anses haber ajansı Haber arşivi 6/6/2019
İmamoğlu: Ekrem Yunanmış, Pontusmuş, teröristmiş, Allah akıl versin
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, memleketi Trabzon'da yaptığı konuşmada "Neymiş? Ekrem, Yunanmış. Ben yerinizde olsam gülerim buna. Neymiş? Ekrem Pontus'muş, teröristmiş. Allah akıl versin" dedi.

Ruble ve yuan için imza attılar
Rusya Devlet Başkanı Putin, "Çin ile ikili ticarette ruble ve yuan kullanımının daha da yaygınlaştırılması ve küresel piyasalardaki istikrarsızlık bağlamında bankacılık hizmetlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla hükümetler arası bir anlaşma imzaladık" dedi.

50 milyar lirayı altına yatırdık
Türkiye'deki altın mevduatları, ilk çeyrekte geçen yılın ocak-mart dönemine göre iki katına çıkarak 50 milyar liraya dayandı. İlk çeyrekte 2018'in aynı dönemine göre altın mevduatının 81 ilin 78'inde yüzde 100'ün üzerinde artış kaydettiği görüldü.

AB telif hakları yasası yürürlüğe girdi
Avrupa Parlamentosu’nun geçtiğimiz Mart ayında kabul ettiği telif hakları yasası yürürlüğe girdi. Avrupa Birliği ülkelerine, yasayı kendi ulusal kanunlarına adapte etmeleri için iki yıl süre tanındı.

YSK İstanbul'daki 13 seçim müdürünü başka illere gönderdi
YSK 31 Mart’ta İstanbul’da görev yapan 13 seçim müdürünü başka illerde görevlendirdi. Karara gerekçe olarak "sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin usulsüz olarak belirlenmesindeki yoğunluk" gösterildi.

Freedom House: Basın özgürlüğü geriliyor
Düşünce kuruluşu Freedom House’ın raporuna göre basın üzerinde baskıların arttığı Türkiye gibi ülkelerde kamuoyu geleneksel medya kuruluşlarına güvenmiyor, internet sitelerine, yeni platformlara ilgi giderek artıyor.

Türkiye turizmde eski günlerine dönüyor
Son yıllarda turizm sektöründe umduğunu bulamayan Türkiye’nin 2019 ile ilgili verileri, ülkeye rağbetin yeniden arttığını gösteriyor. Alman TUI şirketi, Türkiye rezervasyonlarında yüzde 40 artış olduğunu duyurdu.

Avrupa basınından özetler
İtalya'nın yüksek kamu borcu nedeniyle Avrupa Komisyonu tarafından uygulanabilecek disiplin prosedürü ve Almanya'da sesli asistanların suçla mücadelede kullanılması, Alman gazetelerinde öne çıkan yorum konularından.

Ana Sayfa