anses haber ajansı Haber arşivi 6/9/2017
Merkel: Türkiye politikasında Avrupa birlik olmalı
Almanya’da yasama döneminin son Meclis Genel Kurul Toplantısı, genel hesaplaşma şeklinde geçti. Başbakan Merkel, Türkiye politikasında AB ülkelerinin birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Putin: Küresel felakete dönüşebilir
Putin, daha sert yaptırımlarla Kuzey Kore üzerindeki baskının artırılmasına karşı çıktı. Putin, krizin küresel bir felakete dönüşebileceğini söyledi.

Kuzey Irak’ta referandum kampanyaları başladı
Bağımsızlık referandumu için gün sayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde referandum kampanyaları başladı.

Avusturya Gümrük Birliği’nin derinleştirilmesine karşı
Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’nin genişletilmesine karşı çıktı. Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı AB üyeliğinin Türkiye için uygun olmadığını söyledi.

Berlin’den Türkiye’ye gidenlere: Keyfi gözaltılar olabilir
Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye tatile giden Almanları keyfi tutuklamalara karşı bilgilendirdi. Dışişleri Bakanı Gabriel de henüz resmi bir uyarı yapmadıklarını, tehlikelere karşı bilgilendirdiklerini söyledi.

Obama: Genç göçmenleri korumasız bırakmak sağduyuya aykırı
Donald Trump’ın, genç göçmenleri sınırdışı edilmekten koruyan programı iptal etmesine selefi Obama tepki gösterdi. Trump yönetiminin kararı, ABD’nin çeşitli kentlerinde protesto edildi.

Guterres’ten dünya savaşı uyarısı
BM Genel Sekreteri Guterres, Kuzey Kore krizinin “büyük savaşa” yol açabileceği uyarısında bulundu. Kuzey Kore de olası yeni yaptırım kararlarına karşı misillemede bulunacağını duyurdu.

Avrupa basınından özetler
Alman basınında Türkiye ile AB müzakelerinin sonlandırılmasının olası sonuçları, Trump’ın kaçak yollarla gelen genç göçmenlerle ilgili kararı ve Kuzey Kore ile diyalog arayışları öne çıkan yorum konularını oluşturuyor.

Ana Sayfa