anses haber ajansı Haber arşivi /10/2019
Ekim ayı haberleri

Dış ticaret açığı yüzde 6,6 arttı(31/10/2019)
Dış ticaret dengesi eylül ayında 2,06 milyar dolar açık verdi. Böylece, dış ticaret açığı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 artmış oldu.

Enflasyon tahmini düşürüldü(31/10/2019)
Merkez Bankası, 2019 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13,9’dan yüzde 12’ye düşürdü.

Suriye'nin geleceği Cenevre'de masaya yatırılıyor(30/10/2019)
Sekiz yıldır devam eden savaşın ardından Suriye'nin geleceği için yeni bir siyasi süreç başlatılıyor. Anayasa Komitesi, Birleşmiş Milletler çatısı altında bugün ilk kez toplanıyor.

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye'ye yaptırım tasarısını onayladı(30/10/2019)
ABD Temsilciler Meclisi'nde dün gerçekleştirilen ve Barış Pınarı Harekâtı gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik sert yaptırımların devreye sokulmasını öngören tasarı 403'e karşı 16 oyla kabul edildi.

ABD Temsilciler Meclisi soykırım kararını kabul etti(30/10/2019)
1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan bir karar, ABD Temsilciler Meclisi'nde büyük çoğunluğun desteği ile onaylandı.

Avrupa basınından özetler(30/10/2019)
Alman basınındaki yorumlarda İngiliz parlamentosunun erken seçim öngören tasarıyı kabul etmesi öne çıkıyor. Badische Neueste Nachrichten erken seçim zamanının çoktan geldiğini savunuyor.

Ekim ayı kapasite kullanım oranları açıklandı(25/10/2019)
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), ekimde bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 76,4'e yükseldi.

BM’de Türk ve Suriyeli temsilciler arasında sert tartışma(25/10/2019)
BMGK’da Suriye konulu oturumda konuşma yapan Türk temsilci Feridun Sinirlioğlu’na Suriye temsilcisi Beşar Caferi sert yanıt verdi. Caferi, Türkiye’nin harekât gerekçelerini "yalan" diye nitelendirdi.

Avrupa basınından özetler(25/10/2019)
Türkiye ile Rusya arasında varılan Soçi mutabakatı ve Almanya Savunma Bakanı’nın güvenli bölge önerisi basında öne çıkan konular. Münchner Merkur’a göre Putin Trump sayesinde Suriye’de belli başlı tüm hedeflerine ulaştı.

AK Parti'den yeni vergi taslağına ilişkin açıklama(24/10/2019)
Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yeni vergi düzenlemesi gündemde. Ekonomi yönetimin hazırladığı taslak görüşe açıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarmayı teklif ediyoruz. Değerli konut vergisi adında yeni bir vergi önereceğiz" dedi.

OPEC petrol piyasasında gücünü kaybediyor(24/10/2019)
OPEC'in küresel petrol piyasasında arz fazlasını düşürmekte başarısız olması ve örgütten üye ülkelerin ayrılması, OPEC'in piyasa gücünü kaybettiği, yakın zamanda dağılabileceği şeklinde yorumlanıyor.

ABD: Türkiye’nin S-400'leri konuşlandırmamasını umuyoruz(24/10/2019)
Trump’ın yaptırım açıklamasının ardından üst düzey bir Amerikalı yetkili, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’leri konuşlandırmamasını umduklarını söyledi. Yetkili "etnik temizlik" iddialarını da yalanladı.

Akar: Biz NATO’nun merkezi bir ülkesiyiz, hiçbir yere gitmiyoruz(24/10/2019)
Barış Pınarı Harekatı’nın sona ermesinin ardından açıklamalarda bulunan Türk Savunma Bakanı Akar, Türkiye’nin NATO’nun "merkezi bir ülkesi" olduğunu ve ABD ile anlaşmazlıkların çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Trump Türkiye’ye yaptırımları kaldırdı(24/10/2019)
Türkiye’ye getirdiği yaptırımların kaldırıldığını açıklayan Trump, "Ortadoğu’da daha kaç Amerikalının ölmesi gerekiyor?" sorusunu yöneltti. SDG lideri Kobani ise ABD ile ortaklıklarının süreceğini duyurdu.

Avrupa basınından özetler(24/10/2019)
Rusya’nın Suriye’de artan siyasi nüfuzu ve Almanya Savunma Bakanı’nın güvenli bölge önerisi Alman basınında öne çıkan konular. Süddeutsche Zeitung'a göre Avrupa Ortadoğu siyasetinde "eylemsiz, fikirsiz ve aciz" kaldı.

