anses haber ajansı Haber arşivi 17/7/2018
Kılıçdaroğlu: İki 15 Temmuz var
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerinden ODTܒlü öğrencilerin tutuklanmasına neden olan karikatürü sosyal medya hesaplarından yayımlama çağrısı yaptı. ‘15 Temmuz halkın destanıdır’ ifadeleri nedeniyle eleştirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “İki 15 Temmuz var: Bir halkın 15 Temmuz’u, iki sarayın 15 Temmuz’u” dedi.

CHP’de kılıçlar çekildi
Seçim sonrası olağanüstü kurultay tartışmaları başlayan CHP’de dün ilk adım atıldı. Muharrem İnce ekibi düğmeye bastı, imzalar dün 350’yi geçti. İnce’ye yakın isimlerden oluşan 5 kişilik çağrı heyeti, kurultay bildirisini açıkladı. Kurultay çağrısında “Cumhuriyeti layıkıyla savunamadık. Kılıçdaroğlu ve belirlediği yönetim anlayışı siyasi ömrünü tamamladı” denildi. İlk imzalar da geldi. Bu çağrıya yanıt da gecikmedi. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan gereken 625 imzanın 15 gün içinde toplanamayacağını belirterek “Parti tabanı kurultaya sıcak bakmıyor” dedi.

AB ve Japonya imzaları atıyor
Avrupa Birliği ile Japonya, dünyanın en büyük ticaret bloklardan birini oluşturmak için imzaları atıyor. Anlaşma, ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı ticaret politikalarına karşı verilen bir mesaj olarak görülüyor.

Putin: Seçimleri Trump’ın kazanmasını istedim
ABD ve Rusya liderleri Trump ve Putin Helsinki’de bir araya geldi. Putin, 2016 seçimlerini Trump’ın kazanmasını istediğini kabul etmekle birlikte Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği yönündeki suçlamaları geri çevirdi.

ABD Türkiye’yi DT֒ye şikayet etti
ABD, alüminyum ve çeliğe koyduğu ek gümrük vergilerine misilleme yapan, aralarında Türkiye ve AB’nin de bulunduğu tarafları Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikayet etti.

Avrupa basınından özetler
Helsinki’deki Trump-Putin buluşması ve dünya ticaretindeki yeni yön arayışları, Alman gazetelerinin öne çıkardığı yorum konuları arasında yer alıyor.

Ana Sayfa