anses haber ajansı Haber arşivi /10/2017
Ekim ayı haberleri

Kılıçdaroğlu: Nüfusun %41'i seçtiği belediye başkanı tarafından yönetilmiyor(31/10/2017)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şunlar:

Yıldırım: Diz çöktürmeye çalıştılar çökmedik, inadına şaha kalktık(31/10/2017)
AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Grup toplantısında konuştu.

Bahçeli: Biz NATO'ya değil, KATO'ya bakıyoruz, Kandil'i gözümüze kestiriyoruz(31/10/2017)
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasında İyi Parti'yi de eleştiren Bhaçeli, "Türkiye ve MHP hazımsızlığı şimdi ete kemiğe bürünmüş, kendisine yuvalanacağı hastalıklı bir vücut, tutunacağı çürük bir İP bulmuştur. Bu vücudun sonu siyasi mezarlık, İP'in sonu ise mezbeleliktir" dedi. Bahçeli'nin konuşması şöyle:

Avrupa basınından özetler(31/10/2017)
Alman gazetelerindeki yorumlarda Trump’ın eski kampanya yöneticisine yönelik suçlamalar ve Almanya’daki Reform Günü etkinlikleri dikkat çeken konular arasında bulunuyor.

Zeybekci’den dolar yorumu: Reel değil(27/10/2017)
Şu an gelinen kur noktasının kesinlikle reel olmadığını söyleyen Ekonomi Bakanı Zeybekci, “Bugün, pazartesi, salı bunlar geçmiş olacak” diye konuştu.

BM’den Bağdat ve Erbil’e çağrı(27/10/2017)
BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Irak merkezi hükümeti ve Kürt yönetiminden aralarındaki krizin çözümü için görüşme takvimi belirlemelerini istedi.

Almanya’da koalisyon görüşmeleri çıkmazda(27/10/2017)
Almanya’da koalisyon ön görüşmeleri Türkiye-AB ilişkileri, iklim ve göç politikalarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle çıkmaza girdi. Görüşmelerde yer alan liberaller, koalisyon şansını yüzde 50 olarak nitelendirdi.

Avrupa basınından özetler(27/10/2017)
Boston Globe, ”Trump Etkisi” başlıklı bir değerlendirmeye yer veriyor. Gazete, Başkan Trump’ın son haftalarda Ulusal Amerikan Futbol Ligi NFL oyuncularının diz çökme protestosundan Nijer’de pusuya düşürülerek yaşamını yitiren bir askerin eşiyle girdiği başsağlığı tartışmasına kadar birçok meselede tepki çekmesine rağmen seçmenlerinin gözünde yerini pekiştirdiğini yazıyor.

Merkez Bankası, sıkı duruşta ‘kararlı’(26/10/2017)
Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı PPK toplantısında sürpriz bir karar çıkmadı. PPK metninde para politikasındaki sıkı duruşa ilişkin “kararlılık” vurgusu dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası, ‘varlık alım’ programını açıkladı(26/10/2017)
Avrupa Merkez Bankası (ECB) mevduat faiz oranını değiştirmedi. Banka, varlık alım programını ise 2018’in başından itibaren 30 milyar Euro’ya çekti.

Singapurlular ‘dünyanın en avantajlı’ pasaportuna sahip(25/10/2017)
Singapur, vatandaşlarına “dünyanın en avantajlı” pasaportunu sağlayan ülke oldu.

Meral Akşener: Şimdi yeni şeyler söyleme zamanıdır(25/10/2017)
Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti’nin ilk toplantısı yapıldı. Akşener, partisinin kuruluş toplantısında konuştu.

Erbil’den referandum sonucunu askıya alma önerisi(25/10/2017)
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, merkezi hükümete bağımsızlık referandumunun sonuçlarını dondurma ve diyalog önerisinde bulundu.

ABD ve Türkiye arasında yeni vize tartışması(25/10/2017)
CNN Türk’ün haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’ı ziyaret etmeyi planlayan Adalet Bakanlığı heyetinin vize başvurusunu reddetti. Ankara ise haberi yalanladı.

Avrupa basınından özetler(25/10/2017)
Alman basınında seçimlerden sonra gerçekleşen ilk meclis oturumu, Wolfgang Schäuble’nin meclis başkanlığına seçilmesi, AfD’nin meclis başkan yardımcısı adayının genel kurulda reddedilmesi öne çıkan konuları oluşturuyor.

Kılıçdaroğlu: 17 ay beklemeyelim gelin hemen seçim yapalım(24/10/2017)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şunlar:

Erdoğan: CHP'nin Milleti laiklikle aldattığı hatta böldüğü o devirler sona erdi(24/10/2017)
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Bahçeli: ABD kararını vermelidir; dost muyuz, düşman mı?(24/10/2017)
Milliyetçi Hareket Partisi Genek Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli'nin konuşması şöyle:

Tüketici güven endeksi 67,3 oldu(24/10/2017)
Tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %2 oranında azaldı; Eylül ayında 68,7 olan endeks Ekim ayında 67,3 oldu.

