anses haber ajansı Haber arşivi 10/7/2019
CHP’den S-400 açıklaması
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “ABD’nin kalkanının olduğu şehre (Malatya) Rusya’nın S-400 savunma sisteminin kurulabileceği konuşuluyor. İran ve Rusya, Kürecik’ten dolayı Malatya’yı vurmayla tehdit ederken, ABD de S-400’ler için tehditlerine devam ediyor. Tutarsız dış politika nedeniyle ülkemiz, bölgede en riskli ülkelerden biri haline gelmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye-ABD ticaretinde yeni hedef 100 milyar dolar
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında yapılan ikili görüşmede 2 ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 100 milyar dolara çıkarılması sonucu Boston Consulting Group ile hazırlanan proje hedefinin de revize edilmesine karar verildi.

Şimşek’ten Babacan sorusuna yanıt
Mehmet Şimşek, parti kurması beklenen Ali Babacan ile birlikte hareket edebileceği şeklinde yer alan yorumlara kısa bir yanıt verdi.

Dışişleri’nden Yunanistan’a “şımarık çocuk” yanıtı
Yunanistan’ın önceki gün koltuğa oturan yeni Dışişleri Bakanı Dendias’ın “Türkiye Doğu Akdeniz’in şımarık çocuğu olmayı bırakmalı” sözlerine Dışişleri Bakanlığı’ndan sert yanıt geldi.

Foreign Policy: Fransa ve İngiltere Suriye’ye asker göndermek istiyor
Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy, Fransa ve İngiltere’nin Washington’ın çağrısına olumlu yanıt verdiğini yazdı. Almanya ise çağrıyı reddetmişti.

Avrupa basınından özetler
Alman basını Yunanistan'daki erken genel seçimleri Yeni Demokrasi Partisi'nin kazanması ile ABD'nin Almanya'dan Suriye'ye kara gücü göndermesi talebini yorumluyor.

Ana Sayfa