anses haber ajansı Haber arşivi 7/10/2019
Trump’tan flaş Suriye mesajı: Kabile bunlar
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonuna yeşil ışık yakan Beyaz Saray açıklamasından sonra ilk değerlendirmesini yaptı. Twitter hesabından mesaj veren Trump, "ABD’nin sonu gelmez saçma savaşlardan kurtulmasının zamanı geldi, bunların çoğu kabile. Kürtler Türkiye ile onlarca yıldan beri savaşıyor. Kürtler bizimle savaştı ama bunu yapmak için çok yüksek miktarda para ve ekipman aldılar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: IŞİD’e yönelik rakamlar abartılı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’ın “Suriye’deki operasyona destek vermeyeceğiz” açıklaması sonrası değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Suriye’de tutulan IŞİD’lilerin sayısının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Erdoğan’dan Trump’ın çevresine eleştiri
Cumhurbaşkanı Erdoğan güvenli bölge konusunda ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’nin dediği noktaya geldiğini, ancak çevresindekilerin talimatlara uymadığını ifade etti.

Avrupa basınından özetler
Alman basınında Türkiye’nin Suriye’ye operasyon sinyali vermesi, Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’in Ankara temasları ve Fransa’da düzenlenen bıçaklı saldırı öne çıkan konular arasında.

Ana Sayfa