anses haber ajansı Haber arşivi /7/2018
Temmuz ayı haberleri

Kılıçdaroğlu: İki 15 Temmuz var(17/07/2018)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerinden ODTܒlü öğrencilerin tutuklanmasına neden olan karikatürü sosyal medya hesaplarından yayımlama çağrısı yaptı. ‘15 Temmuz halkın destanıdır’ ifadeleri nedeniyle eleştirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “İki 15 Temmuz var: Bir halkın 15 Temmuz’u, iki sarayın 15 Temmuz’u” dedi.

CHP’de kılıçlar çekildi(17/07/2018)
Seçim sonrası olağanüstü kurultay tartışmaları başlayan CHP’de dün ilk adım atıldı. Muharrem İnce ekibi düğmeye bastı, imzalar dün 350’yi geçti. İnce’ye yakın isimlerden oluşan 5 kişilik çağrı heyeti, kurultay bildirisini açıkladı. Kurultay çağrısında “Cumhuriyeti layıkıyla savunamadık. Kılıçdaroğlu ve belirlediği yönetim anlayışı siyasi ömrünü tamamladı” denildi. İlk imzalar da geldi. Bu çağrıya yanıt da gecikmedi. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan gereken 625 imzanın 15 gün içinde toplanamayacağını belirterek “Parti tabanı kurultaya sıcak bakmıyor” dedi.

AB ve Japonya imzaları atıyor(17/07/2018)
Avrupa Birliği ile Japonya, dünyanın en büyük ticaret bloklardan birini oluşturmak için imzaları atıyor. Anlaşma, ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı ticaret politikalarına karşı verilen bir mesaj olarak görülüyor.

Putin: Seçimleri Trump’ın kazanmasını istedim(17/07/2018)
ABD ve Rusya liderleri Trump ve Putin Helsinki’de bir araya geldi. Putin, 2016 seçimlerini Trump’ın kazanmasını istediğini kabul etmekle birlikte Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği yönündeki suçlamaları geri çevirdi.

ABD Türkiye’yi DT֒ye şikayet etti(17/07/2018)
ABD, alüminyum ve çeliğe koyduğu ek gümrük vergilerine misilleme yapan, aralarında Türkiye ve AB’nin de bulunduğu tarafları Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikayet etti.

Avrupa basınından özetler(17/07/2018)
Helsinki’deki Trump-Putin buluşması ve dünya ticaretindeki yeni yön arayışları, Alman gazetelerinin öne çıkardığı yorum konuları arasında yer alıyor.

OHAL sonrası gelecek yeni düzenleme Meclis’e sunuldu(16/07/2018)
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen ve tam 7 kez uzatılan olağanüstü hal uygulamasının son bulması için yeni düzenleme ile ilgili teklif Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

MİT TIR’ları davasında Erdem Gül’e beraat(16/07/2018)
Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan MİT TIR’ları haberleri nedeniyle aldığı 5 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Erdem Gül, yerel mahkemede yeniden görülen davada beraat etti.

Moody’s Türk bankalarının sorunlu kredilerinde artış bekliyor(16/07/2018)
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’deki sorunlu banka kredilerinde artış bekliyor. Şirket sorunlu kredi oranının 1,5 yılda yüzde 4’e çıkabileceği uyarısında bulundu.

Tütün ürünlerinde vergi artırılacak(16/07/2018)
Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında, tütün ürünlerindeki vergilerin artırılması için ulusal politikalarla uyumlu vergi ve fiyat politikası uygulanacak.

Yedi Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı(16/07/2018)
Resmi Gazete’de yedi cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Yeni kararnamelerle Genelkurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı.

Avrupa basınından özetler(16/07/2018)
Türkiye’de OHAL’in sona ermesi, Trump-Putin buluşması ve Rusya’da biten Dünya Kupası Alman gazetelerinden seçtiğimiz yorumların konularını oluşturuyor.

