anses haber ajansı Haber arşivi 16/10/2018
BM: Suudi konsolosun dokunulmazlığı kaldırılsın
Birleşmiş Milletler, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının aydınlatılması için Suudi Arabistan Başkonsolosu ve konsolosluk çalışanlarının dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'deki grup toplantısında partililerine seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklenen Kılıçdaroğlu "Vali yok, kaymakam yok, belediye başkanı yok, muhtar yok, vatandaş yok, bakan yok, bakan yardımcıları, genel müdürleri yok. Nereye gidecek? Yetki bir kişi de oraya gidecek. O da Türkiye'nin önünü tıkıyor." diye konuştu.

Erdoğan: Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur.” dedi.

Bahçeli’den ‘Brunson’ açıklaması
MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Türkiye’nin değerini bir papaza indiren, Türkiye’ye bakışını bir papazla eşitleyen bir ülkenin başkanına güven duyulmaz, itibar edilmez.” dedi.

Akşener: Suudi Arabistan egemenlik haklarımıza açıkça saldırmıştır
İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Suudi Arabistan hem insan hayatına hem egemenlik haklarımıza açıkça saldırmıştır. Suud, Türk’e karşı İngiliz atı olarak ortaya çıkmıştır.” dedi.

CNN: Suudiler Kaşıkçı’nın sorguda öldüğünü açıklayacak
CNN International, Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluktaki sorgu sırasında öldüğüne dair bir rapor açıklamaya hazırlandığını bildirdi.

Financial Times’tan Pastör Brunson değerlendirmesi
İngiliz Financial Times gazetesi, Amerikalı Pastör Andrew Brunson’ın Türkiye’de 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakılmasını başyazısında değerlendirdi.

Pompeo Kaşıkçı için Türkiye’ye gidiyor
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili olarak ABD Başkanı Trump’ın talimatı üzerine Suudi Arabistan’a giden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, bu ziyaretinin ardından Türkiye’ye uğrayacağı bildirildi.

Avrupa basınından özetler
ABD’li papaz Andrew Brunson’un tahliyesi ve Alman Sosyal Demokrat Parti’nin Bavyera seçimlerinde ağır oy kaybına uğraması Alman gazetelerinin yorum konuları arasında yer alıyor.

Ana Sayfa