anses haber ajansı Haber arşivi /5/2017
Mayıs ayı haberleri

Dış ticaret dengesi, Nisan’da 5 milyar dolar açık verdi(31/05/2017)
Dış ticaret açığı Nisan'da yüzde 16,7 artarak 4.94 milyar dolara yükseldi. İlk 4 aylık ticaret açığı, 17.5 milyar dolar.

Putin, Türkiye'ye yönelik bazı kısıtlamaları kaldırdı(31/05/2017)
Rusya, Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına yönelik bazı ekonomik kısıtlamaları iptal etti.

AKPM: OHAL demokratik referandum sürecini kısıtladı(31/05/2017)
Türkiye’nin davetiyle 16 Nisan referandumuna gözlemciler gönderen AKPM, resmi gözlem raporunu açıkladı. Raporda temel özgürlüklerin kısıtlandığı, YSK kararının yasaya aykırı olduğu gibi eleştiriler yer aldı.

ABD YPG'ye silah sevkiyatına başladı(31/05/2017)
ABD Savunma Bakanlığı, Rakka harekatına katılması planlanan Suriye'deki Kürt güçlerine silah sevk edilmeye başlandığını duyurdu.

Erdoğan'ın davetine NATO ülkelerinden ret(31/05/2017)
Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, Almanya'nın da aralarındaki bulunduğu bazı NATO üyeleri Erdoğan'ın bir sonraki NATO liderler zirvesinin İstanbul'da yapılması önerisini kabul etmedi.

Avrupa basınından özetler(31/05/2017)
ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Başkan Donald Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in danışmanlık şirketi Flynn Intel Group'un Türk hükümetiyle bağlantılı olduğu öne sürülen iş adamı Ekim Alptekin'in şirketi Inovo BV'den aldığı 530 bin dolarlık ödemenin bir kısmını kullanarak, Fethullah Gülen hakkında bir belgesel çekmek için ekip kurduğunu ve çekimler yaptığını bildirdi.

Erdoğan: Ortada bir metal yorgunluğu var, bunu aşmamız lazım(30/05/2017)
Başbakan ve AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti TBMM Grup toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kürsüye davet etmeden önce, divanda yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da gerçekleştirilen halk oylamasıyla beraber vesayet döneminden kalan anayasayı büyük ölçüde milletin oylarıyla değiştirdiklerini belirtti.

Bahçeli: Türk milleti asla düşmez, Türkiye Cumhuriyeti düşmeyecektir.(30/05/2017)
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ne demek NATO'yla PYD-PKK-YPG'nin aynı çizgide olmasını eleştirdi. "İstikrarlı ve iradeli şekilde bir ve beraber olmayı denemeli, başarmalı, günahkârlara, milli ve manevi bünyemizin yıkımını gözleyen karanlık çevre ve çehrelere şamarı indirmeliyiz" diye konuşan Bahçeli, konuşmasını Süper Ligde şampiyon olan Beşiktaş Jimnastik Klübü'nü tebrik ederek tamamladı. Devlet Bahçeli'nin grup konuşması şöyle:

Alman hükümeti içinde İncirlik krizi(30/05/2017)
Türkiye ile yaşanan İncirlik krizi Alman hükümeti içinde tartışmaya dönüştü. Koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi için bastırıyor.

Reuters: AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği Erdoğan'ın atacağı adımlara bağlı(30/05/2017)
Reuters haber ajansı, geçen hafta Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerin "olumlu bir hava" içerisinde geçtiğini ancak ikili ilişkilerin bundan sonraki seyrine ilişkin yeni bir anlaşmaya veya takvim üzerinde uzlaşmaya varılamadığını bildirdi.

Avrupa basınından özetler(30/05/2017)
Alman basınındaki yorumlarda Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik eleştirel sözleri ele alınıyor.

Ağbal: 80,4 milyar lira yapılandırıldı(29/05/2017)
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırmaya dair, “Bugüne kadar, vergi dairelerimize yaklaşık 8,5 milyon başvuru aldık, 80,4 milyar lira yapılandırdık. Kanundan 6 milyon vatandaşımız yararlandı” açıklamasında bulundu.