Bakanlar belirlenen politikaları uygulayacak(13/07/2018)
9 Temmuz’dan itibaren yürürlükte olan yeni dönemde parlamenter sistemde yer almayan bazı yapılanmalar, yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak çalışma yapacak.

Avrupa basınından özetler(13/07/2018)
Sert tartışmalara sahne olan Brüksel’deki iki günlük NATO zirvesinin sonuçları Alman gazetelerinin başlıca yorum konusunu oluşturuyor.

TBMM’nin yeni başkanı Binali Yıldırım(12/07/2018)
İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 335 oyla TBMM’nin 28. Başkanı seçildi.

Trump: NATO üyesi ülkeler savunma harcamalarını artıracak(12/07/2018)
Brüksel’deki NATO Zirvesi sonrası bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump, ittifak üyesi ülkelerin her yıl milli gelirlerinin yüzde 2’den fazlasını savunma harcamalarına ayırmayı kabul ettiklerini söyledi. Trump, “Kongre onayı olmadan ABD’yi NATO’dan çekebilirim ama buna gerek yok” dedi.

Moody’s’ten Merkez Bankası uyarısı(12/07/2018)
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bugün müşterilerine gönderdiği bilgi notunda, Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığı konusunda duyduğu endişeleri dile getirdi. Moody’s, TCMB’nin etkinliğine yönelik zorlukların Türkiye’nin kredi notu için negatif olacağı uyarısında bulundu.

NATO Zirvesi ikinci gününde(12/07/2018)
NATO Zirvesi ikinci ve son günü ile devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın İngiltere Başbakanı Theresa May ve Kraliçe 2. Elizabeth ile bir araya geleceği tartışmalı İngiltere ziyareti bugün başlıyor.

Meclis bugün başkanını seçiyor(12/07/2018)
TBMM Genel Kurulunda bugün Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu başkanlık için yarışacak.

ABD listeyi yayımladı(11/07/2018)
ABD Ticaret Temsilciliği, Başkan Donald Trump’ın 18 Haziran’da verdiği talimat doğrultusunda hazırladığı yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilecek Çin menşeli ürünlerin listesini yayımladı.

Erdoğan NATO zirvesine gidiyor(11/07/2018)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler sonrasında ilk uluslararası temaslarını NATO liderler zirvesinde gerçekleştirecek. Zirvenin Türkiye’nin yeni dönemde izleyeceği dış politika açısından da işaretler vermesi bekleniyor.

Tartışmalı NATO zirvesi başlıyor(11/07/2018)
NATO üyesi ülkelerin liderleri iki günlük zirve için Brüksel’de bir araya geliyor. Zirveye ABD ile Avrupalı müttefikleri arasında savunma harcamaları konusunda yaşanan gerginlik damgasını vuracak.

Avrupa basınından özetler(11/07/2018)
İngiltere’de yayımlanan Financial Times (FT), Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin resmen başlamasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde toplanan güçlerin yatırımcıları ürküttüğünü yazıyor.

Cumhurbaşkanlığı ofisleri resmen kuruldu(10/07/2018)
Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte Cumhurbaşkanlığına bağlı, özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip, Dijital Dönüşüm Ofisi, Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi ve Yatırım Ofisi kuruldu.

Dış basında yeni kabine(10/07/2018)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ederek yeni 5 yıllık görev süresine başlaması ve ardından açıkladığı yeni kabine, İngiltere ve ABD gazetelerinde geniş yer buldu.

Yeni kabine açıklandı(10/07/2018)
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesi Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Erdoğan: Ülkemize bedeller ödeten sistemi artık geride bırakıyoruz(10/07/2018)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mecliste yemin etmesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı. Erdoğan Külliye’deki törende konuştu.

AK Parti’nin TBMM Grup yönetimi belli oldu(09/07/2018)
24 Haziran seçimleri ardından AK Parti Grup Toplantısı ilk kez yapıldı ve partinin TBMM 27. dönem kadrosu açıklandı.