Milli Savunma Bakanlığı: Yeni bir harekâta gerek kalmadı(23/10/2019)
Suriye’nin kuzeydoğusundan SDG’nin çekilmesi ve askeri harekâtta ateşkes için tanınan sürenin dün sona ermesinin ardından Türkiye’den “bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmadığı” açıklaması geldi.

Türkiye ile Rusya arasında mutabakat muhtırası imzalandı(23/10/2019)
Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Suriye konusunda mutabakat muhtırası imzalandı.

Putin: Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik adımlarını anlayışla karşılıyoruz(23/10/2019)
Rusya Devlet Başkanı Putin, “Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik adımlar atmak isteğini anlayışla karşıladığımızı birçok kez söyledik.” dedi.

Trump’tan ateşkes uzatılabilir sinyali(22/10/2019)
ABD Başkanı Trump, Suriye’deki ateşkese ilişkin "ufak bir uzatmaya ihtiyacımız olması halinde bu gerçekleşecektir" dedi. Trump ayrıca Kürtleri hayat boyu korumaya yönelik bir taahhütte bulunmadıklarını ifade etti.

Erdoğan ve Putin'in kritik Suriye zirvesi(22/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, "Barış Pınarı Harekâtı"nı görüşmek üzere Soçi'de bir araya geliyor. Türkiye ile ABD'nin uzlaşısı ile başlayan 120 saatlik çatışmasızlık ise bu gece sona eriyor.

Avrupa basınından özetler(22/10/2019)
Mitteldeutsche Zeitung’da yer alan yorumda, Putin’in Suriye’de istikrarı sağlarken Türkiye’de istikrarsızlık tohumları ektiği savunuluyor.

Çavuşoğlu: Trump’ın mektubuna cevap sahada verildi(18/10/2019)
ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektuba ilişkin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Biz cevabımızı sahada verdik” dedi. Diplomatik kaynaklar ise mektubun “çöpe atıldığını” belirtti.

İtalyan basını: Kazanan Erdoğan oldu(18/10/2019)
Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayla Barış Pınarı Harekatı’na ara verilmesi, İtalyan gazetelerinin baş sayfalarında yer aldı. İtalyan basını, anlaşma Washington’ın başarısı olsa da kazananın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu görüşüne yer verdi.

Pınarı Harekâtı’nda Türkiye ve ABD anlaştı(18/10/2019)
Barış Pınarı Harekâtı’nın 8. gününde Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığındaki ABD heyeti, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonun durumuna ilişkin bir anlaşmaya vardı.

Avrupa basınından özetler(18/10/2019)
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonu ve Brüksel ile Londra arasında varılan yeni Brexit anlaşması Alman basınında öne çıkan konular.

Volkswagen yatırımı devam edecek(17/10/2019)
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, "Volkswagen, şu anda Türkiye yatırımını durdurmuş durumda değil. Bunu net bir şekilde ortaya koyalım. VW yatırımı devam edecek" dedi.

AB ve Birleşik Krallık Brexit için anlaştı(17/10/2019)
Birleşik Krallık, Başbakanı Boris Johnson, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi öncesi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Kontrolü geri alacağımız yeni bir anlaşmaya vardık. Şimdi parlamentonun Brexit'i cumartesi günü gerçekleştirmesi gerekiyor" dedi.

Adalet Bakanı Gül'den Halkbank açıklaması(17/10/2019)
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Halkbank hakkında ABD'de başlatılan yargı süreci hakkında, "Hem konjonktür itibarıyla hem zamanlama itibarıyla asla hukuki bir dayanağı olmadığını açıkça söyleyebiliriz" dedi.

Ağbal: 2020 bütçe açığı 139 milyar olarak öngörüldü(17/10/2019)
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifini düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Bütçenin bugün TBMM'ye sunulacağını duyuran Ağbal, 2020 yılında bütçe açığı tahminini 138,9 milyar TL belirlediklerini bildirdi.

Çavuşoğlu: Harekata tepki gösterenlerin amacı burada bir terör devleti kurmak(16/10/2019)
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Burada çok açık ve net, bir terör devleti kurmak istiyorlardı. Bugün en çok tepki gösteren ülkelere bakın başta Fransa olmak üzere, amaçları burada bir terör örgütü kurmak." dedi.

Erdoğan: Teröristler güvenli bölgeden çıktığında harekat sona erer(16/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teklifimiz, hemen bu gece tüm teröristler silah ve malzemelerini bırakıp güvenli bölgeden çıksınlar. Bu dediğimiz yapıldığında Barış Pınarı Harekatımız zaten kendiliğinden sona ermiş olacak.” dedi.

