anses haber ajansı Haber arşivi 29/8/2018
Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a 9 soru
CHP Lideri Kılıçdaroğlu Parti Meclisi toplantısı öncesi açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, ekonomideki kötü gidişata dikkat çekerek, “Basiretsiz bir yönetim Türkiye'ye hakim olmuş durumda” dedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yönetimin tablosunu da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye, hanedanlık yapısı içinde çürüyen bir devlettir. Bir numaradaki kişinin hiçbir unvanı yok. Bu kişi, çantacı olarak tanımlanıyor, hanedandan birisi. Nasıl oluyor da, bakan yardımcılarından, müsteşarlardan üstte. Haber olunca baktık, siteden çıkarılmış ama çantacı hâla göreve devam ediyor. Bakandan sonra en yetkili kişi.” diye konuştu. Konuşmasının sonunda “Gittiğiniz her yerde Erdoğan'a bunları sorun” diyen Kılıçdaroğlu 9 soru sıraladı.

Hükümet sistemindeki değişiklik TBMM İç Tüzüğü’ne de uyarlanmalı
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Meclis İç Tüzüğü’nde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruyu, “24 Haziran seçimleriyle beraber hükümet sisteminde bir değişikliğe gidildi. Bu değişikliğin iç tüzüğe uyarlanması gerekiyor” diye yanıtladı.

Ankara’dan Macron’a tepki
Dışişleri Bakanlığı, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’nin AB süreciyle ilgili açıklamalarını derin teessüfle karşılıyoruz. Türkiye’nin Avrupa karşıtı olduğunu söylemek gerçekle örtüşmemektedir” açıklaması yaptı.

Ekonomik güven endeksi Ağustos’ta yüzde 9 düştü
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ekonomik güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre %9 oranında azalarak 92,2 değerinden 83,9 değerine düştü.

Albayrak: Küresel gelişmeleri fırsata dönüştüreceğiz
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Paris ziyaretinin ardından Türkiye’ye dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dış ticaret açığı Temmuz’da 5,98 milyar dolar
Temmuz ayında dış ticaret açığı yüzde 32,6 azalarak 5 milyar 982 milyon dolara geriledi.

Moody’s Türkiye’deki bankaların notunu düşürdü
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, aşağı yönlü senaryo riskinin artması gerekçesiyle Türkiye’deki toplam 20 banka ve finans kuruluşunun notunu indirdi.

BM’den ABD ve müttefiklerine Suriye daveti
BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına yönelik çabalar çerçevesinde ABD ve altı müttefiğini Cenevre’ye davet etti.

Ana Sayfa