anses haber ajansı Haber arşivi 22/5/2019
ABD’ye karşılık olarak yapılan gümrük vergisi artışları indirildi
ABD’nin geçen hafta Türkiye’den çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 gümrük vergisini yüzde 25’e indirmesinin ardından, Türkiye de ABD menşeli 22 üründe ek gümrük vergisini yarıya düşürdü.

Yeni Brexit planı: İkinci bir referandum mümkün
İngiltere Başbakanı May, ülkesinin AB’den ayrılık süreci için revize ettiği anlaşma tasarısını son bir kez parlamentonun onayına sunacağını açıkladı. May, Brexit için yeni bir referandum yapılabileceğini de söyledi.

OECD Türkiye ekonomisi öngörüsünü revize etti
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, 2019’da Türkiye ekonomisinin öngörülenden daha fazla daralacağı tahmininde bulundu. Örgüt küresel büyüme tahminini de düzeltti.

ABD’den İdlib’de kimyasal saldırı uyarısı
ABD, Suriye ordusunun İdlib’de kimyasal saldırı düzenlediğine dair işaretler olduğunu bildirerek iddiaların kanıtlanması durumunda harekete geçeceği tehdidinde bulundu.

CNBC: ABD, Türkiye’ye S-400 hakkında iki hafta süre tanıdı
Amerikan haber kanalı CNBC’nin isim vermeden atıfta bulunduğu birkaç kaynağa göre ABD, Türkiye’ye Rusya ile S-400 füze savunma sistemini satın almak için yaptığı anlaşma hakkında son kararını vermesi için iki haftadan daha az bir süre tanıdı.

Avrupa basınından özetler
Alman gazeteleri, Avusturya’da aşırı sağcı FP֒nün bakanlarını kabineden çekmesiyle derinleşen hükümet krizini konu alıyor.

Ana Sayfa