anses haber ajansı Haber arşivi /5/2018
Mayıs ayı haberleri

AB, İran yaptırımına 22 yıllık yasayla karşı koyacak(18/05/2018)
ABD’nin İran’a yaptırımları yeniden hayata geçirme kararına karşı 1996 tarihli yasayı yeniden yürürlüğe sokacağını açıklayan AB, Avrupalı şirketlerin ABD yaptırımları uyarınca İran’dan çekilmesini engellemeye çalışıyor.

Türkiye’den ABD’ye 266 milyon dolarlık misilleme(18/05/2018)
ABD’ye ‘karşı tedbirin’ içeriği belli oldu. İthalatı yaklaşık 1,8 milyar doları bulan ürünler için alınan tedbir, ABD için 266,5 milyon dolar vergi yükü oluşturacak.

Bloomberg: “Yatırımcılar Erdoğan’ın ekonomisine olan inancını yitiriyor”(18/05/2018)
ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra gezisinin ardından internet sitesinde yayımlanan makalesinde, “İktidara geldiği zamandan bu yana 15 yıldır ilk defa yatırımcılar Erdoğan’ın tekrar bir seçim kazanma ihtimalinden heyecan duymuyor” ifadesini kullandı.

TBMM seçim sonrasına kadar tatile girdi(17/05/2018)
AOÇ arazisinin bir bölümü 29 yıllığına Ankara Büyükşehir belediyesine tahsis edildi

CHP’den Alman casus yazılımı iddiasına tepki(16/05/2018)
Almanya’da üretilen bir casus yazılımın CHP’yi izlemek üzere kullanıldığı iddiasına Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tepki geldi. Kılıçdaroğlu, “Merak ediyoruz Alman hükümeti bunu Türkiye’de kime sattı?” dedi.

Avrupa basınından özetler(16/05/2018)
Financial Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra temaslarını, iki ayrı haberle ele alıyor.

Kılıçdaroğlu’ndan İsrail tepkisi: Hükümete 4 maddelik çağrı(15/05/2018)
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP lideri Hükümete, İsrail’in Gazze’deki katliamıyla ilgili olarak 4 maddelik çağrıda bulundu. CHP lideri, Adalet Yürüyüşü’ndeki dinleme skandalı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım: İsrail’i lanetle kınıyoruz(15/05/2018)
Başbakan Binali Yıldırım, “Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail’i şiddetle, lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde, bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz” dedi.

Fitch: Türkiye’nin para politikası aşırı genişlemeci(15/05/2018)
Fitch, Türkiye’nin gelişmekte olan 10 ülke içinde "en aşırı genişlemeci duruşa sahip ülke" olduğunu belirtti.

Moody’s’ten kritik Türkiye açıklaması(15/05/2018)
Makro gelişmelerin kredi notu için negatif seyrettiğini açıklayan Moody’s, fonlama ve varlık kalitesi ile ilişkili aşağı yönlü risklerden kaynaklı olarak Türkiye’nin bankacılık sistemi için de görünümün negatif olduğunu bildirdi.

İşsizlik oranı yüzde 10,6(15/05/2018)
İşsizlik oranı, şubat döneminde yüzde 10.6’ya geriledi. İşsizlik geçen yılın aynı dönemine göre 2 puan düşerken, bir önceki ocak ayına göre de 0.2 puan gerileme kaydetmiş oldu.

Irak’ta Sadr’ın listesi önde gidiyor(15/05/2018)
Irak genel seçimlerinde Şii dini lider Mukteda es Sadr’ın listesi önde gidiyor. Bağdat’ı kazanan Sadr yolsuzluğu yenip reformları gerçekleştirebilmek için teknokratlar kabinesi kuracaklarını açıkladı.

Avrupa basınından özetler(15/05/2018)
Alman gazeteleri yorum köşelerinde ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e nakli ve Türk asıllı Alman futbol milli takımı oyuncularının Londra’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları buluşmaya geniş yer veriyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kampanyasını başlattı(14/05/2018)
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti’nin iktidara geldiği 14 Mayıs 1950 seçimlerinin yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı kampanyasını başlattı. Akşener, insanla devlet arasındaki uçurumu ortadan kaldıracağını, “devletin milletin tepesinde bir yumruk olmasına son vereceğini”, “farklılıklara saygı duyan bir devletin” sözünü verdi. “Artık bu yorgun ve yıpranmış defterin kapanması gerekir” diyen Akşener, YÖK’ü kaldırmaktan, askeri liselerin yeniden açılmasına kadar vaatlerini anlattı ve yol haritasını açıkladı.

