anses haber ajansı Haber arşivi 5/9/2019
Erdoğan: TCMB yönetimi anlayışı ortaya koydu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek faize karşı olduğunu ve politika faizinin daha da düşeceğine inandığını, çünkü Merkez Bankası’nın yeni yönetiminin bu konuda anlayışını ortaya koyduğunu söyledi. Erdoğan Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda dün yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıl için ise %5 büyümeye kilitleneceklerini ifade etti.

ABD’de resesyon sinyali güçlendi
ABD’de Salı günü açıklanan ağustos ISM imalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50’nin altına gerileyerek ABD ekonomisindeki resesyon endişelerini artırdı.

Suriyeli Kürtlerden güvenli bölge açıklaması
Suriye’de Türkiye ile ABD’nin belirlediği güvenli bölgeden çekilmeye başlayan Kürt gruplar, iki ülke arasındaki anlaşmanın uygulanması konusunda iyi bir başlangıç yapıldığını belirtti.

İngiltere’de Johnson’dan erken seçim ısrarı
İngiltere parlamentosunun alt kanadı, Birleşik Krallık’ın AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasını engelleyen yasa tasarısını kabul etti. İstediği sonucu alamayan Başbakan Johnson erken seçim çağrısı yaptı.

Erdoğan: Nükleer füzemiz olmamasını kabul etmiyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin de nükleer güç olması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var... Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum” dedi.

İran nükleer anlaşmadaki kısıtlamaları askıya aldı
İran nükleer anlaşmadan geri bir adım daha atarak, nükleer teknoloji alanında araştırma ve geliştirme konusundaki kısıtlamaları askıya aldı. ABD ise İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımları gevşetmeyi reddetti.

Avrupa basınından özetler
Hong Kong’daki gelişmeler ve Brexit Alman basınında öne çıkan yorum konuları. Badische Neueste Nachrichten yorumunda “İngiliz Avam Kamarası’nda oynanan oyunları Shakespeare bile bu kadar dramatik sahneleyemezdi” diyor.

Ana Sayfa