anses haber ajansı Haber arşivi 5/2/2019
Erdoğan: İş Bankası Allah’ın izniyle Hazine’nin malı olacaktır
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “İş Bankası Allah’ın izniyle Hazine’nin malı olacaktır. Bu parlamento, bu tarihi kararı da Allah’ın izniyle alacaktır” dedi.

Akşener: Cumhurbaşkanına dışarıdan kimseye laf söyletmeyiz
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “O makamda oturan kişi kim olursa olsun Cumhurbaşkanına, dışarıdan kimseye laf söyletmeyiz” dedi.

Fiyat gelişmeleri raporu yayımlandı
Enerji ve temel mal grupları yıllık enflasyonu aşağı yönlü etkilerken, gıda ve hizmet grupları artış yönlü katkı yaptı.

AB’den İran’a balistik füze ve Suriye uyarısı
Avrupa Birliği (AB) İran’ı balistik füze programı ve Suriye’deki savaşa müdahalesi nedeniyle uyardı. Brüksel, ABD’nin çekildiği nükleer anlaşma konusunda ise Tahran’a bir kez daha güvence verdi.

Kalın: Güvenli bölgenin kontrolü Türkiye’de olmalı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’yi Suriye’de Menbiç konusunda uzlaşılmış mutabakatı uygulamakta Türkiye’yi oyalamakla suçladı; Menbiç ve Fırat’ın doğusunda kontrolü ele almayı talep ettiklerini belirtti.

Almanya Guaido’nun Venezuela devlet başkanlığını tanıdı
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Juan Guaido’yu Venezuela’nın yeni cumhurbaşkanı olarak tanıdığını açıkladı.

Dünya genelinde özgürlükler gerilemeye devam ediyor
Merkezi Washington’da bulunan ve demokrasi, insan hakları ve siyasi özgürlüklerin teşvik edilmesini amaçlayan düşünce kuruluşu Freedom House (Özgürlük Evi), “Dünyada Özgürlükler 2019” raporunu açıkladı.

Avrupa basınından özetler
Fransa basını Aralık ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı protestoları kontrol altına alabilmek için Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Mayıs ayında ülkeyi referanduma götürmeye hazırlandığını yazıyor.

Ana Sayfa