anses haber ajansı Haber arşivi 2/5/2019
CHP’li Engin Altay’dan ‘soruşturma’ yanıtı
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca İstanbul seçimlerine ilişkin başlatılan 32 ayrı soruşturma hakkında konuştu. Şüpheyle YSK’ya başvurulur mu? diyen Altay “Bu tam anlamıyla bir kepazeliktir” dedi. YSK üyelerine seslenen Altay “Yarın çocuklarınızın yüzüne tükürürler. Çocuklarınızın yüzüne bakamazsınız” diye seslendi.

İstanbul’un 3 ilçesi için 32 soruşturma
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de 31 Mart Yerel Seçimleri’nde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlattı. Açılan soruşturmalar kapsamında savcılık, 100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesini “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdı. Bu kapsamda bugüne kadar toplam 10 kişinin ifadesine başvuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türkiye ittifakı açıklaması
TOBB 75. Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık. İşte onun için ‘Türkiye ittifakı’ dedik, onun için ‘Cumhur İttifakı’ dedik. Bazıları Türkiye ittifakı ifademizi Cumhur İttifakı’nın alternatifi gibi göstererek fitne çıkarma peşine düştü” ifadelerini kullandı. Erdoğan, konuşmasının sonunda hububat alım fiyatlarını da açıkladı.

Kalın ile Jeffrey Ankara’da Suriye’yi görüştü
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye konusunda görüştü.

Avrupa basınından özetler
Venezuela’da muhalif lider Guaido’nun başarısız darbe girişimi ve Almanya’nın 30 Nisan’da sona eren bir aylık BM Güvenlik Konseyi başkanlığının bilançosu Alman basınında ele alınan konular arasında.

Ana Sayfa