anses haber ajansı Haber arşivi 1/2/2018
Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu aştı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları'nı açıkladı. Buna göre Türkiye'de ikamet eden nüfus 2017 yılında, bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi arttı ve 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.

İhracat, Ocak ayında 12.2 milyar dolar
Yeni yıla 12,2 milyar dolar ihracat ile başlandı. 2018 Ocak, ihracat tarihindeki en yüksek üçüncü Ocak ayı olarak kayıtlara geçti.

FT: Soçi’deki Suriye Kongresi Rusya’nın sorunlarını gözler önüne serdi
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi bugünkü sayısında, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sonrası Rusya’nın bu ülkeye yönelik politikasını değerlendirdi. Gazete, Rusya’nın Suriye’de siyasi bir anlaşmaya varılması için büyük uğraş verdiğini ancak Kongre’nin Rusya’nın bölgedeki sorunlarını da gözler önüne serdiğini yazdı.

Gabriel’den İsrail’e iki devletli çözüm çağrısı
Almanya Dışişleri Bakanı, İsrail ve Filistin ziyareti sırasında Netanyahu’ya iki devletli çözümün temel alınması gerektiğini söyledi. Gabriel ayrıca Kudüs’ün statüsü konusunda da Almanya’nın tavrını dile getirdi.

Macron “Ermeni dosyasını” açıyor
Türk-Fransız ilişkileri gelecek aylarda bir kez daha “Ermeni soykırımı” tartışmaları nedeniyle kriz geçirebilir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, konunun yeniden Fransız parlamentosu gündemine geleceği mesajı verdi.

Avrupa basınından özetler
Alman parlamentosundaki Yahudi Soykırımı’nı anma etkinliği ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusa Sesleniş konuşmasının yankıları Alman gazetelerinde öne çıkan yorum konuları.

Ana Sayfa