İsrail: Suriye'de İranlı milislere ait askeri mevzileri vurduk(10/05/2018)
İsrail, Suriye'deki İranlı milis güçlerini Golan Tepeleri'ne roket saldırısı düzenlemekle suçlayıp gece boyu Suriye'deki İran yanlısı milislerin mevzilerini hedef aldı.

Varlık barışı maddesi Meclis’ten geçti(10/05/2018)
Vergi ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin tasarının “varlık barışı” düzenlemesini içeren maddesi dün akşam Meclis’ten geçti. Tümünün bugün görüşülerek yasalaşması beklenen tasarıya önergeyle eklenen düzenlemeye göre, varlık barışından yararlanacaklar yüzde 2 vergi ödeyecek. Ancak, 31 Temmuz 2018’e kadar bu varlıklarını getirenler ise vergiden muaf olacak.

Merkez Bankası’ndan bir hamle daha(09/05/2018)
Merkez Bankası, günlük olarak düzenlenen Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihale tutarını 1,25 milyar dolardan 1,5 milyar dolara yükseltti.

Erdoğan: Kaybeden Amerika olacaktır(09/05/2018)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaybeden Amerika olacaktır. Çünkü yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz” dedi.

Almanya’dan Türkiye’ye denizaltı ihracatına onay(09/05/2018)
Alman çelik devi ThyssenKrupp’un, Türk donanmasına ait altı denizaltının yapımında kullanılacak parçaların ihracatına devam etmesine Alman hükümeti tarafından geçen yıl onay verildiği ortaya çıktı.

İran: Nükleer anlaşmaya bağlı kalacağız(09/05/2018)
ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamasının ardından Tahran, “Anlaşma yürürlükte kalacak” yanıtını verdi.

ABD’nin İran kararına dünyadan tepki(09/05/2018)
Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından BM, NATO ve AB İran’la nükleer anlaşmanın devam etmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptı.

Trump kararını verdi: ‘Çekiliyoruz’(09/05/2018)
Başkan Donald Trump, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldığını açıkladı. Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, 2015 tarihli anlaşmayı, “özünde kusurlu”, bir yalana dayanan ve “en başından imzalanmaması gereken korkunç ve tek taraflı” bir anlaşma olarak niteledi.

Alman Bakan, Meral Akşener’i ziyaret etti(08/05/2018)
Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Michael Roth, Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i makamında ziyaret etti. Akşener’e başarılar dileyen bakan Roth, seçimlerin demokratik bir ortamda geçmesini diledi.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan beni dinliyor çok iyi biliyorum(08/05/2018)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı seçim manifestosunun kendilerinden esinlendiğini belirterek, “Erdoğan beni dinliyor çok iyi biliyorum ve şunu çok iyi biliyor ki ona yalan söylemeyen tek kişi benim” dedi.

Erdoğan’dan İnce itirafı: Bizi şaşırtmayı başardılar(08/05/2018)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup Toplantısında konuştu. Erdoğan, Muharrem İnce'nin CHP'den Cumhurbaşkanı adayı olmasını değerlendirdi: 'Bizi çıldırtacaklarını söyleyerek yola çıkmışlardı. Haklarını vermek lazım. Çıldırtmasalar da şaşırtmayı başardılar' dedi.

İnce: Gençlere burs verilecek, siyasetçiler bilim konuşacak(07/05/2018)
CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, gençlere 19 Mayıs ve 29 Ekim’de 500’er lira burs verme vaadinde bulundu. İnce ayrıca siyasetin gündemine bilimi getireceğini söyledi.

Almanya’dan Türkiye’ye 24 Haziran çağrısı(07/05/2018)
Almanya’nın Avrupa ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, 24 Haziran seçim kampanyalarında Almanya’nın hedef alınmamasını istedi.

Şimşek: Maliye politikasına ilişkin kaygılar yersiz(07/05/2018)
Başbakan Yardımcısı Şimşek, maliye politikasına ilişkin kaygıların yersiz olduğunu söyleyerek, “Önümüzdeki dönemde kısa vadede kalıcı bir tahribat olmayacak orta-uzun vadede de mali disiplin korunacak” diye konuştu.