Merkel: Başkalarına güvenmenin zamanı geçti(29/05/2017)
Almanya Başbakanı Angela Merkel G7 Zirvesi sonrası çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Başka ülkelere güvenilebilecek zamanların geride kaldığını” belirten Merkel Avrupa’nın kaderini eline alması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore’den üç haftada üçüncü başarılı füze denemesi(29/05/2017)
Kuzey Kore, kısa menzilli Scud füzesi denemesi yaptı ve yaklaşık altı dakikada havada kalan füze, Japonya karasularına düştü.

ABD tüm dış uçuşları elektronik yasağı kapsamına alabilir(29/05/2017)
ABD İç Güvenlik Bakanı John Kelly, uçakların kabin içinde dizüstü bilgisayar ve tablet gibi belli bir boyutun üzerindeki elektronik cihazların kullanımıyla ilgili yasak kapsamına tüm uluslararası uçuşların dahil edilebileceğini söyledi.

Berlin’de “İncirlik’ten çekilelim” çağrısı artıyor(29/05/2017)
Almanya’da İncirlik üssünde konuşlandırılmış Alman askerlerinin çekilmesi konusundaki çağrılar artıyor. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Sol Parti ivedilikle karar alınmasını talep ediyor.

AfD Almanya’da başörtüsü yasağı istedi(29/05/2017)
Sağ popülist Almanya için Alternatif partisinin başbakan adayı Alice Weidel başörtüsü yasağını savundu. “Başörtüsü Almanya’ya ait değildir” diyen Weidel burka ve peçenin de “her yerde” yasaklanması gerektiğini söyledi.

Avrupa basınından özetler(29/05/2017)
Frankfurter Allgemeine Zeitung, ABD Başkanı Donald Trump’un Amerikan süper gücünün dünya politikasındaki sorumluluklarının farkında olmadığını belirttiği yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

Ekonomik Güven Endeksi arttı(26/05/2017)
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı.

Mahkeme booking.com’un itirazını reddetti(26/05/2017)
Dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi booking.com’un kendisi hakkında verilen engelleme kararına yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Booking.com ise itirazın reddedilmesine itiraz edeceklerini açıkladı.

Bulgar hükümetinden Türklerin tepkisini çeken karar(26/05/2017)
Bulgaristan’da hükümetin azınlıklarla ilgili kurulun başına göçmen ve Roman karşıtı söylemleriyle tanınan milliyetçi bir siyasi parti liderini getirmesi, bu ülkedeki Türklerin tepkisine neden oldu.

AP Başkanı’ndan Erdoğan’a basın özgürlüğü çağrısı(26/05/2017)
Avrupa Parlamentosu Başkanı Tajani, basın özgürlüğüne saygı duyulduğunun gösterilmesi için Erdoğan’a çağrı yaptı. Almanya tutuklu Yücel’in, Fransa ise alıkonulan Depardon’un serbest bırakılmasını istedi.

NATO, IŞİD karşıtı koalisyona katılmaya hazırlanıyor(26/05/2017)
NATO, bugün Brüksel'de başlayan toplantıda alınacak kararla, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona katılmaya hazırlanıyor.

İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı Meclis'te(25/05/2017)
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulunda görüşülen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, TBMM’ye sevk edildi.

ABD Kongresi Türkiye'yi kınamaya hazırlanıyor(25/05/2017)
ABD'de Temsilciler Meclisi'nin önde gelen üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının Washington'da karıştığı kavganın resmen kınanması için harekete geçti.

Bakan Arslan: PTT’ye bu sene 5 bin kişi alacağız(25/05/2017)
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT’ye bu yıl 2 bin 500 kişiyi işe alacaklarını daha önce açıkladıklarını belirterek, “Ama ortaya koyduğumuz hedefler doğrultusunda bu senenin ikinci yarısında 2 bin 500 kişiyi daha aileye katacağız. Böylece büyüyen gelişen PTT’nin daha fazla hizmet vermesi adına bu sene 5 bin kişiyi aileye katmış olacağız” dedi.

