anses haber ajansı Haber arşivi /8/2018
Ağustos ayı haberleri

Erdoğan: Bu da geçer(31/08/2018)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Döviz kuru ne olacak diyenlere cevabımız “Bu da geçer” dedi.

Varlık barışında süre uzatıldı(31/08/2018)
Varlık barışında ticari kazançların Türkiye’ye transfer edilmesi süresi 6 ay uzatıldı.

Türk lirası tasarrufuna teşvik kararnamesi yayımlandı(31/08/2018)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vadeli mevduat hesabı sahiplerini ilgilendiren bir kararname yayımladı. Son dakika habere göre, bankalardaki Türk Lirası mevduat hesaplarından alınan vergi oranı düşürüldü. 1 yıldan uzun vadeli TL mevduat hesaplarında yüzde 10 olan vergi oranı sıfırlandı. Bankalardaki döviz mevduat hesaplarından alınan vergi oranlarında artışa gidildi. Vadeli mevduat hesaplarından alınan vergide 3 ay sonra yeniden eski oranlar kullanılacak.

Trump: Erdoğan beni hayal kırıklığına uğrattı(31/08/2018)
ABD Başkanı Trump, papaz Andrew Brunson’ın Türkiye’de tutuklu kalmasından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini “hayal kırıklığına uğrattığını” söyledi.

Türk Lirası’nın düşüşü diğer ülkeleri de etkileyebilir(31/08/2018)
Türk Lirası’ndaki değer kaybının diğer kalkınmakta olan ülkeleri de olumsuz yönde etkileyebileceği belirtiliyor. Alman uzman, Lira’da düşüşe yol açan sorunların hiçbirinin çözülemediği görüşünü savunuyor.

Avrupa basınından özetler(31/08/2018)
Saksonya’nın Chemnitz kentindeki olaylar Alman gazetelerinin yorum köşelerinde ele alınan konuların başında geliyor.

Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a 9 soru(29/08/2018)
CHP Lideri Kılıçdaroğlu Parti Meclisi toplantısı öncesi açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, ekonomideki kötü gidişata dikkat çekerek, “Basiretsiz bir yönetim Türkiye'ye hakim olmuş durumda” dedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yönetimin tablosunu da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye, hanedanlık yapısı içinde çürüyen bir devlettir. Bir numaradaki kişinin hiçbir unvanı yok. Bu kişi, çantacı olarak tanımlanıyor, hanedandan birisi. Nasıl oluyor da, bakan yardımcılarından, müsteşarlardan üstte. Haber olunca baktık, siteden çıkarılmış ama çantacı hâla göreve devam ediyor. Bakandan sonra en yetkili kişi.” diye konuştu. Konuşmasının sonunda “Gittiğiniz her yerde Erdoğan'a bunları sorun” diyen Kılıçdaroğlu 9 soru sıraladı.

Hükümet sistemindeki değişiklik TBMM İç Tüzüğü’ne de uyarlanmalı(29/08/2018)
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Meclis İç Tüzüğü’nde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruyu, “24 Haziran seçimleriyle beraber hükümet sisteminde bir değişikliğe gidildi. Bu değişikliğin iç tüzüğe uyarlanması gerekiyor” diye yanıtladı.

Ankara’dan Macron’a tepki(29/08/2018)
Dışişleri Bakanlığı, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’nin AB süreciyle ilgili açıklamalarını derin teessüfle karşılıyoruz. Türkiye’nin Avrupa karşıtı olduğunu söylemek gerçekle örtüşmemektedir” açıklaması yaptı.

Ekonomik güven endeksi Ağustos’ta yüzde 9 düştü(29/08/2018)
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ekonomik güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre %9 oranında azalarak 92,2 değerinden 83,9 değerine düştü.

Albayrak: Küresel gelişmeleri fırsata dönüştüreceğiz(29/08/2018)
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Paris ziyaretinin ardından Türkiye’ye dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dış ticaret açığı Temmuz’da 5,98 milyar dolar(29/08/2018)
Temmuz ayında dış ticaret açığı yüzde 32,6 azalarak 5 milyar 982 milyon dolara geriledi.

Moody’s Türkiye’deki bankaların notunu düşürdü(29/08/2018)
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, aşağı yönlü senaryo riskinin artması gerekçesiyle Türkiye’deki toplam 20 banka ve finans kuruluşunun notunu indirdi.

BM’den ABD ve müttefiklerine Suriye daveti(29/08/2018)
BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşturulmasına yönelik çabalar çerçevesinde ABD ve altı müttefiğini Cenevre’ye davet etti.

Konutta yeni kampanya dönemi(28/08/2018)
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni konut kampanyasının detaylarını açıkladı. 29 Ağustos-31 Ekim döneminde ev alacaklar yüzde 10 indirimden faydalanacak. Ayrıca yüzde 10 peşinatı dövizle yatırına ise kur garantisi verilecek.

