anses haber ajansı Haber arşivi 4/7/2018
TL’nin reel değeri tarihi düşük seviyede
TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Haziran’da 77.1 ile veri tarihinin en düşük seviyesinde yer aldı.

Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması
Haziran ayında zirve yapan enflasyon için maliyet unsurlarının yanında, talep yönlü etkilere de dikkat çeken TCMB, “Enflasyondaki artış alt gruplar geneline yayıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Muharrem İnce: “Yenildiysen geri çekileceksin”
CHP’de yaşanan kurultay tartışmaları hakkında açıklama yapan Muharrem İnce, “Yenildiğini kabul edemeyen yenemez, yenildiysen geri çekileceksin” dedi.

Trump NATO için daha fazla bütçe istiyor
ABD Başkanı Donald Trump, NATO müttefiklerinden savunma harcamalarını artırmalarını talep etti. Trump’ın NATO zirvesi öncesi ortaklarına mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Temmuz’da yemin edecek
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişte takvim belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi günü yemin edecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş töreni de pazartesi saat 18.00’de Beştepe’de yapılacak. Yeni kabine de aynı gün açıklanacak.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ilgili ilk KHK yayımlandı
Resmi Gazete'de yayımlanan 74 maddelik 477 sayılı KHK ile bazı kanunlarda değişiklik yapılarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik düzenlemeler yer aldı. Yeni KHK ile bazı kanunlarda yer alan Bakanlar Kurulu'nun yetkileri Cumhurbaşkanı'na devredildi. Yeni KHK, Cumhurbaşkanı'nın ant içerek göreve başladığı gün yürürlüğe girecek.

Avusturya’dan sığınmacı anlaşmasına tepki
Almanya’nın sığınmacı planında önemli bir rol biçtiği Avusturya’dan yeni bir açıklama geldi. Başbakan Kurz Viyana’nın aleyhinde bir anlaşmaya yanaşmayacaklarını söyledi. İtalya, Çekya ve Macaristan da Berlin’e tepkili.

Berlin: Gümrük Birliği müzakereleri mümkün değil
Muhalefetteki Sol Parti’nin Türkiye ile ilgili soru önergesine yanıt veren Alman hükümeti, Türkiye ile Gümrük Birliği modernizasyonu müzakerelerinin başlamasının şu anda mümkün olmadığını aktardı.

BM Güvenlik Konseyi Suriye için toplanacak
BM Güvenlik Konseyi Suriye’nin güneybatısında artan çatışmalar nedeniyle Perşembe günü acil toplanma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geleneği sürdürecek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis’teki yemin töreninin ardından 10 Temmuz’da yurtdışı ziyaretlerini başlatacak. Önce Azerbaycan ve KKTC’ye gidecek olan Erdoğan, ardından da NATO zirvesi için Brüksel’e geçecek. Erdoğan, 11-12 Temmuz tarihleri arasında Brüksel’de yapılacak NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacak.

Ana Sayfa