anses haber ajansı Haber arşivi 7/5/2019
CHP Parti Meclisi’nden çok sert bildiri
CHP Parti Meclisi’nden toplantısı sonrası açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada YSK üyelerinin tamamını istifa etmesi gerektiğinin altı çizildi.

Kılıçdaroğlu’ndan YSK’ya: İstediğin kadar seçim yap biz galip çıkacağız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından ilk kez partisinin grup toplantısında kameralar karşısına geçti. YSK bünyesindeki iptal kararına onay veren 7 hâkim için, “çete” değerlendirmesinde bulunana Kılıçdaroğlu, “Madem bir kez daha yenilemek istiyorsunuz diyorum ki o YSK’daki çetelere, istediğin kadar yap biz bu seçimden galip çıkacağız. O 7’li çeteye söylüyorum, gücünüzü nereden alırsanız alın, hiçbir şekilde sizin gücünüz bizi etkilemez çünkü biz gücümüzü halktan alıyoruz. Saray’dan güç alanlar bir gün hesap verecektir” diye konuştu.

Erdoğan’dan İstanbul açıklaması
Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye önemli bir seçimi daha geride bıraktı. Seçim bitti ama tartışmaları henüz bitmedi. Yapılan itirazlar sebebiyle 3 ilçemizdeki belediye başkanlığı seçimlerinin 2 Haziran’da yenilenmesiyle ilgili karar daha önce verilmişti. Bu seçimlerin en tartışmalı konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri olmuştur. Meseleyi araştırınca sandık kurulu üyeleri ve seçmen listeleriyle ciddi yolsuzluklar olduğunu gördük. İtirazlarımızın ardından konuyu YSK'ya taşıdık. Belgeler gayet sağlamdır. Somut deliller vardır. Aradaki fark yarı yarıya azalmamış olsaydı mesele buralara gelmezdi. Hukuksuzluğu, bir irade gaspını görmezden gelemeyiz” dedi.

HDP: 23 Haziran seçimleri, otoriter sistemin aradığı referandumdur
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli grup toplantısında açıklamalarda bulundu. HDP’nin Türkiye seçimlerini belirleyen çok güçlü siyasal bir hareket olduğunu söyleyen Temelli, “23 Haziran seçimleri, otoriter sistemin aradığı referandumdur” dedi. “Tüm demokrasi güçleri ortaklaşmalıdır” diyen Temelli, demokrasi ittifakı çağrısında bulundu.

Akşener: Ramazanın ilk orucunu hak yiyerek açtınız, afiyet olsun
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. YSK’nın İstanbul seçimlerine ilişkin kararına tepki gösteren Akşener, “Ramazanın ilk orucunu hak yiyerek açtınız, afiyet olsun. Yaptıkları hırsızlığı anlatırken utanıyorum. Allah şahidim olsun ki elimde taşıdığım demokrasi bayrağını and olsun ki yere düşürmeyeceğim” dedi.

İmamoğlu lehine yarıştan çekiliyorlar
İstanbul seçimlerinde 10 bin 492 oy alan TKP Büyükşehir adayı Zehra Güner Karaoğlu’ndan sonra 2 bin 437 oy alan bağımsız aday Özge Akman da Ekrem İmamoğlu lehine seçimden çekildiğini açıkladı. Destekledikleri bağımsız aday Aysel Tekerek bin 520 oy alan Türkiye Komünist Hareketi de seçime katılmayacağını duyurdu. Yani şimdiye kadar 14 bin 442 seçmenin desteğini alan 3 aday İmamoğlu lehine yarıştan çekilmiş oldu. Saadet’in adayı Necdet Gökçınar da yeniden aday olup olmayacağına ilişkin partisini adres gösterdi. Öte yandan son olarak DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul adayı Muammer Aydın da "DSP kendine düşeni ve gereğini yapacaktır" diyerek İmamoğlu lehine seçim yarışından çekilme sinyali verdi.

YSK’nin seçim iptali kararının ardından dövizde sert yükseliş
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimini iptal etmesinin ardından dün akşam en yüksek 6,1496 seviyesini gören Dolar/TL, güne 6 liranın üzerinden başladı.

YSK kararına Avrupa’dan eleştiri
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verdiği iptal kararının, “seçmenlerin güvenine ciddi şekilde zarar verecek potansiyele sahip olduğunu” ifade etti.

Dünya basını YSK’nın kararını böyle gördü
New York Times gazetesi, YSK’nin İstanbul seçimlerini yenileme kararına ilişkin haberinde, kararın “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ezici bir mağlubiyeti sildiği, ancak sosyal kargaşa ve yeni bir ekonomik kriz ihtimalini artırdığı” yorumunu yaptı.

İmamoğlu: Güler yüzle hakkımızı söke söke alacağız
31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, YSK’nın iptal kararını “kınadığını” açıkladı. İmamoğlu, “Biz güler yüzle hakkımızı söke söke alacağız” dedi.

YSK İstanbul seçimini iptal etti
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. YSK kısa kararında, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019’da yapılmasına karar verilmiştir” denildi. YSK, İstanbul’un Maltepe ve Büyükçekmece seçimine yönelik itirazları ise reddetti.

Ana Sayfa