Muharrem İnce: Sosyal medya fenomenliğinden cumhurbaşkanı adaylığına(04/05/2018)
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) uzun süredir merakla beklenen cumhurbaşkanı adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce oldu.

Muharrem İnce, CHP rozetini Kılıçdaroğlu’na teslim etti(04/05/2018)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin cumhurbaşkanı adayını resmen açıkladı Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla kürsüye gelen Muharrem İnce CHP rozetini çıkarıp Kılıçdaroğlu'na teslim etti. Bunu üzerine Kılıçdaroğlu da İnce'ye CHP rozeti yerine Türk Bayraklı rozet taktı. Kılıçdaroğlu daha sonra kürsüyü İnce'ye bıraktı. Coşkulu bir konuşmayla kalabalığa hitap eden İnce'nin ilk hedefi kendisi için “tecrübesi yetmez” diyenler Erdoğan oldu. İnce “Ben milletvekilliğinde Erdoğan'dan 5 ay kıdemliyim. Askere gitseydik örneğin ben çavuş olurdum, o onbaşı. Ne tecrübesi soruyorsun” dedi.

‘Emeklilere ikramiye’ tasarısı kabul edildi(04/05/2018)
Emekliye ikramiye, öğrenciye af, imar barışını içeren Vergi ve Diğer Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile ilgili Tasarı Komisyon’dan geçti.

Avrupa Komisyonu, Türkiye’de bu yıl yüzde 4,7 büyüme bekliyor(03/05/2018)
Avrupa Komisyonu, Türkiye için bu yıl yüzde 4,7 büyüme beklerken, talebi yönlendiren güçlü kamu teşvikleri ve dış talep faktörlerinin yerini özel tüketime bıraktığını ifade etti. Komisyon gelecek yıl için ise yüzde 4,2 büyüme öngörüyor.

Nisan enflasyonu beklentiyi aştı(03/05/2018)
Nisan ayında yüzde 1.5 artması beklenen TÜFE'de yüzde 1.87 artış yaşandı. Yıllık enflasyon yüzde 10.85'e, çekirdek enflasyon ise yüzde 12.24'e yükseldi. Nisan enflasyonunda giyim ve ulaştırma kalemleri önemli rol oynadı.

Erdoğan Almanya’da seçim kampanyası yapmayacak(03/05/2018)
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin 24 Haziran seçimleri vesilesiyle Almanya’da kampanya düzenlemeyi planlamadığını bildirdi.

Avrupa basınından özetler(03/05/2018)
Ortadoğu’da Filistin lideri Abbas’ın açıklamalarıyla yükselen tansiyon ve Dünya Basın Özgürlüğü Alman gazetelerinde öne çıkan konular.

Nisan’da dış ticaret açığı 6,65 milyar dolar(02/05/2018)
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Nisan’da dış ticaret açığı yüzde 32,83 artarak 6,65 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Ağbal: Akaryakıtta ÖTV düşürülmeyecek(02/05/2018)
Maliye Bakanı Ağbal, akaryakıtta ÖTV’nin aşağı çekilmesi gibi bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.

Şimşek: Zamanlama manidar, analiz yetersiz(02/05/2018)
Başbakan Yardımcısı Şimşek, kredi notunun düşürülmesinde zamanlamanın manidar olduğunu belirterek, S&P analizinin de yetersiz olduğunu ifade etti.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü(02/05/2018)
Türkiye’nin kredi notunu BB-’ye düşüren S&P, yüksek enflasyon ile birlikte kötüleşen cari ve mali açık gibi makroekonomik dengesizliklere vurgu yaptı.

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı adaylığı başvurusu yaptı(02/05/2018)
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK’ya giderek Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu.

Dört muhalefet partisi ittifak için anlaştı(02/05/2018)
AKP-MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’na karşı dört muhalefet partisi birlikte hareket etmek için anlaştı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ittifak kuruyor. HDP ise ittifak dışında kaldı.

Dünyada savunma harcamaları 2 trilyon dolara yaklaştı(02/05/2018)
SIPRI’nin yıllık raporuna göre dünyada savunma harcamaları Soğuk Savaş sonrasının zirvesinde. ABD askeri harcamalarında başı çekerken savunmaya 18 milyar dolardan fazla ayıran Türkiye ise 15’inci sırada.

Avrupa basınından özetler(02/05/2018)
Alman gazetelerinin yorum köşelerine yansıyan konuların başında Avrupa ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlık ve İran’ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiği iddiası geliyor.

Ana Sayfa