anses haber ajansı Haber arşivi 14/5/2019
Saadet Partisi’nden 23 Haziran kararı
Saadet Partisi, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine Necdet Gökçınar’la katılma kararı aldı.

Kılıçdaroğlu: YSK’nın bazı hâkimleri AKP’lilere telefon etti
Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘YSK’nın bazı hâkimleri AKP’lilere telefon ettiler. Böyle yapmayın, şöyle bir dilekçe verin biz bu seçimi iptal ettirelim. Bunu söyleyen YSK’daki çete reisi’ dedi. Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, ‘Halkına yalan söyleyen kişiden Cumhurbaşkanı olmaz’ dedi.

Erdoğan: Esad Rusya ile işbirliğimizi sabote etmek istiyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Putin, telefonda “muhaliflerin son kalesi” İdlib’de yaşanan gelişmeleri görüştü. Erdoğan, Şam’ı “Türk-Rus işbirliğini sabote etmeyi amaçlamakla” suçladı.

Mart ayı sanayi üretimi açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Sanayi üretimi Mart ayında beklentilerden iyi geldi. Mart ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2.2 azaldı. Beklenti yüzde 4.4 düşüş olacağı yönündeydi. Aylık artış da yüzde 2.1 ile 0.9’luk artış beklentisini aştı.

Avrupa’dan ABD’ye İran ile gerilimi tırmandırmama uyarısı
AB ülkelerinden İran’a karşı Basra Körfezi’nde askeri varlığını güçlendiren ABD’ye uyarı geldi. AB, Washington’ın gerginliği tırmandırmamasını istedi.

Alman istibaratından IŞİD uyarısı
Alman iç istihbarat servisi, IŞİD’in Ortadoğu’da askeri bakımdan yenilmiş olsa da Batı’da hâlen tehlikeli bir terör örgütü olarak tehdit oluşturduğunu söyledi.

Erdoğan: Bu yanlış bizim için bir fırsat oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin neden tekrarlandığı konusunda, “Büyükşehir seçimlerine dair usulsüzlükleri araştırırken sandık kurulu üyeleriyle ilgili yanlışı da tespit ettik. Bu bizim için bir fırsat oldu” dedi.

Avrupa basınından özetler
Türkiye’de Merkez Bankası yedek akçelerinin bütçeye aktarılmasına yönelik çalışmalar ve ABD’nin İran ve Çin ile yaşadığı gerginlikler, bugün Alman basınında öne çıkan yorum konuları.

Ana Sayfa