anses haber ajansı Haber arşivi 8/5/2019
CHP’den YSK’ya iptal başvurusu
CHP, İstanbul’un 39 ilçesindeki seçimlerin ve 24 Haziran 2018 genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iptali için YSK’ya başvurdu. Başvuru dilekçesinin birinci maddesinde AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un “İstanbul seçimlerinde kesinlikle bir şeyler oldu” sözlerine atıfta bulunularak “OHAL döneminde 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde de ‘bir şeyler olduğu’ açıkça ortaya çıkmıştır. Kimlerin ve nasıl gerçekleştirdiğini bilmiyoruz ama kesinlikle bir şeyler oldu.” ifadelerine yer verildi.

YSK kararı ABD basınında geniş yer buldu
Amerikan basını, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesi ve yeni seçimlerin 23 Haziran 2019’da yapılmasına karar vermesiyle ilgili haber ve yorumlara geniş yer ayırıyor.

Türkiye diktatörlüğe doğru savruluyor
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararına Avrupalı liderlerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

İran nükleer anlaşmadan kısmen çekiliyor
Tahran yönetimi, kamuoyunda İran nükleer anlaşması olarak bilinen 2015 tarihli sözleşmedeki yükümlülüklerinin bir kısmını askıya alacağını duyurdu. İran’ın karara ilişkin mektubu anlaşmanın taraflarına gönderildi.

Avrupa basınından özetler
Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararı bugünkü Alman gazetelerinde geniş yer buluyor.

Ana Sayfa