anses haber ajansı Haber arşivi 18/2/2019
Almanya Trump’ın IŞİD çağrısını uygulamada zor görüyor
ABD Başkanı Trump’ın, Suriye’de yakaladıkları IŞİD’lileri Avrupa’nın alıp, yargılaması çağrısına Almanya’dan tepki geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Maas bunun uygulamada “fevkalade zor” olduğunu söyledi.

Meclis Başkanı Yıldırım’dan veda yemeği
Meclis Başkanı Yıldırım, yarın Meclis’te eski TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleri onuruna yemek verecek. Yıldırım’ın, yarın istifa ederek 7 aydır sürdürdüğü görevine veda etmesi de bekleniyor.

Zarif’ten ABD’ye “patolojik saplantı” suçlaması
Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin İran politikalarını “patolojik saplantı, pervasızlık ve yıkıcı maceraperestlik” olarak nitelendirdi.

Avrupa basınından özetler
Alman basınında Pazar günü sona eren Münih’teki Uluslararası Güvenlik Konferansı’nı konu alan yorumlar öne çıkıyor.

Kılıçdaroğlu: İzmir’den kırsala gelir aktarılıyor
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “ Son 10 yılda üretici kooperatiflerinin üye sayısındaki artış İzmir’de yüzde 161. Yine kooperatiflerde çalışanların sayısındaki artış yüzde 616. 2007 – 2016 arasında kooperatiflerin cirosundaki artış yüzde 658. 2017’den bu yana kırsalda üreticiye aktarılan para 825 milyon lira ve Türkiye’de tarım gerilerken İzmir’de tarımın yıllık ortalama büyümesi yüzde 7,5. İzmir’de kırsalda hiç kimse ben açım demiyor, ama Türkiye’nin coğrafyasına gidin çiftçilerin tamamı perişan vaziyette. Demek ki, lafla gemi yürümüyor. Eylem adamı olacaksınız, aklınızı kullanacaksınız, kırsalla kent arasında sağlıklı bir ilişki kuracaksınız. Kırsaldan İzmir’e göç gelmiyor, ama İzmir’den kırsala gelir aktarılıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni askerlik sistemi açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Balıkesir mitinginde yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hâle getiriyoruz. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek” dedi.

Ana Sayfa