anses haber ajansı Haber arşivi 8/3/2019
Analistlere göre TL için iyimser olmak zor
Türkiye-ABD ilişkilerinde S-400 tartışması “yeni Brunson krizi” endişesi yaratıyor. Ruslardan S-400 aldığı için Çin’e uygulanan CAATSA yaptırımlarının Türkiye’ye de uygulanması ihtimali TL’yi baskı altında bırakırken, “TL için iyimser olmak zor” diyen uzmanlar olası döviz ataklarına dikkati çekiyor.

Hazine 25 milyar lira açık verdi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şubat ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerini açıkladı.

Bakan Albayrak: Vergide ciddi revizyonlara gidiyoruz
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Vergi uygulamalarında ciddi revizyonlara gidiyoruz. Vergi mimarisi ile ilgili çok büyük bir reform süreci başladı.” açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanı Akar, ‘yeni askerlik sisteminin’ detaylarını açıkladı
Milli Savunma Bakanı Akar, “(Yeni askerlik sistemi) Modern, öngörülebilir, TSK’nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim” dedi.

Çin’in ihracatında üç yılın en sert düşüşü
Çin’de Şubat ayı ihracatı da ithalatı da beklentilerden daha kötü gerçekleşti ve yavaşlamaya dair ciddi sinyaller verdi.

Kamu mevduatlarına faiz sınırı
Kamu kurumlarının kamu bankalarındaki mevduatları için tavan faiz uygulaması başlatıldı.

Çinli şirketler ‘sessiz koyun’ olmamalı
Çin-ABD ticaret müzakerelerinde yeni gelişmeler kaydedildiğini söyleyen Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, diğer taraftan ABD’nin Huawei’ye karşı tutumunu eleştirdi ve “şirketlerin ‘yasal silahlarını’ kullanmasını ve ‘sessiz koyun’ olmamasını destekliyoruz” dedi.

Avrupa basınından özetler
Alman basını ağırlıklı olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’yle ilgili yorumlara yer veriyor.

Ana Sayfa