Erdoğan Brüksel’de Avrupa liderleriyle görüşecek(25/05/2017)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’deki ikili görüşmeleri çerçevesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Şansölyesi Merkel ve Birleşik Krallık Başbakanı May ile görüşecek.

Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça için 20’şer yıl hapis talebi(25/05/2017)
Açlık grevindeyken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 20’şer yıl hapsi isteniyor. İki eğitimcinin tutuklanmasını savunan Çavuşoğlu, “Bu kişileri masum göstermek doğru değil” dedi.

NATO gündemine Trump damgası(25/05/2017)
Brüksel’deki NATO zirvesine ABD Başkanı Donald Trump’ın talepleri damgasını vuracak. Savunma harcamalarının artırılması ve NATO’nun IŞİD’e karşı küresel koalisyona katılması, tartışmalı konuların başında geliyor.

Hisarcıklıoğlu: Maliye’den yüz milyarlarca lira alacağımız var(24/05/2017)
Özel sektör olarak Maliye’den yüz milyarlarca lira alacakları olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Malımızı vadeli satıyoruz ama parasını almadığımız malın KDV’sini peşinen ödüyoruz” dedi.

Draghi: Politikadan sapmak için neden yok(24/05/2017)
ECB Başkanı Draghi, hali hazırda ortaya koydukları politika patikasından ayrılmak için bir neden görmediklerini söyledi.

AK Parti'de Grup Başkanı yeniden Başbakan Binali Yıldırım oldu(24/05/2017)
Başbakan Binali Yıldırım, 300 oyla AK Parti’nin yeniden grup başkanı seçildi.

Moody’s Çin’in notunu düşürdü(24/05/2017)
Moody’s Çin’in kredi notunu “Aa3”ten “A1” seviyesine düşürdü, görünümünü negatiften durağana çekti.

CIA’in eski başkanı Rusya’yı uyardığını açıkladı(24/05/2017)
CIA’ın Obama dönemindeki direktörü John Brennan, Kongre’de verdiği ifadede, Rusya’yı geçen yıl ABD başkanlık seçimlerine karışmaması konusunda uyardığını söyledi.

Avrupa basınından özetler(24/05/2017)
İngiltere’nin Manchester kentindeki terör saldırısı ve kreditörlerinden yardım elini uzatmalarını bekleyen Yunanistan’ın durumu, bugünkü Alman gazetelerinden seçtiğimiz yorumların konuları.

Bahçeli: Türkiye'yi suçlamak utanç duyulacak bir savrulma halidir(23/05/2017)
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Washington Büyükelçiliği önünde Türk düşmanlarının provokasyonlarını sümen altı edip Türkiye'yi suçlamak, utanç duyulacak bir savrulma halidir. Türkiye'nin ABD'ye notası haklıdır, azı vardır ama çoğu asla yoktur" dedi.

Trump İsrail'den İran'ı hedef aldı(23/05/2017)
İlk yurtdışı gezisini sürdüren ABD Başkanı Trump, bir kez daha Tahran'ı eleştirilerdi. Trump, “İran'ın nükleer silah sahibi olmasına izin verilmemeli” dedi.

Erdoğan'ın Brüksel ziyareti AB-Türkiye ilişkileri için küçük de olsa bir fırsat(23/05/2017)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25 Mayıs'ta NATO zirvesine katılmak üzere Brüksel'e gidiyor. Erdoğan'ın programında Avrupa Birliği'nin üst düzey isimleriyle görüşmeler de var.

Manchester Arena'da patlama: En az 22 ölü, 59 yaralı(23/05/2017)
İngiltere'nin kuzeyindeki Manchester kentinde bulunan konser salonu Arena'da Pazartesi akşam saatlerinde bir patlama meydana geldi. Polisin intihar saldırısı olarak ele aldığı olayda can kaybının en az 22'ye yükseldiği ve 59 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Avrupa basınından özetler(23/05/2017)
Alman gazetelerinin yorum köşelerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu temasları ile Avrupa Birliği’nin güncel sorunları ele alınıyor.

