anses haber ajansı Haber arşivi 3/1/2018
2017 ihracatı 157.1 milyar dolar oldu
2017 yılı ihracatı 157,1 milyar dolar ile tarihin en yüksek ikinci seviyesinde gerçekleşti. 2017 Aralık ayı ise 13,5 milyar dolar ile tüm zamanların en çok ihracat yapılan aralık ayı oldu.

10.5 milyon kişinin beklediği memur ve emekli zam oranları belli oldu
Enflasyonun açıklanmasının ardından memur ve emeklinin alacağı enflasyon farkı da belirlendi.

Enflasyon son 13 yılın en yüksek değerinde yüzde 11.92
TÜİK, merakla beklenen aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE aralık ayında yüzde 0.69 artarken, yıllık enflasyon yüzde 11.92 olarak kayıtlara geçti.

Çavuşoğlu’ndan “PKK’ya ön şart” haberine yalanlama
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman haber ajansı dpa’ya verdiği röportajda yer alan PKK ile ilgili ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını ve çarpıtıldığını açıkladı.

Trump’tan Filistinlilere tehdit
ABD Başkanı Trump Pakistan’dan sonra Filistinlileri de mali yardımları durdurmakla tehdit etti. ABD 2016’da Filistin’deki mülteciler için 370 milyon dolarlık yardımda bulunmuştu.

AP vekilinden Türkiye açıklaması: Laf değil icraat zamanı
Avrupa Parlamentosu’ndaki muhafazakar Avrupa Halk Partisi’nin Grup Başkanı olan Manfred Weber, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Almanya’ya yönelik açıklamalarını değerlendirerek, “Laf değil, icraat zamanı” dedi.

ABD İran’daki protestoları BM’ye taşıyacak
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi İran’daki protestolar nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne acil toplanma çağrısı yapacaklarını söyledi.

Avrupa basınından özetler
Alman basınındaki yorumlarda Türkiye’den Almanya’ya verilen yumuşama sinyalleri, İran’daki protestolar ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye yaptığı diyalog çağrısı öne çıkıyor.

Ana Sayfa