anses haber ajansı Haber arşivi 4/10/2018
ABD Başkan Yardımcısı Pence: Çin farklı bir ABD Başkanı istiyor
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin’i, Pekin yönetiminin ticari ve ekonomik faaliyetleri ile dış politikalarına ilişkin yeni bir sert söylem benimseyen Donald Trump yönetimini zayıflatmaya çalışmakla suçladı. Pence “Çin, farklı bir ABD Başkanı istiyor” dedi.

Kapanan iş yeri sayısı yüzde 12 arttı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılın 9 ayında 2017’nin aynı dönemine göre açılan iş yeri sayısının yüzde 0.82 ile sınırlı artış gösterirken, aynı dönemde iş yeri kapanışlarının yüzde 12’yi geçtiğini söyledi.

MB’ye göre yüksek enflasyonun nedenleri
Merkez Bankası (MB), temel mal, gıda ve enerji gruplarının eylül enflasyonunda belirleyici rol oynadığını, kur geçişkenliğinin görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışlara neden olduğunu vurguladı.

ABD İran’la arasındaki Dostluk Anlaşması’nı feshetti
Uluslararası Adalet Divanı’nın bugün ABD’nin aleyhine aldığı İran kararı sonrası Washington, Tahran ile 1955 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması’ndan çekildiklerini açıkladı.

İngiltere’den Rus istihbaratına siber saldırı suçlaması
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt Rus askeri istihbarat örgütü GRU’yu dünya genelinde siber saldırılar düzenlemekle suçladı.

Avrupa basınından özetler
İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’de geçen Aralık ayında başlatılan “mahkeme kararı olmadan isim değiştirme uygulaması” ile şu ana kadar 105 bin kişinin ad ya da soyadını değiştirmek için başvuruda bulunmasını haberleştirdi.

Ana Sayfa