Erdoğan: Yaptırım konusunda endişemiz yok(16/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PYD/YPG hızla mevzi kaybediyor. ‘Harekatı durdurun’ diye bize baskı yapıyorlar. Yaptırımlar açıklıyorlar. Bizim hedefimiz belli. Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok” dedi.

Kremlin: Türk askeri Suriye’de kalamaz(16/10/2019)
Rusya’nın Suriye temsilcisi Lavrentyev, Türkiye’nin kalıcı olarak Suriye’ye asker konuşlandırma hakkı olmadığını söyledi. Lavrentyev, Türk askerlerinin sınırdan 5 ila 10 km ilerleyebileceğini belirtti.

Ankara-Washington hattında Suriye diplomasisi(16/10/2019)
ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Pence’i Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’ye gönderirken kendisi de Washington’da Kongre’den üst düzey temsilcilerle Suriye konusunu görüşecek.

ABD’de Halkbank hakkında iddianame(16/10/2019)
ABD’de Halkbank hakkında iddianame hazırlandı. New York Güney Bölgesi Savcılığı iddianamede ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının delinmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle bankaya altı suçlama yöneltti.

Kılıçdaroğlu: İki soru sordum dut yemiş bülbüle döndüler(15/10/2019)
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tank palet fabrikasıyla ilgili iki soru sormuştum. Kimse bir şey söylemiyor dut yemiş bülbül gibiler. Bunlara bir türlü cevap vermiyorlar. Sanıyorlar ki cevap olmayınca ben arkasını bırakacağım, asla! Asla bırakmayacağım" dedi.

AB Türkiye’nin operasyonunu kınadı(15/10/2019)
AB dışişleri bakanları Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonunu, Ankara da AB’nin açıklamasını kınadı. AB toplantısında silah ambargosu konusundaki karar ise üye ülkelerin hükümetlerine bırakıldı.

Erdoğan: AB ve dünya Türkiye’nin çalışmalarını desteklemeli(15/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barış Pınarı Harekatı, uluslararası topluma Türkiye’ye destek verme fırsatını bir kez daha sunmaktadır. Avrupa Birliği ve dünya, Türkiye’nin çalışmalarını desteklemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Trump, Türkiye’ye yaptırımları açıkladı(15/10/2019)
Türkiye’den ithal edilen çelik alımının yeniden yüzde 50 oranında vergilendirileceğini belirten Trump, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması görüşmelerinin de dondurulacağını açıkladı.

İşsizlik yüzde 13,9’a yükseldi(15/10/2019)
Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre temmuz ayında işsizlik oranı 3,1 puanlık artışla yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa basınından özetler(15/10/2019)
Türkiye’nin Suriye operasyonu, Esad birliklerinin sınıra ilerlemesi ve AB’nin tutumu, Alman basınında yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ediyor.

Volkswagen Türkiye kararını erteledi(15/10/2019)
Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını ertelediğini duyurdu. Gazetenin haberinde şirketin imaj kaybından çekindiği kaydedildi.

BM: 130 bin kişi bölgeden kaçtı(14/10/2019)
Birleşmiş Milletler Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü operasyon nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 130 bine ulaştığını açıkladı.

Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 550 oldu(14/10/2019)
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen PKK/PYD-YPG’li terörist sayısının 550 olduğunu bildirdi.

Kaslowski: Henüz krizden tam olarak çıkamadık(14/10/2019)
8. BESİAD İş İnsanları Zirvesi'nde konuşan TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, ekonomide yüzde 2.8'lik büyümeye rağmen krizin etkilerinin devam ettiğini ifade etti.

Sanayi üretimi açıklandı(14/10/2019)
TÜİK, ağustos ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı. Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 3,6 düşüş gösterdi.

AB: Sığınmacıların silah haline getirilmesini kabul etmeyiz(11/10/2019)
AB Konseyi Başkanı, Ankara'nın "sığınmacılara kapıları açarız" açıklamasına yanıt verdi. Yeni bir insani kriz olabileceğini vurgulayan Tusk, sığınmacılar üzerinden şantaj yapılmasını kabul etmeyeceklerine dikkat çekti.

Putin: IŞİD'liler askeri harekât sırasında kaçabilir(11/10/2019)
Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri harekâtı nedeniyle şimdiye kadar Kürtlerin denetiminde olan IŞİD savaşçılarının kaçma riskinden duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Stoltenberg'den Türkiye'ye itidalli tutum çağrısı(11/10/2019)
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşen NATO Genel Sekreteri, Suriye’ye yönelik askeri harekât konusunda “itidalli” hareket etme çağrısı yaptı. Çavuşoğlu da müttefiklerden daha fazla dayanışma beklediklerini söyledi.

