anses haber ajansı Haber arşivi 12/12/2019
Türkiye, Libya ile yapılan mutabakatın tescili için BM'ye başvurdu
Türkiye, Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının tescili için BM'ye bildirimde bulundu.

Merkez Bankası faizi 2 puan düşürdü
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14’ten yüzde 12’ye indirilmesine karar verdi. Böylece Merkez Bankası faizleri beklentilerin üzerinde indirmiş oldu.

Erdoğan, İngiltere için savunma alanında giderek daha riskli bir ortak olabilir
İngiliz Guardian gazetesi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye ve İngiltere’nin savaş uçağı (TF-X) motoru üretme projesini hızlandırma kararı aldığını söylemesine sayfalarında yer verdi. Gazete, “Erdoğan, İngiltere için savunma alanında giderek daha riskli bir ortak olabilir” yorumunda bulundu.

Türkiye’den kabul edilen yaptırım tasarısına tepki
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri faaliyetleri nedeniyle yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Ankara karara tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada karar için “ saygısızlığın yeni bir tezahürüdür” denildi.

ABD Senato komitesinden Türkiye’ye yaptırım onayı
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği askeri operasyon ve Rus S-400 hava savunma sistemini satın alması nedeniyle yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Ana Sayfa