anses haber ajansı Haber arşivi 16/5/2017
İçeride aslan kesilip dışarıda kedi olarak dış politika yapamazsınız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Dış politikaya ilişkin eleştirilerde bulunan CHP lideri, Türkiye'nin ilk kez toprak kaybına uğrağını ileri sürerek "Bize ait olan adalar Yunanistan tarafından işgal edildi. Çipras'a gidiyor, soramıyor" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin olarak da, "Eleştiri yapmak istemiyorum bu aşamada ama eğer oradan farklı bir tablo ile Türkiye'ye gelirse herhalde bizim de söyleyeceklerimiz vardır. İçeride aslan kesilip dışarıda kedi rolüne bürününce dış politikayı yapamazsınız" mesajını verdi.

Yıldırım: Türkiye bir demokrasi şölenine tekrar şahit olacaktır
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Yıldırım, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi öncesi AK Parti Genel Başkanı olarak son kez parti grubuna hitap etti. 'Atılım dönemi'nin şifrelerini veren Binali Yıldırım "Bu yeni atılım dönemi, demokrasi, değişim, gelişim üçgeninin kurulduğu yılların habercisidir" dedi.

Bahçeli: Ya düşmanlık ya dostluk başka alternatif yok
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasının başında Atatürk'e hakaret içeren sözlere yönelik tepkisini dile getiren Bahçeli, "Bir defa Aziz Atatürk'e iftira atanların, yediği içtiği haram, esip savurduğu haysiyetsizliktir" dedi.

Washington Post: Trump Rusya’yla gizli bilgiler paylaştı
ABD medyasında Başkan Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a IŞİD ile ilgili gizli bilgileri aktardığı iddia edildi. Beyaz Saray ise bu iddiaları reddetti.

Gözler Trump - Erdoğan görüşmesinde
Gözler bugün yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesinde. Eski Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik’e göre ABD’nin Rakka operasyonunu Kürtlerle yapma isteği çok açık ve Türkiye duvara çarpmakta ısrar ediyor.

Avrupa basınından özetler
Türkiye’nin Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaret etmesine izin vermemesi ve Almanya’da askerlerin çekilmesi yönünde başlayan tartışmalar, basının ağırlıklı yorum konusunu oluşturuyor.

Ana Sayfa