Alman milletvekilleri Türkiye'ye gidiyor(22/05/2017)
İncirlik’te konuşlu Alman askerlerinin geri çekilmesini tartışan Federal Alman Meclisi’nden bir grup milletvekili bu hafta Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'e çok şey borçluyuz(22/05/2017)
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi İstanbul'da başladı. Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan ev sahipliği yapıyor.

Medvedev: KEİ kapsamındaki ortak projeler için 1 milyon dolar ayırdık(22/05/2017)
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Moskova'nın Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü ülkeleriyle ortak projelerin gerçekleştirilmesi için 1 milyon dolar kaynak aktaracağını söyledi.

Erdoğan Brüksel'de Avrupa Birliği'nin liderleriyle bir araya gelecek(22/05/2017)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek hafta Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Brüksel'de bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden AK Parti Genel Başkanı(22/05/2017)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde bin 414 delegenin oyuyla yeniden kurucusu olduğu partinin genel başkanı seçildi.

Reuters: Trump'ın danışmanları en az 18 Rus yetkiliyle görüştü(18/05/2017)
Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyası danışmanlarının en az 18 Rus yetkili ve Rus yönetimiyle yakın ilişkileri olan isimlerle ilişkileri olduğunu yazdı.

Tüketici güveni Mayıs’ta arttı(18/05/2017)
Tüketici güven endeksi Mayıs ayında yüzde 2,1 oranında artarak 72,8 puana çıktı. Endeks son 7 ayın en yüksek seviyesine yükselmiş oldu.

Stein: Hem dost hem düşmanız(18/05/2017)
Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın ABD Başkanı Trump ile görüşmesi sonrası yapılan açıklamalar görüş ayrılıklarının devam ettiğini gösterdi. Siyasi analistlere göre Türkiye-ABD ilişkileri zorlu bir döneme girdi.

Türkiye’nin karşı çıktığı operasyonu Flynn engelledi(18/05/2017)
ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’in, Türkiye’nin karşı çıktığı Rakka operasyonuna onay vermeyi reddettiği belirtiliyor. ABD basını Flynn’in bu kararını Türkiye adına yaptığı lobicilik faaliyetleriyle bağdaştırdı.

Avrupa basınından özetler(18/05/2017)
Alman gazetelerindeki yorumlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme ve Türkiye ile Almanya arasında yaşanan İncirlik krizi ön plana çıkıyor.

Gabriel'den Türkiye'ye 'şantaj' uyarısı(17/05/2017)
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Ankara'nın Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izni vermemesini eleştirdi. Gabriel “Alman parlamentosuna şantaj yapılmasının tahammül edilemez olduğunu” söyledi.

Erdoğan Amerikalı yatırımcılarla görüştü(17/05/2017)
Erdoğan, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı koordinasyonunda 40’a yakın ABD’li üst düzey yönetici ve uluslararası fon yöneticisi ile görüştü.

Kritik görüşmede önemli mesajlar(17/05/2017)
Erdoğan ile Trump Beyaz Saray’da düzenlenen ortak basın toplantısında, terör örgütlerine karşı ortak mücadele üzerinde durdu. Erdoğan, terör örgütleriyle ayrım yapılmadan mücadele edilmesi gerektiğini söylerken, Trump da “Türkiye’ye DEAŞ ve PKK ile mücadelelerinde destek veriyoruz” dedi.

Avrupa basınından özetler(17/05/2017)
İngiltere’de internetten yayın yapan Independent gazetesi, tatil geçen yıl Türkiye’yi tercih edenlerin sayısının düştüğü ancak gitmeyenlerin Ege’nin güzelliklerinden mahrum kaldığını yazdı.