Cari hesap 2,6 milyar dolar fazla verdi(11/10/2019)
Merkez Bankası, cari işlemler hesabı ağustos ayında 2,6 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık dönemde cari fazla 5,1 milyar dolar olurken; Ocak-Ağustos döneminde bu rakam 1 milyar dolar cari fazla olarak gerçekleşti.

Orta Vadeli Mali Plan yayımlandı(11/10/2019)
2020-2022 döneminde ekonomi politikasının temel amacı, fiyat ve finansal istikrarı ve cari dengede son bir yılda elde edilen kazanımların korunması, üretim ve verimlilik odaklı sürdürülebilir büyümeyle adaletli paylaşıma yönelik ekonomik dönüşümün gerçekleştirilmesi oldu.

Erdoğan: 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz(10/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatını işgal diye nitelendirenlere, "Kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi göndeririz" yanıtını verdi.

Barış Pınarı Harekâtı: Dünyadan tepkiler(10/10/2019)
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyini bombalamaya başlaması pek çok ülkede yankı buldu.

Türkiye’den harekat için uluslararası hukuk vurgusu(10/10/2019)
Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri operasyon başlatan Türkiye, harekatın uluslararası hukuk, BMGK kararları ve BM sözleşmesinin “meşru müdafaa” hakkıyla uyumlu olduğunu vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi Türkiye gündemiyle toplanıyor(10/10/2019)
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği harekat nedeniyle Perşembe günü toplanacağı bildirildi.

AB’den Türkiye’ye: Harekâta son verin(10/10/2019)
AB’den yapılan ortak açıklamada Türkiye’den Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı harekata son vermesi istendi. AB Türkiye’nin güvenli bölge planlarını da reddederek mali yardımın söz konusu olmayacağını vurguladı.

Fırat’ın doğusuna harekât başladı(10/10/2019)
Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekâtı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emriyle dün saat 16.00’da başladı. Erdoğan, harekâtı Twitter’dan dünyaya duyurdu. Diyarbakır’dan kalkan savaş uçakları Resulayn’daki terör örgütü YPG-PKK hedeflerini bombaladı. Hava operasyonunun ardından Tel Abyad, Kamışlı ve Amudah’daki terör hedefleri Fırtına obüsleriyle vurularak imha edildi. Gece yarısı ise kara birlikleri 4 koldan sınırı geçti. MSB, harekât kapsamında terör örgütüne ait 181 hedefin ateş altına alındığını açıkladı.

Avrupa basınından özetler(10/10/2019)
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği askeri harekat Alman basınında geniş yer buluyor. Gazeteler, ABD Başkanı Trump’ın Suriye politikalarını eleştiriyor.

Altun: Türk ordusu ÖSO’yla birlikte kısa süre içinde Suriye sınırını geçecek(09/10/2019)
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yapacağı olası askeri operasyonla ilgili olarak Washington Post gazetesinde “Dünya, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli” başlıklı bir makale kaleme aldı. Altun, Türk ordusunun, Özgür Suriye Ordusu’yla (ÖSO) birlikte, kısa süre içinde Türkiye-Suriye sınırını geçeceğini yazdı.

Avrupa basınından özetler(09/10/2019)
Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’de yapmaya hazırlandığı askeri operasyon ve ABD’nin bölgedeki askerlerini çekme kararıyla ilgili olarak İngiltere basını, bu gelişmenin “IŞİD’i yeniden diriltme ihtimali” taşıdığına dikkat çekiyor.

Kılıçdaroğlu: Tezkereye evet diyeceğiz(08/10/2019)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarına ilişkin, “İlk tepki bizden geldi, Türkiye Cumhuriyeti Devletini hiçbir güç tehdit edemez. Daha şu ana kadar AK Parti’den tık yok. Niye yok? Hangi gerekçeyle itiraz etmiyorlar? AK Partili kardeşlerimin bunu mutlaka ve mutlaka hafızalarının bir yerinde tutması lazım. Bu memleket sıradan bir memleket değildir, her taşının, toprağının altında şehit kanı vardır” dedi.

Trump: Türkiye’nin ekonomisini yerle bir ederim(08/10/2019)
Suriye’nin kuzeydoğusundaki ABD birlikleri, Türkiye’nin düzenleyeceğini açıkladığı askeri operasyon öncesi bölgeden çekilmeye başladı. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çizilen çerçeveyi aştığını düşünürsem, Türkiye’nin ekonomisini yerle bir ederim. Daha önce bunu yaptım!” dedi. Trump’ın tweeti sonrası Dolar/TL kuru 5,80’i aştı.

