anses haber ajansı Haber arşivi 12/4/2018
Merkel: Suriye’ye olası bir saldırıya Almanya katılmayacak
Almanya Başbakanı Merkel, Suriye’ye yönelik olası bir hava saldırısına Almanya’nın katılmayacağını açıkladı. Merkel, kimyasal silahların kabul edilemeyeceğini göstermek için yapılması gerekeni desteklediklerini söyledi.

Merkez Bankası’ndan sıkılaştırma açıklaması
TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ihtiyaç halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dolar açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’yi füze ile vuracağını ima eden dünkü açıklamasının ardından sert yükselişle tarihi zirvesini gören, Dolar/TL hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilk açıklama geldi. Erdoğan konuşmasında, “Bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler” ifadelerini kullandı.

Trump Rusya söylemini yumuşattı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump Suriye konusunda telefonda görüştü. Öte yandan Trump “Füzeler geliyor” tehdidinin ardından söylemini yumuşatarak Rusya’ya “silahlanma yarışını durduralım” mesajı verdi.

Berlin’den Trump’ın açıklamalarına tepki
ABD Başkanı Donald Trump’un Suriye’ye saldırılacağı sinyalini veren açıklamaları, Almanya’da geniş yankı buldu.

ABD-Rusya gerginliğine Türkiye’den tepki
Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, ABD ve Rusya arasında Suriye konusunda yaşanan gerginlikle ilgili olarak “Zaman rekabet zamanı değildir. Zaman bölgedeki yaralı sarma zamanıdır” dedi.

Azerbaycan’da seçimlerin galibi Aliyev
Azerbaycan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini sandık çıkış anketlerine göre İlham Aliyev kazandı.

Avrupa basınından özetler
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye askeri operasyon tehdidi ve bu açıklamaya yönelik tepkiler, Alman gazetelerinin başlıca yorum konusunu oluşturuyor.

Ana Sayfa