlikle gidilmemesi gereken" ülkeler listesine aldı.

Türkiye'den AB zirvesindeki kararlara tepki
Dışişleri Bakanlığı tarafından AB Liderler Zirvesi ile ilgili yapılan açıklamada, toplantıda alınan kararların bazı olumlu unsurlar içermekle birlikte birçok bölümünün "gerçeklerden kopuk" olduğu ifade edildi.

Merkel: Ankara ile AB-Türkiye anlaşmasını ele almak istiyoruz
Avrupa Birliği liderlerinin bir araya geldiği zirvede yürütülen uzun tartışmalar sonucunda Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin desteklendiği vurgusu yapılırken, Türkiye ile yapıcı bağların korunması kararının alındığı açıklandı.

Trump ve eşinin koronavirüs testi pozitif çıktı
ABD Başkanı Donald Trump, kendisi ve eşinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Trump, yakın danışmanlarından birinin Covid-19 olduğunu açıklaması sonrasında karantinaya girmişti.

AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye ambargo tehdidi çıktı
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'deki AB liderler zirvesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "Kıbrıs sularında doğalgaz arama çalışmalarında ısrar etmesi durumunda, Avrupa Birliği'nin ambargo uygulayabileceğini söyledi.

Ana Sayfa