İçeride aslan kesilip dışarıda kedi olarak dış politika yapamazsınız(16/05/2017)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Dış politikaya ilişkin eleştirilerde bulunan CHP lideri, Türkiye'nin ilk kez toprak kaybına uğrağını ileri sürerek "Bize ait olan adalar Yunanistan tarafından işgal edildi. Çipras'a gidiyor, soramıyor" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin olarak da, "Eleştiri yapmak istemiyorum bu aşamada ama eğer oradan farklı bir tablo ile Türkiye'ye gelirse herhalde bizim de söyleyeceklerimiz vardır. İçeride aslan kesilip dışarıda kedi rolüne bürününce dış politikayı yapamazsınız" mesajını verdi.

Yıldırım: Türkiye bir demokrasi şölenine tekrar şahit olacaktır(16/05/2017)
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Yıldırım, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi öncesi AK Parti Genel Başkanı olarak son kez parti grubuna hitap etti. 'Atılım dönemi'nin şifrelerini veren Binali Yıldırım "Bu yeni atılım dönemi, demokrasi, değişim, gelişim üçgeninin kurulduğu yılların habercisidir" dedi.

Bahçeli: Ya düşmanlık ya dostluk başka alternatif yok(16/05/2017)
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasının başında Atatürk'e hakaret içeren sözlere yönelik tepkisini dile getiren Bahçeli, "Bir defa Aziz Atatürk'e iftira atanların, yediği içtiği haram, esip savurduğu haysiyetsizliktir" dedi.

Washington Post: Trump Rusya’yla gizli bilgiler paylaştı(16/05/2017)
ABD medyasında Başkan Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a IŞİD ile ilgili gizli bilgileri aktardığı iddia edildi. Beyaz Saray ise bu iddiaları reddetti.

Gözler Trump - Erdoğan görüşmesinde(16/05/2017)
Gözler bugün yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesinde. Eski Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik’e göre ABD’nin Rakka operasyonunu Kürtlerle yapma isteği çok açık ve Türkiye duvara çarpmakta ısrar ediyor.

Avrupa basınından özetler(16/05/2017)
Türkiye’nin Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaret etmesine izin vermemesi ve Almanya’da askerlerin çekilmesi yönünde başlayan tartışmalar, basının ağırlıklı yorum konusunu oluşturuyor.

Tarım-ÜFE Nisan'da yüzde 2 arttı(15/05/2017)
TÜİK verilerine göre, Tarım-ÜFE Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 2,05 arttı.

İşsizlik şubat döneminde yüzde 12,6 oldu(15/05/2017)
İşsizlik oranı şubat döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 1.7 puan artarken, bir önceki aya göre 0.4 puan düştü.

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı göreve başladı(15/05/2017)
Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron top atışlarının eşlik ettiği görkemli bir törenle görevi selefi Hollande'dan resmen devraldı. Macron Fransızlara bölünmüşlüğe son vermeleri çağrısında bulundu.

Almanya'da Merkel'in partisi kilit eyalette Sosyal Demokrat Parti'yi yendi(15/05/2017)
Almanya'da SPD'nin (Sosyal Demokrat Parti) kalesi olarak bilinen Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nde yapılan seçimleri, Başbakan Angela Merkel'in partisi CDU (Hristiyan Demokrat Birlik) kazandı.

Erdoğan: Modern İpek Yolu vatandaşlarımızın hayat standardını artıracak(15/05/2017)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Kuşak ve Yol Forumu'na katıldı.

Erdoğan’dan önemli açıklamalar(12/05/2017)
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin ziyareti öncesi havalimanında açıklama yaptı. Erdoğan, ABD ziyaretine ilişkin, "Şimdi de biz en üst düzeyde sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz. Bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil, nokta mesabesinde olacaktır" dedi.

Almanya iltica taleplerini neden kabul etti?(12/05/2017)
Almanya'nın, üst düzey Türk ordu mensuplarının iltica başvurusunu kabul etmesi Ankara'nın tepkisine yol açtı. Benzer kararların devamının gelmesi bekleniyor. Peki Berlin'in kararında rol oynayan etkenler neler?

Avrupa basınından özetler(12/05/2017)
Alman basınındaki yorumlarda Brexit, NATO zirvesi ve KRV eyaletindeki seçimler konuları öne çıkarken, ABD Başkanı Trump’ın FBI Başkanı Comey'yi görevden almasıyla ilgili yorumlara da yer veriliyor.