Çekya’da Japon kökenli liderin sürpriz yükselişi(23/10/2017)
Çekya’da ülkenin AB’den ayrılmasını, Çeklerin camilerin etrafında domuz gezdirmesini ve kebap yememelerini isteyen aşırı sağcı liderin partisi seçimlerde dördüncü oldu.

Tillerson: “Irak’taki İranlı milislerin ülkelerine gitme vakti geldi”(23/10/2017)
Amerika Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Jubeir ile Riyad’da düzenlediği ortak basın toplantısında IŞİD’in yenilmesine yardımcı olan İran’ın desteklediği milislerin ve İranlı danışmanların ülkelerine gitme zamanı geldi dedi.

Rusya’dan Amerika’ya Rakka suçlaması(23/10/2017)
Rusya, Amerika liderliğindeki koalisyonu Amerika ve İngiltere’nin 1945 yılında Almanya’nın Dresden kentine yaptıkları gibi Rakka’yı yoğun şekilde bombalayarak yeryüzünden silmekle suçladı.

Erdoğan: Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok(20/10/2017)
Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Ülkelerimiz arasındaki ticarette artık milli para birimlerimizi kullanmanın yolunu açabildiğimiz takdirde D-8 tarihinde bir devrime imza atmış olacağız. Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok” dedi.

Economist: PYD’nin Kürt muhaliflere de tahammülü yok(20/10/2017)
İngiltere’de yayımlanan haftalık The Economist dergisi son sayısında Suriye’nin Rakka kentini Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden geri alan Suriye Demokratik Güçleri’nin (IŞİD) bölünebileceğini yazdı, “Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) baskıcı yönetimine” dikkat çekti.

ABD’den vize açıklaması: İlerleme kaydedildi(20/10/2017)
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile vize krizini aşmak için yapılan görüşmelerde, “önemli ilerleme” kaydedildiğini açıkladı. ABD, konsolosluk çalışanlarının tutuklanması konusunda henüz kanıt sunulmadığını yineledi.

AB liderlerinden Türkiye’ye mali yardımı azaltma kararı(20/10/2017)
Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda kesintiye gidilmesini Brüksel’deki AB zirvesi gündemine taşıyan Merkel, üye devletlerin bu konuda uzlaştığını açıkladı.

Avrupa basınından özetler(20/10/2017)
Alman basınındaki yorumlarda bağımsızlık referandumu sonrasında Katalonya ile Madrid hükümeti arasında yaşanan gerilim öne çıkıyor.

Times: Rakka’da kent imhasına dayalı yeni bir savaş tarzı denendi(19/10/2017)
İngiliz Times gazetesinin Orta Doğu muhabiri Richard Spencer, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Irak Şam İslam Devleti’den (IŞİD) aldığı Suriye kenti Rakka’dan izlenimlerini aktardı.

Müftülere nikâh yetkisi veren madde TBMM’de kabul edildi(19/10/2017)
Müftülere nikâh kıyma yetkisi değişikliğini içeren tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Avrupa basınından özetler(19/10/2017)
Alman basını Rakka’nın kurtarılması, Kerkük gerginliği ve AB zirvesiyle ilgili yorumlara yer veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonya'da(17/10/2017)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından resmi törenle karşılandı.

Kılıçdaroğlu: Önce ağzını bir yıka, sonra Ecevit'e dil uzat(17/10/2017)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasının başında hastanede tedavi görmekte olan Deniz Baykal'ı anan Kılıçdaroğlu, "Bütün dualarımız Deniz Bey'le. İnşallah kısa sürede aramıza katılacaktır" dedi. Kılıçdaroğlu Baykal için "Deniz Baykal Türk siyasetinin önemli isimlerinden. En zor dönemlerde bile demokrasiyi savundu" dedi.

Başbakan: Çuvaldızı kendimize batıralım, şaşa debdebe bitiyor.(17/10/2017)
Başbakan Binali Yıldırım, "Dik dur eğilme" sloganı atan din partililere, "Yahu eğilmeden nasıl namaz kılınır, imamları da düşünün" dedi. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a sağlık dileklerini ileten Başbakan Binali Yıldırım dün şehit olan askerler için başsağlığı diledi.

Bahçeli: Beka mücadelesinde sonuna kadar omuz omuzayız(17/10/2017)
MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, Milli eğitim sistemi nedeniyle hükümeti eleştirirken, Körfez'de yaşanan Katar krizi üzerinden CHP'yi eleştirerek, hükümete destek verdi.

