anses haber ajansı Haber arşivi 14/2/2018
İhracatta iyimserlik 5 yılın zirvesinde
TİM’in ‘Eğilim Anketi’ne katılan her 4 firmadan 3’ü 2018 yılında ihracatlarının 2017 yılına göre artış kaydetmesini bekliyor. Bu istatistik anketin yapılmaya başlandığı 2013 yılından beridir en iyimser artış beklentisi olarak öne çıktı. İhracatçılar ayrıca 2018’de doların 3,87 olmasını bekliyor.

AB’ye Suriye krizinde başarısızlık eleştirisi
Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Ischenger, AB’yi Suriye krizinin çözümünde başarısızlıkla suçladı. Ischinger popülizm ile ancak ortak dış ve güvenlik politikalarıyla başa çıkılabileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu: Afrin operasyonu gerekli
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Afrin operasyonunu ile ilgili, “Afrin operasyonu gerekli. Tıpkı İdlib gibi. Oraya da gidildi ve belli bir güvenli bölge yaratıldı. Afrin operasyonunda da güvenli bir bölgeye ihtiyacımız var” dedi.

ABD istihbarat raporu: YPG, PKK’nın Suriye’deki milis gücü
ABD Kongresine sunulan istihbarat raporunda YPG’nin “PKK’nın Suriye’deki milis gücü” ve “otonom bir bölge arayışında” olduğu belirtildi.

Nauert: Elçilik sokağına istenilen ad verilebilir
Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın brifinginde Türkiye ile ilgili olarak “Basın, ifade özgürlüğü ve adil yargılama süreçleri konusunda bir kez daha Türkiye’yi uyarmak istiyoruz” dedi.

Lavrov: ABD Suriye’de devlet benzeri yapı kurmak istiyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’nin doğusunu kontrol etmeye çalıştığını belirtti. Lavrov, Washington’ın Türkiye’nin Kürtler konusundaki kaygılarını göz ardı ederek akılsızca davrandığını söyledi.

Avrupa basınından özetler
Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye’deki tutukluluğunun birinci yılını doldurması ve Türkiye’de basın özgürlüğünün durumu, Alman basınındaki yorumlarda öne çıkıyor.

Ana Sayfa