Economist: YPG’yi destekleyen ABD ile Türkiye ilişkileri ‘krizle karşı karşıya’(11/05/2017)
İngiliz Economist dergisinin internet sitesinde yer alan bir haberde, ABD’nin YPG’ye ağır silahlar gönderme kararıyla, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin yeni bir krizle karşı karşıya olduğu yorumu yapılıyor.

AB'den Ukrayna'ya vize muafiyeti(11/05/2017)
Ukrayna Haziran başında AB'nin vize muafiyeti tanıdığı ülkeler arasına girecek. Şartların değişmesi durumunda uygulama askıya alınabilecek.

Ditib'e proje yardımları yeniden başlatıldı(11/05/2017)
Almanya'da muhbir-imam skandalı nedeniyle eleştirilere hedef olan Ditib'e proje yardımları yeniden başlatıldı. 2017 yılında proje teşviklerinin 1 milyon Euro’yu bulması bekleniyor.

Dışişleri'nden Almanya'ya iltica tepkisi(11/05/2017)
Türk Dışişleri Bakanlığı, darbe girişimine katılmakla suçlanan bazı eski ordu mensuplarına iltica hakkı tanıyan Almanya'yı "müttefikliğin gereklerini gözardı etmekle" suçladı.

IMF: Türkiye, para politikasını sıkılaştırmalı(11/05/2017)
Türkiye'de büyümenin toparlanmaya başladığını belirten IMF, enflasyonun ve artan dış zayıflıkların azaltması için Türkiye'nin para politikasını daha da sıkılaştırması gerektiğini belirtti.

İlk çeyrekte 1.7 milyar dolarlık doğrudan yatırım(11/05/2017)
Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım bu yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artışla 1 milyar 698 milyon dolara yükseldi. Bu tutarın yüzde 55'lik bölümü İspanya'dan geldi.

EBRD Türkiye için büyüme tahminini düşürdü(10/05/2017)
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'nin bu yıl için büyüme tahminini 0.4 puan düşürerek yüzde 2.6'ya indirdi. Banka 0,4 puanlık düşüş öngörüsü için 5 önemli nedene vurgu yaptı.

CHP'de parti sözcüsü Tezcan oldu(10/05/2017)
CHP'de parti sözcülüğü görevine Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan getirildi.

Erdoğan pankartı kararına Ankara'dan tepki(10/05/2017)
Türkiye'nin sert tepkisine neden olan "Erdoğan'ı öldürün" pankartı hakkında İsviçre'den ilk karar geldi.

ABD laptop yasağını genişletmeye hazırlanıyor(10/05/2017)
ABD İç Güvenlik Bakanlığı, sekiz ülkeden uçuşlarda kabinde laptop taşınmasına getirdiği yasağı Avrupa ülkelerinden uçuşlara da genişletmeyi değerlendiriyor.

Trump, FBI Başkanı'nı kovdu(10/05/2017)
ABD Başkanı Donald Trump'ın FBI Başkanı James Comey'i kovması, "Rusya soruşturmasının üstü kapatılıyor" iddialarına yol açtı.

ABD YPG'ye silah gönderecek(10/05/2017)
ABD, Rakka operasyonu için Ankara'nın itirazına rağmen YPG'ye silah sağlanmasına karar verdi. Trump yönetiminin silahların kısa sürede bölgeye gönderilmesini istediği belirtiliyor.

Avrupa basınından özetler(10/05/2017)
Alman basınındaki yorumlarda 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Almanya'ya iltica başvurusunda bulunan bazı Türk subayların başvurularının kabul edilmesi hakkındaki değerlendirmeler öne çıkıyor.