Avrupa Birliği’nden Kerkük’te diyalog çağrısı(17/10/2017)
Irak’ta merkezi yönetimin Kerkük’te başlattığı operasyonun ardından Avrupa Birliği taraflara diyalog çağrısı yaptı. Birlik ayrıca Irak için yeni bir sivil güvenlik misyonu planlandığını duyurdu.

Trump: Irak’ta taraf tutmuyoruz(17/10/2017)
ABD Başkanı Donald Trump, Kerkük’te Bağdat yönetimi ile IKBY arasındaki gerginlikte taraf tutmadıklarını söylerken, senatör McCain “Amerikan silahlarının Kürtlere karşı kullanılmaması” uyarısı yaptı.

Türk hava sahası IKBY’ye kapatıldı(17/10/2017)
Bakanlar Kurulu, Türk hava sahasını IKBY’ye kapattı. Bu karardan IKBY’deki havaalanlarına erişmek isteyen bütün havayolları etkilenecek. Bakanlar Kurulu ayrıca OHAL’in uzatılmasına da karar verdi.

Aykut Erdoğdu: Bu kadar işsiz varsa nasıl büyüyoruz?(16/10/2017)
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı işsizlik rakamlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

CHP’li Yılmaz’dan PKK uyarısı(16/10/2017)
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD ile başta vize krizini görüşmek üzere iki ülke yetkililerinden oluşan en az ayda bir-iki defa mutat görüşebilecek bir ortak komisyon oluşturulmasını önerdi.

İşsizlik oranı, Temmuz’da yüzde 10.7 oldu(16/10/2017)
Temmuz ayı itibariyle işsiz sayısı 3 milyon 443 bine çıktı. İşsizlik oranı geçen yıla göre değişmezken, haziran ayına göre 0.5 puan arttı. Genç işsizlik yüzde 21,1 ile son 4 dönemin zirvesine çıktı.

Ağbal, bütçede 2018 hedeflerini açıkladı(16/10/2017)
2018 yılında bütçe açığının OVP’de öngörüldüğü gibi 65,9 milyar lira olmasının beklendiğini bildiren Ağbal, önümüzdeki yıl bütçe giderlerinin 762,8 milyar lira, bütçe gelirlerinin de 696,8 milyar lira olarak planlandığını belirtti.

Türk askeri İdlib'de(13/10/2017)
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri dün geceden itibaren sınırı geçerek gözlem noktaları oluşturmaya başladı.

Pentagon: ABD’nin Türkiye üzerinden yürütülen operasyonları etkilenmedi(11/10/2017)
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’yle diplomatik gerilimin Amerika’nın Türkiye üzerinden yürüttüğü askeri operasyonları etkilemediği bildirildi.

ABD: Vize kararı bizimle ve Beyaz Saray’la koordinasyon içinde alındı(11/10/2017)
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Ankara Büyükelçisi John Bass’ın ülkenin “en iyi diplomatlarından biri” olduğunu ve Türkiye’den göçmen olmayan vize başvurularının askıya alınması kararının hem kendileri hem de Beyaz Saray ile koordinasyon içinde alındığını söyledi.

FT: ABD ve Türkiye arasında umut veren ortaklığın sonu geldi(11/10/2017)
İngiliz Financial Times’ta (FT) bir makale kaleme alan eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, ‘Türkiye ve ABD’nin umut vaat eden bir ortaklığın sonuyla yüzleştiğini’ söyledi.

Avrupa basınından özetler(11/10/2017)
Alman basınındaki yorumlarda Türkiye ile Batı arasında yaşanan kriz, salı günü başlayan Frankfurt Kitap Fuarı ve Katalonya’da ertelenen bağımsızlık ilânı dikkati çeken konular arasında bulunuyor.

Kılıçdaroğlu: ABD'nin yaptığı uygulama ile 80 milyon cezalandırılıyor.(10/10/2017)
Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Başbakan: Türkiye bir kabile devleti değildir, karşılığını misliyle veririz(10/10/2017)
Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmaya Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Avrupa Şampiyonası final maçını kazanan Ampute Milli Takımı'nı tebrik ederek başladı.

Bahçeli: Bugünden 84'ü söylemeyeyim, çünkü 85'in heyecanı kalmayacaktır.(10/10/2017)
Milliyetçı Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli'nin konuşması şöyle:

Vize krizi: İş dünyası ve öğrenciler endişeli(10/10/2017)
ABD’nin vize işlemlerini askıya alması başta iş dünyası ve öğrenciler olmak üzere ABD’ye seyahat etmeyi planlayan Türkleri endişelendirdi.

Trump yönetimi Obama’nın iklim planını iptal ediyor(10/10/2017)
ABD Çevre Koruma Dairesi, Obama’nın sera gazı emisyonlarını azaltmayı hedefleyen iklim planının yürürlükten kaldırılacağını açıkladı.