Tahran, Şam Suriye ordusunun yeniden inşası için anlaştı(28/08/2018)
Tahran ve Şam yönetimleri, Suriye ordusunun yeninden yapılandırılması ve askeri işbirliği konusunda anlaşmaya vardı. İran, Suriye’deki “varlığının ve katılımının” devam edeceğini belirtti.

Ruhani meclisi ekonomi konusunda ikna edemedi(28/08/2018)
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ekonomideki kötü gidişattan dolayı mecliste ifade verdi. Cumhurbaşkanının açıklamalarından memnun olmayan milletvekilleri, konuyu yargıya taşımaya karar verdi.

BM’den Yemen konusunda savaş suçu suçlaması(28/08/2018)
BM heyeti Yemen’de işlenen savaş suçlarından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun sorumlu olabileceğini belirtti. Raporda sayılan insan hakları ihlalleri arasında tecavüz ve çocukların savaşmaya zorlanması da var.

S-400’lerin teslimi 2019’da(27/08/2018)
Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh Direktörü Kladov, S400’lerde ilk sistem teslimatının 2019’da yapılacağını belirterek, “Havadan gelebilecek neredeyse tüm tehditleri bertaraf edebileceğiniz eşi olmayan bir savunma sistemi” dedi.

Bakan Soylu’dan Cumartesi Anneleri açıklaması(27/08/2018)
İçişleri Bakanı Soylu, Cumartesi Anneleri’nin 700. günü eylemine müdahale edilmesine ilişkin, “Anneliğin terör örgütünce istismar edilmesine, teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık?” diye konuştu.

Erdoğan, İngiltere Başbakanı May ile görüştü(27/08/2018)
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İngiltere Başbakanı May arasında gerçekleştirilen görüşmede, Bakan Albayrak ile İngiliz mevkidaşlarının yakın bir zamanda bir araya gelmeleri kararlaştırıldı.

Avrupa basınından özetler(27/08/2018)
Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler ve İtalya’nın mülteci politikası Alman basınının öne çıkan yorum konuları arasında yer alıyor.

Alman yetkiliden Türkiye’de tatil çağrısı(17/08/2018)
Alman hükümetinin turizmden sorumlu yetkilisi Thomas Bareiss, turizmin iki ülke arasında köprü kurduğunu belirterek, “Türkiye’de tatil yapmamak için neden yok” dedi.

ABD’nin yeni yaptırım tehdidine Türkiye’den yanıt(17/08/2018)
Türkiye, ABD Hazine Bakanı’nın dünkü yaptırım tehdidine cevap verdi. Ticaret Bakanı Pekcan, ABD’ye şu ana kadar aynı şekilde karşılık verildiğini ve verilmeye de devam edileceğini söyledi.

Avrupa basınından özetler(17/08/2018)
Haftalık Economist dergisi bugün yayımlanan yeni sayısında, “Türk Lirası’yla ilgili yaşanan sorunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otokratik politikalarıyla düzelemeyeceği ancak Türkiye’nin vazgeçilemeyecek kadar da önemli bir ülke olduğu” değerlendirmesini yaptı.

Sanayi üretimi Haziran’da beklentilerin altında kaldı(16/08/2018)
Sanayi üretimi Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artış gösterdi. Analistler sanayi üretiminin yüzde 5 artış göstermesini bekliyordu.

Türkiye’ye ihracata Almanya’nın güvencesi sürüyor(16/08/2018)
Almanya hükümeti yılın ilk yarısında Türkiye’ye yapılan ihracatı Hermes güvencesi altına aldı. Hermes kredileri Türk-Alman ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle sınırlandırılmıştı.

Alman şirketler Merkel-Putin görüşmesinden umutlu(16/08/2018)
Doğu Avrupa’da faaliyet gösteren Alman şirketleri, Merkel-Putin görüşmesini yeni ekonomik projeler açısından olumlu bir işaret olarak kabul ediyor. İkilinin ana gündem maddesi: Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesi.

Katar 15 milyar dolar yatırım yapacak(16/08/2018)
Erdoğan ile Katar Emiri arasındaki görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Doha yönetiminin Türkiye’ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacağını bildirdi.

Bakan Pekcan: 533 milyon dolarlık ek vergiyle karşılık verdik(16/08/2018)
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin ABD’den ithalat edilen ürünlere uyguladığı ek vergiyi iki katına çıkarmasına ilişkin açıklama yaptı. Pekcan, “Yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergiyle karşılık verdik” dedi.

IMF’den Türkiye açıklaması: Talep gelmedi, durumu izliyoruz(16/08/2018)
IMF Sözcüsü, Türkiye’den finansal destek talebinin gelmediğini belirterek, “Durumu yakından izliyoruz. Yeni yönetimin güçlü ekonomik politikalara bağlılığını ispatlaması gerekecek” dedi.

İşsizlik rakamları açıklandı(15/08/2018)
Mayıs ayında işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 düşüş göstererek yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’den ABD ürünlerine ek vergi(15/08/2018)
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’nin elektronik ürünlerini boykot etme çağrısı sonrası bazı ABD menşeli ürünlerin ithalatına ek mali yükümlülük oranları artırıldı. Alkol ve motorlu taşıtlarda yüzde 100’ün üzerinde artış var.