Binali Yıldırım: Hiçbir terör örgütüne asla sempatiyle bakmıyoruz(09/05/2017)
Başbakan Binali Yıldırım, 13'üncüsü düzenlenen IDEF'17 Uluslararası Savunma Fuarının açılış töreninde konuştu. Başbakan Yıldırım, "Hiçbir terör örgütüne asla sempatiyle bakmıyoruz. Bakanları da hoş karşılamıyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu: Mücadelemiz yeni başlıyor(09/05/2017)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP üyeliğine ilişkin, "Bugün tarafsız bir cumhurbaşkanlığı süreci doluyor artık. Bir partinin genel başkanı artık 80 milyonun Cumhurbaşkanı olamaz. O dönem bitti. Bir partinin genel başkanı sadece o partiye oy verenlerin Cumhurbaşkanıdır.

Bahçeli: CHP kaosun dibinde, anlaşmazlıkların girdabındadır(09/05/2017)
Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan MHP Lideri Bahçeli, kavgaların günden güne büyüdüğü ana muhalefet partisi CHP için çarpıcı ifadeler kullandı.

Nisan'da en yüksek getiri külçe altından(09/05/2017)
Geçtiğimiz ay en yüksek reel getiriyi yüzde 1,91 ile külte altın getirdi. Külçe altın 12 aylık değerlendirmede de zirvedeyken, borsa 3 ayın, dolar da 6 ayın en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

Erdoğan'ın 'ezan' çıkışına İsrail'den sert tepki(09/05/2017)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistinlilere karşı ırkçılık yapmakla suçladığı İsrail'den sert yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Erdoğan'ı sistematik hak ihlalleriyle suçladı.

Türkiye'ye ihracat için görüşmeler sürüyor(09/05/2017)
Alman savunma firması Rheinmetall'in TSK'ya ait Leopard tanklarının modernizasyonu için Alman Ekonomi Bakanlığı ile yakın temasta olduğu bildirildi.

Merkel: Alman topraklarında idam oylanamaz(09/05/2017)
Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'de yapılacak bir idam referandumu için Almanya'da propaganda yapılamayacağını söyledi. AB Komisyonu Başkanı Juncker de, idamın Avrupa'ya veda anlamına geleceğini vurguladı.

Macron'a yenilen Le Pen yeni hedefini açıkladı(08/05/2017)
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden aşırı sağcı lider Marine Le Pen, gözünü Haziran ayı ortalarında yapılacak parlamento seçimlerine dikti.

Macron: Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Fransa!(08/05/2017)
Yüzde 66'lık oyla Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, Louvre Müzesi'ndeki konuşmasında Fransızlara birlik çağrısı yaptı.

Emmanuel Macron kimdir?(08/05/2017)
Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bundan yaklaşık 2 yıl öncesine kadar Fransa’da kimsenin tanımadığı bir isimdi. Peki Emmanuel Macron kimdir, şimdiye kadar neler yaptı ve bu pozisyona nasıl ulaştı?

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron(08/05/2017)
Seçimlerin ikinci turunda rahat bir zafere ulaşan merkez aday, Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'e sandıkta fark attı. İlk tahminlere göre oyların yüzde 65,5'ini alan Emmanuel Macron cumhurbaşkanı seçildi.

Dünyada her dört kişiden biri Facebook kullanıyor(08/05/2017)
Facebook'un yılın ilk üç ayına ait kâr rakamlarının, kullanıcı sayısının 2 milyara yaklaşmasına bağlı olarak yükseldiği açıklandı.

Avrupa basınından özetler(08/05/2017)
İngiliz The Times gazetesi, bölgedeki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Iraklı Kürtlerin sonbaharda bağımsızlık referandumuna hazırlandığını duyurdu.

Türkiye, Rusya ve İran 'çatışmasızlık bölgeleri' mutabakatını imzaladı(05/05/2017)
Türkiye, Rusya ve İran; Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulmasını öngören anlaşmayı imzaladı. Ancak Astana'da varılan mutabakat, Suriyeli muhaliflerin tepkisine yol açtı.

Türkiye’den Almanya’ya üst düzey ziyaret(05/05/2017)
Türkiye’nin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, resmi temaslarda bulunmak üzere Berlin’e geliyor. Ziyaretin güven bunalımı yaşanan Türk-Alman ilişkilerinde gerilimin aşılmasına katkı sağlayıp sağlamayacağı merak konusu.

