anses haber ajansı Haber arşivi 22/1/2019
Merkel: Fransa’yla yenilenen anlaşma Avrupa Ordusu’nun ilk adımı
1963 yılında Almanya ile Fransa arasında imzalanan Elysee Anlaşması’nın yenilenmesi töreninde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, anlaşmanın altına atılan imzaların iki ülke arasındaki ilişkileri yeni bir düzeye çıkaracağını söyledi.

26 milyarderin serveti 3.8 milyar insanın servetine eşitlendi
Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, dünyadaki gelir dağılımının gittikçe daha adaletsiz bir hal almasına dikkat çeken bir rapor yayınladı.

Türkiye’den kaçan yerli sermaye 3,6 milyar dolar
Türkiye krizden çıkış için umudunu yurtdışından gelecek kaynağa bağlarken ülkeden sermaye çıkışı hız kazanarak bir yılda 3.6 milyar dolara ulaştı.

IMF küresel büyüme tahminlerini düşürdü
Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,5’e, 2020 yılı için de yüzde 3,6’ya çekti.

Öztrak: Adaylarımızın bir an önce açıklanması için çalışıyoruz
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, “Bütün adaylarımızın bir an önce açıklanması için arkadaşlarımız hızla çalışıyorlar. Mümkün olursa yapılacak ilk Parti Meclisi toplantısında adayları açıklamaya çalışacaklar” dedi.

May: Brexit’ten vazgeçmeyeceğiz
Brexit planı Avam Kamarası’nda reddedilen Başbakan May, yeni bir plan için parlamentonun desteğini istedi. AB’den ise Shakespeare’in bile Brexit trajedisi gibi bir drama kurgulamakta zorlanacağı eleştirisi geldi.

DSÖ: Mültecilere daha iyi sağlık hizmeti sunulmalı
Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’nin de bulunduğu ülkeleri kapsayan raporunda mültecilere sunulan sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesini talep etti. Raporda mültecilerin hastalıklara yakalanma riskinin arttığı belirtildi.

IMF'den Davos öncesi
Bu yıl birçok liderin katılmayacağı Davos Forumu öncesi IMF, ABD ile Çin arasındaki husumet ve Brexit gibi konuların küresel belirsizlikler yarattığı uyarısında bulundu.

Avrupa basınından özetler
İngiltere Başbakanı May’in Brexit ile ilgili B planının hayal kırıklığı yaratması ve dünya ekonomisinin durumu Alman basınından seçtiğimiz yorumların konularını oluşturuyor.

Ana Sayfa