Erdoğan bugün yemin edecek(09/07/2018)
24 Haziran’da cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Recep Tayyip Erdoğan bugün TBMM’de yemin ederek görevine başlayacak. Erdoğan’ın yemin etmesiyle birlikte cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine resmen geçilecek.

İngiliz hükümetinde kriz: Brexit Bakanı istifa etti(09/07/2018)
İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış müzakerelerini yürütmekle sorumlu bakanı David Davis görevinden istifa etti.

Avrupa basınından özetler(09/07/2018)
Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesi, Alman gazetelerinde öne çıkan yorum konuları arasında yer alıyor.

Erdoğan yeni kabineyi anlattı(06/07/2018)
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineye ilişkin bilgi verdi. Erdoğan, “Partili olmayan bakanlarımız ile bir kabine oluşturuyoruz. Onların başında da AK Parti Genel Başkanı olacak. Ehliyet ve liyakati öne çıkarmak sureti ile yeni döneme giriş yapacağız” dedi.

İnce: CHP’de bir değişim rüzgarı esiyor(06/07/2018)
CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “CHP’de kavga yok, gürültü yok. CHP’de bir değişim rüzgarı esiyor. Değişim rüzgarı eserken, duvar kurmak yerine değirmen kurmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum” dedi.

Bütçe açığı, yüzde 1,5 ile 2012 seviyesinde(06/07/2018)
Tanıtımı gerçekleştirilen “Merkezi Yönetim Bütçe Takip Raporu”nda, harcamalardaki artışa dikkat çekilerek, “Bütçe açığı yüzde 1,5 olarak gerçekleşerek 2012’deki seviyesine ulaşmıştır” ifadeleri yer aldı.

CHP Sözcüsü Tezcan’dan kurultay açıklaması(05/07/2018)
CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının ardından açıklama yaptı. Tezcan, ‘MYK’mız Genel Başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır. MYK’da farklı bir görüş yoktur’ dedi.

Duty Free’lere yeni düzenleme(05/07/2018)
Maliye Bakanlığının ÖTV uygulama tebliğlerinde değişiklik yapılmasına dair tebliğleri, Resmi Gazete’de yayımlandı.

AP’den vize serbestisine Kıbrıs koşulu(05/07/2018)
Avrupa Parlamentosu (AP) Türk vatandaşlarının AB vizesinden muaf tutulmasını Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıması koşuluna bağladı.

YSK kesin sonuçları açıkladı(05/07/2018)
Yüksek Seçim Kurulu, 24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin resmi sonuçlarını kamuoyuna duyurdu.

ABD’li senatörden Suriye uyarısı: Türkiye kendini bataklıkta bulur(05/07/2018)
Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra hafta başında Menbiç’i ziyaret eden ABD’li senatör, Türkiye’nin Suriye’deki savaşa daha fazla müdahil olması hâlinde kendini bir “bataklıkta” bulabileceğini söyledi.

Avrupa basınından özetler(05/07/2018)
Alman koalisyon ortakları arasındaki iltica politikası tartışmaları ve Polonya iktidar partisinin yargıyı susturma girişimi Alman basınında öne çıkan yorum konuları arasında yer alıyor.

TL’nin reel değeri tarihi düşük seviyede(04/07/2018)
TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Haziran’da 77.1 ile veri tarihinin en düşük seviyesinde yer aldı.

Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması(04/07/2018)
Haziran ayında zirve yapan enflasyon için maliyet unsurlarının yanında, talep yönlü etkilere de dikkat çeken TCMB, “Enflasyondaki artış alt gruplar geneline yayıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Muharrem İnce: “Yenildiysen geri çekileceksin” (04/07/2018)
CHP’de yaşanan kurultay tartışmaları hakkında açıklama yapan Muharrem İnce, “Yenildiğini kabul edemeyen yenemez, yenildiysen geri çekileceksin” dedi.