Avrupa basınından özetler(10/10/2017)
Hristiyan Birlik partilerinin mültecilere ilişkin üst sınır konusunda vardıkları uzlaşma ve olası Jamaika koalisyonuna ilişkin değerlendirmeler Alman basınında öne çıkan yorum konularını oluşturuyor.

Perakende satış hacmi yüzde 0.3 arttı(09/10/2017)
TÜİK verilerine göre, Ağustos ayında perakende satış hacmi bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 arttı.

ABD ile Türkiye arasında kriz; vize başvuruları karşılıklı olarak askıya alındı(09/10/2017)
ABD vize başvurularını askıya aldığını açıkladı; Türkiye de misilleme kararı aldı.

Sanayi üretiminde artış yüzde 5’i geçti(09/10/2017)
Sanayi üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azalırken, yıllık arındırılmış yüzde 5.2, arındırılmamış yüzde 3,8 arttı.

BM: Çatışmalarda 8 bini aşkın çocuk öldü ya da yaralandı(06/10/2017)
Birleşmiş Milletler (BM), geçen yıl dünya genelinde yaşanan çatışmalarda 8 binin üzerinde çocuğun hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını açıkladı.

Mehmet Şimşek: MTV'den gelecek gelir 2 milyar lira civarında(05/10/2017)
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, MTV'den gelecek gelirin 2 milyar lira olacağını söyledi. Şimşek "Gelecek yıl etrafımızdaki tehditlerle başedebilmek için ilave silah sistemleri gündemde, bunu borç yerine vergiyle karşılamak istiyoruz" dedi.

Türkiye-İran ilişkilerine Barzani ivmesi(04/10/2017)
Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi temaslar için İran’a gidiyor. Gündemin ana maddesi Kuzey Irak’taki gelişmeler. Görüşmelerde IKBY’ye karşı ekonomik ve askeri önlemler içeren bir “yol haritası” belirlenmesi bekleniyor.

Ankara-Berlin gerginliğinden Alman firmalar tedirgin(04/10/2017)
Die Welt gazetesinin Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın Dış Ticaret Raporu’na dayandırdığı haberinde, Ankara ile Berlin arasında yaşanan gerginliğin Türkiye ile ticaret yapan firmalarda tedirginlik yarattığı belirtildi.

Kılıçdaroğlu: Damatlar, parası ve dayısı olanlar dışarda(03/10/2017)
TBMM'deki grup toplantısında partililere seslenen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının istifa etmesi ve yeni istifaların geleceği konusundaki iddialara tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, istifalara yönelik "İstifa edenler suçludur ama istifa etmeyip direnenlere de saygı duyarım" dedi.

Erdoğan: Olmayacağı anlamına gelmez(03/10/2017)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Melih Gökçek'in istifasının istendiği yönündeki iddialara ilişkin, "Şu anda böyle bir şey önümüzde yok. Ama bundan sonra da olmayacağı anlamına kesinlikle gelmez" dedi

Bahçeli: 81 Düzce'den sonra 82 Kerkük, 83 Musul(03/10/2017)
TBMM'nin 26. Dönem 3.Yasama Yılının bu ilk grup toplantısını Milliyetçi Hareket Partisi yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

Dış ticaret açığı yüzde 85 arttı(03/10/2017)
Eylül’de dış ticaret açığı yüzde 85 oranında artış kaydederek 8 milyar 144 milyon dolara yükseldi.

Enflasyonda büyük artış(03/10/2017)
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Eylül enflasyonu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.20 arttı.

ABD tarihinin en kanlı silahlı saldırısı: Ölü sayısı 50’ye yükseldi(02/10/2017)
ABD’nin Las Vegas kentinde Route 91 Harvest müzik festivalindeki bir konsere düzenlenen silahlı saldırıda en az 50 kişinin öldüğü, 200’ün üzerinde yaralı olduğu kaydedildi.

‘Arabuluculuk yasası’ TBMM Genel Kurulu’nda(02/10/2017)
Yeni yasama yılında TBMM Genel Kurulu ilk olarak ‘arabuluculuk yasası’ olarak da bilinen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’nı ele alacak.

Juncker: Türkiye’deki AB yanlılarını hayal kırıklığına uğratmamalıyız(02/10/2017)
AB Komisyonu Başkanı Juncker, Türkiye ile yürütülen AB üyelik müzakerelerinin kesilmesinden yana olmadığını açıkladı. Juncker, Türkiye’de sivil toplumun geniş kesimlerinin AB yanlısı olduğuna dikkat çekti.

Avrupa basınından özetler(02/10/2017)
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, halihazırda çalkantılı bir dönemden geçen Orta Doğu’da Türkiye ve İran’ın da katılımıyla Araplar ile Kürtler arasında yeni bir savaşın başlamaması gerektiğini, bu nedenle de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumunun sonuçlarının kontrol altında tutulması gerektiğini yazdı.

Ana Sayfa