Avrupa basınından özetler(08/10/2019)
ABD Başkanı Donald Trump’ın askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekme kararı İngiliz basınında genel olarak eleştiriliyor. Financial Times gazetesi Trump’ın bu adımının, bölgede yeni bir cephe açılması riskini doğurduğunu ve Türkiye’nin operasyonla ‘Suriye bataklığına daha çok gömülebileceğini’ yazıyor. Guardian ise Trump’ın kararıyla ABD’nin Orta Doğu’daki diğer çıkarlarını da tehlikeye attığı yorumunu yapıyor.

Trump’tan flaş Suriye mesajı: Kabile bunlar(07/10/2019)
ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonuna yeşil ışık yakan Beyaz Saray açıklamasından sonra ilk değerlendirmesini yaptı. Twitter hesabından mesaj veren Trump, "ABD’nin sonu gelmez saçma savaşlardan kurtulmasının zamanı geldi, bunların çoğu kabile. Kürtler Türkiye ile onlarca yıldan beri savaşıyor. Kürtler bizimle savaştı ama bunu yapmak için çok yüksek miktarda para ve ekipman aldılar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: IŞİD’e yönelik rakamlar abartılı(07/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’ın “Suriye’deki operasyona destek vermeyeceğiz” açıklaması sonrası değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Suriye’de tutulan IŞİD’lilerin sayısının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Erdoğan’dan Trump’ın çevresine eleştiri(07/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan güvenli bölge konusunda ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’nin dediği noktaya geldiğini, ancak çevresindekilerin talimatlara uymadığını ifade etti.

Avrupa basınından özetler(07/10/2019)
Alman basınında Türkiye’nin Suriye’ye operasyon sinyali vermesi, Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’in Ankara temasları ve Fransa’da düzenlenen bıçaklı saldırı öne çıkan konular arasında.

Türkiye’den ABD’ye güvenli bölge mesajı(04/10/2019)
Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Bakanı Esper ile yaptığı telefon görüşmesinde güvenli bölge konusunda gecikme, oyalama olursa çalışmaların biteceği mesajını verdi.

Seehofer: Biz Türkiye’ye her konuda destek olmaya hazırız(04/10/2019)
Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Ankara’da Türk mevkîdaşı Soylu ile yaptığı görüşmede mülteci mutabakatını güçlendirmeyi hedeflediklerini belirterek, Türkiye’ye her zaman destek olmaya hazır olduklarını söyledi.

Avrupa basınından özetler(04/10/2019)
Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in Türkiye ziyareti ve Almanya’nın ekonomik durumu bugünkü Alman gazetelerinde öne çıkan yorum konuları arasında bulunuyor.

Çin’den Türkiye’ye para kuşağı(03/10/2019)
Çin, Kuşak ve Yol Projesi’nin önemli durağı Türkiye’ye finansman akışını hızlandırırken, doğrudan yatırım hacmini de son 10 yıldaki seviyenin dört katına çıkarmayı planlıyor.

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı(03/10/2019)
Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Eylülde enflasyon tek haneye düştü. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,99 arttı.

Kılıçdaroğlu: IMF heyeti bizim arkadaşlarla görüşünce gerçek ortaya çıktı(02/10/2019)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada iktidarın IMF heyetiyle gizli olarak görüştüğünü belirterek “IMF heyeti bizim arkadaşlarla görüşünce gerçek ortaya çıktı. Yoksa kimse IMF’in geldiğini bile duymayacaktı” dedi.

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı(02/10/2019)
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eylül ayında ihracatın 15,22 milyar dolar; ithalatın ise 16,96 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Aylık bazda dış ticaret açığı, yüzde 5,77 oranında artarak 2 milyar 40 milyon dolara yükseldi.

Terörle arasına mesafe koyan kesimleri ortak paydada buluşmaya davet ediyoruz(01/10/2019)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle ve şiddetle arasına mesafe koyan tüm kesimleri, milli meselelerde aynı ortak paydada buluşmaya davet ediyoruz.” dedi.

Yargı paketi TBMM’ye sunuldu(01/10/2019)
AKP, “Yargı Reformu Strateji Belgesi” çerçevesinde hazırladığı 1. yargı paketini, muhalefete sunduğu taslak metinde küçük değişiklikler yaparak TBMM Başkanlığı’na sundu.

Yunanistan 10 bin sığınmacıyı Türkiye’ye iade edecek(01/10/2019)
Yunanistan’da hükümet 2020 sonuna kadar 10 bin sığınmacıyı Türkiye’ye iade etmeyi planlıyor.

Ana Sayfa