anses haber ajansı Haber arşivi 24/1/2019
Gümrük Birliği çıkmazı büyüyor
Alman ihracatçılar, Türkiye’yi Gümrük Birliği’ne aykırı davranmakla suçlarken, Ankara “güncelleme müzakerelerinin” başlamasını istiyor. AB ise Türkiye ile müzakerelerin durdurulması çağrıları nedeniyle adım atmıyor.

Rusya: Venezuela’nın meşru lideri Maduro
Venezuela’da yaşanan siyasi krizde Rusya’dan Hugo Chavez’in halefi Maduro’ya destek geldi. Yaşananları “iktidarı gasp etme girişimi” olarak değerlendiren Kremlin, Caracas’taki meşru liderin Maduro olduğunu söyledi.

Venezuela ABD ile diplomatik ilişkileri kesti
ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin meşruiyetini kaybettiğini belirterek, bugün kendisini fiili devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanıdıklarını açıkladı. Bu karara sert tepki gösteren Maduro, ABD ile diplomatik ilişkileri kestiklerini söyledi.

Venezuela’da muhalefet lideri kendisini geçici devlet başkanı ilan etti
Venezuela’da Devlet Başkanı Maduro’yu protesto gösterileri sürerken, muhalefet lideri Guaido kendisini geçici devlet başkanı ilan etti. ABD hükümetinin de Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığı açıklandı.

Avrupa basınından özetler
Almanya’ya gelen sığınmacıların 2018’de önemli oranda azalmış olması ve Davos toplantıları Alman basınının öne çıkardığı yorum konuları arasında yer alıyor.

Ana Sayfa