Schulz: Almanya'da idam referandumu düzenlenemez(05/05/2017)
Sosyal Demokratların başbakan adayı Martin Schulz, Türkiye'de idam cezasını geri getirmek amacıyla düzenlenecek bir referandum için Almanya'da oy kullanılamayacağını söyledi.

Avrupa basınından özetler(05/05/2017)
İngiltere’de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında Türkiye-Rusya ilişkilerine değindi. İki ülkenin “füzelerle” yakınlaştığını savunan dergi, Türkiye ile Rusya’nın dostluğunun NATO’yu kaygılandırması gerektiğini yazdı.

TCMB: Enflasyonda gıda baskısı sürüyor(04/05/2017)
TCMB: Gıda enflasyonundaki belirgin artış tüketici enflasyonundaki yükselişin ana belirleyicisi oldu

Domates ve vize dışında mutabakat sağlandı(04/05/2017)
Soçi'deki Erdoğan-Putin görüşmesinde Suriye ve güvenli bölgeler oluşturulması konusu öne çıktı. Liderler, domatese yönelik kısıtlamalar ve vize konuları dışında mutabık kalındığını açıkladı.

Avrupa basınından özetler(04/05/2017)
İngiliz gazeteleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Soçi'de yaptıkları görüşmeye sayfalarında geniş yer verdi. İki lider arasında buzların eridiğini belirten Daily Telegraph gazetesi, Putin ve Erdoğan'ın Suriye'de "güvenli bölgeler" oluşturulması için birlikte çalışacaklarını yazdı.

Otomotivde daralma devam ediyor(03/05/2017)
Otomobil ve hafif ticari araç pazarı nisan ayında yüzde 10,5 küçülürken yılın ilk 4 aylık dönemindeki daralma ise yüzde 8,5 oldu. 2017 yılı nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 10,48 daralarak 75 bin 988 adete geriledi.

CHP’den ‘olağan kongre’ kararı(03/05/2017)
Referandumun ardından CHP’de yükselen kurultay tartışmalarına nokta kondu. Parti, olağan kongre sürecinin başlatıldığını açıkladı.

Astana zirvesi ‘çatladı’: Suriyeli silahlı gruplar görüşmelerden çekildi(03/05/2017)
Suriye’de altı yıldır süren iç savaşın sona erdirilmesi için düzenlenen Astana görüşmelerine ‘muhalif’ diye anılan silahlı grupların katılmayacağı belirtildi.

Reklamda aslan payını Google aldı(03/05/2017)
2016 yılında dünyadaki toplam reklam bütçesinin yüzde 20'si Google ve Facebook'a gitti.

Piyasalar enflasyonu sakin karşıladı(03/05/2017)
Güne yılın en düşük seviyesinden başlayan dolar/TL açıklanan enflasyon verisi sonrası 3.52 seviyelerinde seyrediyor. Borsa, pozitif seyrini sürdürüyor.

Enflasyon son 8,5 yılın zirvesinde(03/05/2017)
Nisan ayında yüzde 1,30 artması beklenen TÜFE, yüzde 1,31 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 11,87'ye çıkarak Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Avrupa basınından özetler(03/05/2017)
İngiliz Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün törenle Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yeniden üye olmasına sayfalarında yer verdi. Gazete, Erdoğan’ın kurucusu olduğu partiye katılarak, kılpayı elde ettiği referandum zaferi sonrası otoritesini sağlamlaştırma yolunda ilk adımı attığını yazdı.

Times: NATO'nun sesini yükseltmesinin vakti geldi(02/05/2017)
İngiliz Times gazetesi bugünkü başyazılarından birinde Türkiye'deki son gelişmelere değindi. Gazete, Türkiye'nin de üyesi olduğu Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) "özgürlük ve demokrasi için sesini yükseltme" çağrısı yaptı.

Avrupa basınından özetler(02/05/2017)
İngiliz Guardian gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri ile Kürtlerin her zamankinden yakın olduklarını ve bu durumun Türkiye'yi telaşlandırdığını yazdı.

Ana Sayfa