anses haber ajansı Haber arşivi 15/5/2019
Çin’den siparişe yüzde 20 vergi
Amazon, Alibaba gibi uluslararası şirketlerden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 euroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. Bu ürünlerden bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi alınacak.

ABD, F-35’lerin Türkiye’ye gelmesi için yakıt vermeyecek
ABD Temsilciler Meclisi bütçe komisyonunun hazırladığı kanun taslağına göre F-35’lerin Türkiye’ye teslimi için ABD kamu kaynakları kullanılamayacak. Tasarının yasalaşması için Senato onayı ve Trump’ın imzası gerekiyor.

TÜSİAD: Kredi genişlemeleri ekonomiyi kırılgan hale getirmekte
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Kredi genişlemesi, likiditeyi artırır, ekonomiye geçici bir rahatlama verir ancak ülkemizin net tasarruf düzeyi yükselmedikçe kredi genişlemeleri net borçluluk düzeyini artırmakta, ekonomiyi kırılgan hale getirmektedir” diye konuştu.

Özilhan: Türkiye ekonomi, iç siyasi yapı ve dış politikada sıkıştı
“İç siyasi yapıda ve dış politikada sıkışmış durumdayız” diyen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, makro göstergelerdeki kötüleşmenin ekonominin tamamına yayıldığını söyledi. Özilhan, “Sıkıntıları aşmak için önce yönetim sistemindeki sıkıntıları aşmak gerekir” diye konuştu.

İşsizlik oranı Şubat’ta % 14.7 oldu
Şubat’ta işsiz sayısı önceki yılın aynı ayına kıyasla 1.37 milyon kişi artarak 4.73 milyon kişi oldu.

Ana Sayfa