Trump NATO için daha fazla bütçe istiyor(04/07/2018)
ABD Başkanı Donald Trump, NATO müttefiklerinden savunma harcamalarını artırmalarını talep etti. Trump’ın NATO zirvesi öncesi ortaklarına mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Temmuz’da yemin edecek(04/07/2018)
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişte takvim belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi günü yemin edecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş töreni de pazartesi saat 18.00’de Beştepe’de yapılacak. Yeni kabine de aynı gün açıklanacak.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ilgili ilk KHK yayımlandı(04/07/2018)
Resmi Gazete'de yayımlanan 74 maddelik 477 sayılı KHK ile bazı kanunlarda değişiklik yapılarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik düzenlemeler yer aldı. Yeni KHK ile bazı kanunlarda yer alan Bakanlar Kurulu'nun yetkileri Cumhurbaşkanı'na devredildi. Yeni KHK, Cumhurbaşkanı'nın ant içerek göreve başladığı gün yürürlüğe girecek.

Avusturya’dan sığınmacı anlaşmasına tepki(04/07/2018)
Almanya’nın sığınmacı planında önemli bir rol biçtiği Avusturya’dan yeni bir açıklama geldi. Başbakan Kurz Viyana’nın aleyhinde bir anlaşmaya yanaşmayacaklarını söyledi. İtalya, Çekya ve Macaristan da Berlin’e tepkili.

Berlin: Gümrük Birliği müzakereleri mümkün değil(04/07/2018)
Muhalefetteki Sol Parti’nin Türkiye ile ilgili soru önergesine yanıt veren Alman hükümeti, Türkiye ile Gümrük Birliği modernizasyonu müzakerelerinin başlamasının şu anda mümkün olmadığını aktardı.

BM Güvenlik Konseyi Suriye için toplanacak(04/07/2018)
BM Güvenlik Konseyi Suriye’nin güneybatısında artan çatışmalar nedeniyle Perşembe günü acil toplanma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geleneği sürdürecek(04/07/2018)
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis’teki yemin töreninin ardından 10 Temmuz’da yurtdışı ziyaretlerini başlatacak. Önce Azerbaycan ve KKTC’ye gidecek olan Erdoğan, ardından da NATO zirvesi için Brüksel’e geçecek. Erdoğan, 11-12 Temmuz tarihleri arasında Brüksel’de yapılacak NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacak.

Muharrem İnce’den Kılıçdaroğlu’na ‘kurultay’ teklifi(03/07/2018)
Muharrem İnce, “Kendisi (Kılıçdaroğlu) isterse olağanüstü kurultayı toplayarak, benim genel başkan, kendisinin onursal genel başkan olabileceği teklifinde bulundum. ‘Hayır’ derse, örgüt kendisi çözecektir...” dedi.

Bakanlık, zam oranlarını açıkladı(03/07/2018)
Temmuz ayında kamu görevlileri ile memur emeklilerine yüzde 8,65, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 9,17 oranında artış yansıtılacak.

AB’de dizginler Avusturya’da(03/07/2018)
AB dönem başkanlığını Bulgaristan’dan devralan Avusturya’nın önceliği Balkanları AB’ye yakınlaştırmak. Avusturya’nın programında Ankara ile ilişkilere yer verilmiyor.

Enflasyon 14 yılın en yüksek seviyesinde: %15,39(03/07/2018)
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Haziran ayında %15,39’a çıktı ve Ocak 2004’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Dış ticaret açığı Haziranda 5.5 milyar dolar(02/07/2018)
Gümrük Bakanlığı’nın geçici verilerine göre haziran ayında ihracat 12 milyar 970 milyon dolar, ithalat 18 milyar 480 milyon dolar olarak gerçekleşti.

AB’den ABD’ye 294 milyar dolarlık misilleme uyarısı(02/07/2018)
AB, ABD’nin Avrupa’dan ithal edilen arabalara ilave vergi uygulaması halinde 294 milyar dolarlık misilleme yapılabileceği uyarısında bulundu.

Ana Sayfa