Avrupa basınından özetler(15/08/2018)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ile yaşanan krize yönelik attığı adımlar Alman gazetelerinin öne çıkardığı yorum konuları arasında yer alıyor.

Trump’tan Türkiye’ye F-35 teslimatını durduran tasarıya imza(14/08/2018)
ABD ile yaşanan papaz Brunson krizinde Donald Trump’tan yeni bir hamle geldi. Trump, Türkiye’ye F-35’lerin teslimatını durdurmak için hazırlanan tasarıyı onayladı. Gözler, Pentagon’un hazırlayacağı rapora çevrildi.

Özdemir: Merkel hükümeti Erdoğan’la net şekilde konuşmalı(14/08/2018)
Yeşiller milletvekili Cem Özdemir, Türkiye’deki ekonomik krizin Ankara’ya reform yaptırma imkanı sağladığına dikkat çekti. Özdemir, Merkel hükümetine Erdoğan’a net şekilde görüşünü belirtme çağrısı yaptı.

ABD ürünlerine boykot kararı(14/08/2018)
Türkiye ile ABD arasında son dönemde yaşanan gerginliğin etkisiyle TL’nin büyük oranda değer kaybettiği dönemde Ankara’dan yeni bir hamle geldi. Erdoğan, ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulanacağını söyledi.

Berlin: İstikrarlı Türkiye ekonomisi Almanya’nın da çıkarına(13/08/2018)
Alman hükümeti Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri yakından izlediğini açıkladı. Hükümet sözcüsü, “İstikrarlı Türkiye, Almanya’nın da çıkarınadır” açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki kriz diğer ülke paralarını da vurdu(13/08/2018)
Türk Lirası’nın hızlı değer kaybına neden olan ekonomik kriz, hem gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini hem de bankacılık risklerinden ötürü Euro’yu son dönemlerin en düşük seviyelerine geriletti.

Trump’ın yaptırımları füze gibi kullanması mali piyasaları olumsuz etkiliyor(13/08/2018)
İngiliz Financial Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın yoğun olarak uyguladığı yaptırımların mali piyasalara ve ABD’nin müttefiklerine zarar verme riski taşıdığını yazdı.

Guardian: Türkiye hepimizi kaygılandırmalı(13/08/2018)
İngiliz Guardian gazetesinin ekonomi editörü Larry Elliott, gazetede bugün yayımlanan analizinde Türk ekonomisindeki sorunları ele aldı.

Albayrak Yeni Ekonomi Modelini Açıkladı(10/08/2018)
Albayrak: “Merkez Bankası bağımsızlığı çok önemli”

Döviz kurlarında baş döndüren hızlı iniş çıkış(10/08/2018)
Dolar kuru 6.25 Tl’yi, Euro kuru 7.16 TL’yi gördü

Haziran ayı cari açığı beklenti düzeyinde: 2,97 milyar dolar(10/08/2018)
12 aylık cari açık 57,4 milyar dolar

Yeni ekonomi modeli açıklanıyor.(09/08/2018)
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak OVP öncesinde yeni ekonomi modelini açıklayacak.

ABD ile yaşanan rahip krizi diplomatik yollarla aşılmaya çalışılıyor(07/08/2018)
Sağlanan ön mutabakat çerçevesinde ABD'ye gidecek dışişleri heyeti belli oldu

Trump: İran'la iş yapan ABD'yle yapamayacak(07/08/2018)
ABD’nin uygulamaya koyduğu İran’a ekonomik ambargo Kasım ayında ağırlaşacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 günlük eylem planını açıkladı(03/08/2018)
400 proje 46 milyar liralık bütçe ile 100 günde hayata geçirilecek

Albayrak: OVP eylülün ilk yarısında açıklanacak(03/08/2018)
“OVP’nin çok net, somut hedefler ile politikalar ortaya koyması gerekiyor”

Üretici fiyatlarında çılgın artış: Yıllık yüzde 25(03/08/2018)
TÜİK üretici fiyatlarının Temmuz ayında yüzde 1,77 arttığını açıkladı

Temmuz ayında yıllık enflasyon % 15,85’e çıktı(03/08/2018)
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Temmuz ayında %0,55 artış gösterdi

4 partiden ABD’ye ortak tepki(02/08/2018)
Ak Parti, CHP, MHP ve İyi Parti ortak açıklamayla ABD yaptırım kararını kınadı

ABD kararına Hulusi Akar ve Dışişlerinden sert tepki(02/08/2018)
Milli Savunma Bakanı Akar: “Kabul etmiyoruz, korkmuyoruz”

ABD’den Türkiye’ye tuhaf yaptırım kararı(02/08/2018)
ABD senatosu da F35’lerin teslimatını geciktiren tasarıyı onayladı

Elektrik ve doğalgaza zam(01/08/2018)
İSO Başkanı Bahçıvan: “Çok talihsiz bir karar. Gözden geçirilmeli

Ana Sayfa