anses haber ajansı Haber arşivi 1/6/2018
Bahçeli’den af açıklaması: Biz elden gelen gayreti gösteriyoruz
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cezaevinde yakınları bulunan aileleri parti genel merkezinde kabul ederek, “Temennim odur ki inşallah Ramazan bayramı öncesinde mevcut siyasi iktidar bir adım atarsa o bakımdan biz elden gelen gayreti gösteriyoruz. Konuyu istismar etmiyoruz. Bunları biz geçmiş dönemlerde de yaşadık. Çok sayıda af çıkmıştır. Bu defa da böyle bir affın yeni bir cumhuriyet hükümeti sisteminin oluşturduğu dönemde bütün siyasi partilerin desteğiyle çıkmasında yarar vardır diye düşünüyorum” dedi.

AB ve ABD ticaret savaşına hazırlanıyor
AB, gümrük vergileri karşısında mütekabiliyet gereği ABD’nin birçok ürününe misilleme yapmaya, ayrıca sorunu DT֒ye taşımaya hazırlanıyor. ABD yönetimi de buna karşılık olarak Avrupa’dan araba ithalatına da vergi uygulayacağını açıklayarak ticari gerginliği artıracağa benziyor.

Türkiye ve Rusya arasındaki Suriye trafiği hızlandı
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya lideri Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentiyev ile Ankara’da görüştü. Bu, Rus temsilcinin bir hafta içindeki ikinci Ankara ziyareti oldu.

İtalya’da hükümeti yine Conte kuracak
İtalya’da Beş Yıldız Hareketi ile Lig Partisi, yeni hükümet üyeleri üzerinde uzlaştı. Cumhurbaşkanı Mattarella hükümeti kurma görevini yine Conte’ye verdi.

Brüksel ABD’ye karşı misillemeye hazırlanıyor
ABD’nin AB’den ithal edilen alüminyum ve çelik ürünlerine ek gümrük vergisi uygulaması kararı üzerine AB misillemeye hazırlanıyor. AB Komisyonu, ABD’den ithal edilen ürünlere ek gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı.

ABD Avrupa’ya ek gümrük vergisi uygulayacak
ABD, ek gümrük vergisi konusunda AB’ye uyguladığı muafiyetin süresini uzatmama kararı aldı. Cuma gününden itibaren çelik ve alüminyum ürünlerinden ek gümrük vergisi alınacak.

Ana Sayfa