anses haber ajansı Haber arşivi 14/2/2019
BM uyardı: Savaş çıkabilir
Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği üyesi Miroslav Jenca, Kırım’da yaşanan Rusya-Ukrayna yakınlaşmasına ilişkin uyarılarda bulundu. Jenca, “Taraflar gri bölgede birbirlerine doğru yaklaşıyor. Ağır silahların kullanımı ve çarpışma söz konusu” dedi.

ABD ve Çin’den ticari gerilimi azaltma çabası
Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti, aralarındaki ticaret anlaşmazlığını gidermek üzere Pekin’de görüşmelere başladı.

Ankara’nın Soçi sınavı
ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Türkiye, Rusya ve İran ilk kez üçlü zirvede buluşuyor. Zirve ABD ile tampon bölge uzlaşmazlığı yaşayan Ankara için “Ya Amerika ya Rusya” tercihini yeniden gündeme taşıyacak.

ABD Temsilciler Meclisi’nden Yemen hamlesi
ABD Temsilciler Meclisi, Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a verilen desteğin kesilmesini öngören tasarıyı kabul etti. Başkan Trump’ın tasarıyı veto edeceği öne sürülüyor.

Rusya küresel internet ağıyla bağlantısını kesmeye hazırlanıyor
Rusya’da ülkenin kendi internet ağını kurmasını öngören yasa tasarısı Duma’dan ilk onayı aldı. İnsan hakları örgütleri tasarının internet sansürünün genişletilmesi yönünde atılan bir adım olduğunu savunuyor.

Avrupa basınından özetler
NATO’nun INF anlaşmasının feshedilmesine nasıl karşılık verebileceği ve İspanya’daki hükümet krizi Alman basınında öne çıkan yorum konuları arasında yer alıyor.

Ana Sayfa